Hmelj in njegovi zdravilni učinki
Ko zaslišimo besedo hmelj, večina med nami najprej pomisli na vsem dobro poznani napitek, nekoliko trpkega in grenkega okusa – pivo. A hmelj ni le glavna sestavina piva, hmelj je veliko več. Hmelj pravzaprav spada med zelišča z zdravilnimi učinkovinami. Med drugim čaj iz hmelja pomirjevalno vpliva na živčevje, krepi želodec in še marsikaj drugega.
Hmelj skozi čas
Hmelj so kot vrtno rastlino poznali že stari Rimljani in so ga uporabljali kot zelenjavo. Že v 8. stoletju so hmelj začeli uporabljati kot eno glavnih sestavin za varjenje piva. Ker so se kasneje pojavili različni ponaredki piva, so v 12. stoletju v Nemčiji celo izdali zakon, ki je določal, da je pivo sestavljeno iz hmelja, vode, kvasa in sladu. Prav nasprotno pa so v Angliji v 15. stoletju prepovedali uporabo hmelja, saj so menili, da gre za nevarno zel in so tako za varjenje piva uporabljali druga grenka zelišča.
V preteklosti pa hmelja niso uporabljali le za pridelavo piva, ampak so stebla uporabljali tudi za izdelovanje pletenih izdelkov, kot so košare in podobno. Iz hmeljevih stebel pa so pridobivali celo celulozo za izdelavo papirja in vlakna za tkanine.
Precej poznana pa je tudi uporaba hmelja v dišavnih blazinah, ki so bila v pomoč za lažje in boljše spanje.
Hmelj
Navadni hmelj, Humulus lupulus, je pravzaprav vzpenjalka, saj se vzpenja po grmovju, drevesih in mejah. Hmelj, če ima oporo, lahko zraste tudi do 9 metrov visoko in je večletna rastlina. Gojijo ga tudi v Sloveniji, predvsem v Savinjski dolini, kjer so nasadi hmelja že na daleč opazni. Sicer pa hmelj uspeva po vsej Sloveniji, kot divja rastlina. Hmelj v Evropi uspeva vse tja do nadmorske višine 1500 metrov. Hmelj ima rad rahla in dobro odcejena tla ter sončno ali pol senčno lego in rastišče z oporo.
Kot se za vzpenjavko spodobi, ima tudi hmelj oprijemalne kaveljčke, s pomočjo katerih se vije okoli opore. Oprijemalni kaveljčki rastejo iz stebla. Zanimivo pri hmelju je, da se vedno vije iz leve proti desni, torej v smeri urinega kazalca. Iz kolenc glavnega stebla rastejo stranjski poganjki. Iz podzemne korenike pa vsako pomlad požene novo steblo.
Listi hmelja so srčaste oblike in imajo nazobčane robove ter so po obeh straneh poraščeni z dlačicami. Listi hmelja so svetlo do temno zelene barve.
Hmelj je dvodomna rastlina, tako na njem najdemo cvetove moškega in ženskega spola. Za zdravilne namene uporabljamo predvsem ženske cvetove. Ti cvetovi so močni, poenostavljeni in ležijo pod krovnimi listi in prilisti, na katerih se nahajajo lupulinske žleze (ženski cvetovi vsebujejo več lupulina kot moški). Te žleze vsebujejo eterično olje in druge učinkovine. Poleg lupulina hmelj vsebuje tudi humulin. Cvetove hmelja imenujemo tudi hmeljni storžek.
Nabiranje in sušenje hmelja
V zdravilne namene uporabljamo hmeljne storžke, ki jih nabiramo v septembru. Storžke sušimo v suhem, zračnem prostoru. Posušene pa hranimo v temnih kozarcih, ki se dobro zapirajo, saj ima hmelj zelo aromatičen vonj, ki je v večjih količinah lahko precej omamen. Spomladi nabiramo tudi mlade poganjke, ki jih lahko uporabimo v solati. Mlade poganjke nabiramo v marcu in aprilu.
Hmelj in njegovi zdravilni učinki
Kot že omenjeno, so učinki hmelja pomirjevalni. Čaj iz hmelja tako pomaga pri znakih duševne napetosti, kot sta telesni in živčni nemir ter nervoza, saj pomirja. Pozitivno vpliva tudi na depresivna stanja, saj umirja in blaži depresijo.
Hmelj pomaga pri srčnih težavah, saj uredi pospešen srčni utrip.
Pri težavah s spanjem se priporoča pitje hmeljevega čaja pol ure preden se odpravimo spat, saj hmelj vrača in omogoča normalen spanec.
Zaradi grenčin, ki jih vsebuje hmelj, hmeljev čaj krepi želodec in zbuja apetit. V ta namen je potrebno piti hladen hmeljev čaj in sicer eno uro pred obrokom.
Hmeljev čaj vpliva tudi na izločanje seča in odvajanje nakopičene vode v telesu. Prav tako pa pozitivno vpliva na revmo in protin.
Čaj pa si lahko skuhamo tudi iz svežih listov hmelja. Takšen čaj pomaga pri zaprtju, saj vzpodbuja izločanje in tako precej pripomore pri lajšanju tegob pri zaprtosti.
Tudi ob težavah z menstruacijo ali bolečinah v maternici se priporoča pitje čaja iz hmelja, blagodejno vpliva tudi na težave, ki jih imajo ženske v menopavzi.
V spomladanskem času, pa si lahko s pomočjo mladih poganjkov, ki si jih pripravimo v solati očistimo zamazana jetra.
In kako pripravimo hmeljev čaj?
Čaj si pripravimo tako, da 2-3 čajne žličke hmelja prelijemo z vrelo vodo (150 ml). Pokrijemo in pustimo stati 10-15 minut, nato precedimo. Čaj pijemo ohlajen ali vroč. Po požirkih skozi cel dan ali celo skodelico na enkrat.
Osebam mlajšim od 12 let se ne priporoča uživanje hmeljevega čaja.