Čaj in sirup iz lapuha
Cvetovi lapuha so eni izmed prvih, ki nas spomladi pozdravijo. Njihovi rumeni cvetovi kar kličejo po soncu. Lapuh je tudi ena izmed zeli, ki gredo prve v zeliščni liker, jagermeister.
Tokrat vam predstavljam dva recepta iz domače zeliščne lekarne: čaj iz lapuha in lapuhov sirup. Poglejmo si njuno pripravo in za kaj se uporabljata. Še prej pa na kratko spoznajmo sam lapuh.
Lapuh
Navadni lapuh, Tussilago farfara,najpogosteje najdemo na mokrih, ilovnatih tleh ob vodi, po nabrežjih, ob cestah. Pa tudi v gozdu ob gozdnih poteh ga lahko najdemo. V zgodnji pomladi najprej požene luskasto steblo, ki zraste nekje do 20 centimetrov visoko. Na koncu stebla se oblikuje cvetni popek. Lapuh zacveti že zelo zgodaj spomladi, tudi v februarju. Cvetovi so intenzivno rumeni. Kasneje, ko cvetovi odcvetijo poženejo tudi listi, ki so na zgornji strani gladki, zeleni, spodaj pa sivo zeleni. Cvetove nabiramo v času cvetenja, to je od februarja (ali marca) do maja, liste pa nabiramo v maju in juniju.
Pri nabiranju lapuha je pomembno, da ga nabiramo na sočnih legah, saj so učinkovine (čreslovine, sluzi, alkaloidi) v lapuhu, nabranem na sončni legi bolj učinkovite. Nabrane cvetove lapuha hitro posušimo, da ne potemnijo. V kolikor bi se to vseeno zgodilo, takšne cvetove zavržemo, saj nimajo nobene zdravilne vrednosti.
Več o sami zdravilni rastlini si lahko preberete v prispevku: Lapuh(Tussilago farfara). V nadaljevanju pa spoznajte čaj iz lapuha in lapuhov sirup. Oba pripravka sta krasen dodatek vaši domači zeliščni lekarni.
Lapuhov čaj
Čaj, ki ga pripravimo v obliki poparka, odlično obnesel pri lajšanju prehlada, suhega, dražečega kašlja in hripavosti. Poleg tega pa čisti tudi kri in pomaga urejati prebavo, spodbuja apetit. Čaj iz lapuha pa lahko uživamo tudi kot podporo zdravljenju vnete rebrne mrene.
Čaj skuhamo iz celotne zeli (lahko pa tudi samo cvetov).
Recept za čaj iz lapuha
- 1 liter vode
- 7-8 čajnih žličk posušenega lapuha
Vodo zavremo in z njo poparimo lapuh, pokrijemo in pustimo stati 10-15 minut, nato lapuhov čaj precedimo. Čaj sladkamo z medom in popijemo 2-3 skodelice čaja na dan.
Sirup iz lapuha
Sirup, ki ga pripravimo iz lapuhovih listov je neprecenljiv pri lajšanju pljučnice in drugih bolezni dihal, kot je npr. astma, bronhitis, … Sirup uživamo po potrebi, po čajno žličko nekajkrat na dan.
Sirup pripravimo na podoben način kot pripravimo sirup iz smrekovih vršičkov, a vseeno nekoliko drugače. Poglejmo.
Za pripravo sirupa iz lapuha potrebujete:
- mlade liste lapuha,
- sladkor (lahko je bel, rjavi, lahko uporabite tudi temni trsni sladkor – muscovado).
Kozarec zapremo in ga pustimo stati čez noč (na sobni temperaturi), naslednji dan ponovno dodamo plasti listov lapuha in sladkorja tako, da bo kozarec ponovno poln, saj se bo vsebina preko noči nekoliko posedla. Pri tem pazimo, da so listi vedno vrhnja plast. Ta postopek ponavljamo vse dokler ni kozarec popolnoma poln.
Kozarec z lapuhovimi listi in sladkorjem nato zakopljemo v zemljo (lahko kar na vrt) in ga pustimo v zemlji 8 tednov.
Vabim, da spoznate tudi naslednje zeli:
trobentico, vijolico, marjetico, pljučnik, kamilico, regrat, rman, ognjič, sivko, šipek, jetrnik, veliki trpotec, ozkolistni trpotec, materino dušico, šentjanževko, žajbelj, robido, gozdno jagodo, srčno moč, hmelj, drobnjak, brusnice, lešnike, orehe, kostanj, divji kostanj.