Navadna plahtica
Navadna plahtica (Alchemilla vulgaris), ki je nam bolj znana pod imeni hribska resa, Marijin plašček, rosnik ali božja plahtica, je že od nekdaj zelišče za ženske in ženske bolezni, zato ima posebno mesto v ljudskem zdravilstvu. Navadna plahtica raste na vlažnih legah (gozdni obronki, vlažni travniki, gorski okraji) in jo lahko vidimo v rumeno zelenih cvetovih vse od poznega aprila do avgusta. V splošnem obstaja okoli tristo vrst plahtice, ki krasijo evropska in azijska tla, ter nekatere od njih tudi afriške in ameriške vrhove.
Uporabnost navadne plahtice
V zdravstvene namene je uporaben celotni nadzemni del navadne plahtice, ki ga nabiramo v času cvetenja v sončnem vremenu (pozneje pa samo liste), na kar vse skupaj posušimo v suhem in zračnem prostoru (na primer na podstrešju). Pomembno je, da posušena navadna plahtica ohrani prvotno zeleno barvo, močno potemnele dele pa odstranimo, saj običajno ta sprememba barve pomeni izpostavljenost večji količini vlage.
Priprava čaja
Priporočeno je popariti v četrt litra vrele vode eno zvrhano čajno žličko narezane navadne plahtice (iz svežih zelišč ali sušenih), pri čemer jo namakamo le kratek čas. Glede na namen uporabe pijemo po požirkih dnevno do štiri skodelice čaja iz navadne plahtice (za odpravo debelosti od dve do tri skodelice dnevno ter pri odpravljanju driske do tri žlice ali več dnevno). Zaužitje je lahko od osem do deset dni za porodnice ter redno za otroke slabotnih mišic.
Učinek
Uživanje čaja iz navadne plahtice pomaga ženskam pri poškodbah ob porodu ali tistim, ki so nagnjene k splavu, za utrditev plodu ter učvrstitvi materničnih vezi. Blagodejno vpliva pri menstrualnih motnjah in bolečinah ter pomaga urejati menstruacijo. Čaj iz navadne plahtice pomaga pri motnjah belega toka, težavah v trebuhu in v času menopavze.
Priporočljivo je izpiranje s čajem iz navadne plahtice po puljenju zob. V splošnem pa so navadno plahtico uporabljali za zdravljenje zunanjih in notranjih ran (vročina zaradi ran, gnojne rane itd.) ter pri zdravljenju slabokrvnosti in odpravljanju slabosti mišic in udov. Naše stare mame so s čajem iz navadne plahtice, če ni bilo pri roki lipe, pomagale proti živčnim zlomom; s čajem iz srebrne plahtice pa so odpravljale nespečnost. Navadna plahtica pa učinkuje blagodejno tudi pri epilepsiji, multipli sklerozi in sladkornih bolnikih.
Zeliščni obkladek (zunanja raba)
Po lastni presoji zadostno količino sveže nabrane navadne plahtice na hitro operemo ter jo zmečkamo med dlanmi ali z valjarjem na leseni deski. Nato zeliščni obkladek iz navadne plahtice položimo na boleče mesto. Raba zeliščnega obkladka iz navadne plahtice je po potrebi.
Učinek
Zeliščni obkladek iz navadne plahtice ublaži in zdravi rane, pike in vreznine. Znano pa je tudi, da navadna plahtica zaustavlja krvavitev, kar je ključnega pomena pri celjenju ran, ter ima protivneten učinek.
Navadna plahtica kot dodatek za kopel (zunanja raba)
V vedru hladne vode pustimo preko noči namakati okoli dvesto gramov sveže ali posušene navadne plahtice. Naslednji dan pa pripravek pogrejemo in ga prilijemo h kopeli oziroma vodi za kopanje. Tovrstne kopeli si pripravimo po potrebi (tudi do tri na teden).
Učinek
Kopel z dodatkom navadne plahtice pomaga pri zdrku maternice, krepitvi slabotnih otrok ter pri mišičnih obolenjih (poškodbe srčne mišice, sušenje mišic itd.). Na splošno pa kopel z dodatkom navadne plahtice blagodejno vpliva na vse dele telesa, ki jih umivamo.
Osebno še največ uporabljam čaj iz navadne plahtice zaradi zgoraj navedenih učinkov, ki pomagajo ohranjati moje telo zdravo in čilo. Ob tem moram poudariti, da ni zdravo in smiselno pretiravati z uživanjem čajev, saj so tudi druge tekočine kot so voda in naravni sokovi potrebni v telesu za njegovo normalno delovanje ter ohranjanje snovnega ravnovesja. Namen rabe zdravilnih zelišč je v ustreznih odmerkih po potrebi – takrat delujejo najbolje in v skladu z zdravjem telesa.