Darovi jeseni – lešniki
Nekaj dni nazaj sem opazovala veverico, kako je hitela in pobirala lešnike z bližnje leske. S kakšno eleganco in hitrostjo se je gibala po leski in nabirala te darove jeseni – lešnike. Veverice že vedo, da so lešniki super. Pa mi?
Lešniki spadajo med oreščke, ki pa so, kot vemo zelo zdravi in bi jih morali bolj redno zobati. In, če orehi spadajo med najbolj zdrave oreščke v naši prehrani, potem bi za lešnike lahko mirno rekli, da so prava vitaminska bomba med oreščki.
Leska in lešniki
Leska, Corylus avellana, je pravzaprav grm, ki lahko zraste tudi do 8 metrov visoko. Najpogostejša rastišča leske so ob robovih gozda, pojavlja se pa tudi na mestih, ki se zaraščajo. Leska je razširjena po celi Evropi. V Sloveniji uspeva vse do nadmorske višine okoli 1000 metrov.
Leska spada med listopadne rastline in ima močno in gosto razvejano krošnjo. Listi leske imajo svojo značilno okroglosrčasto obliko z nekoliko nazobčanimi robovi in so lahko veliki tudi do 12 centimetrov.
Leska je dvospolna rastlina, kar pomeni, da ima tako moške kot ženske cvetove. Moški cvetovi so mačice, ki se razvijejo tekom poletja in prezimijo, zacvetijo pa zgodaj spomladi in majo svojo značilno obliko in jih zlahka lahko opazimo, ko ”visijo” z leskovih vej. Leska cveti od februarja do aprila. V zadnjem času, zaradi vse bolj milih zim, lahko opazimo cvetove leske že v januarju. Cvetni prah leske povzroča nemalo težav ljudem z alergijo na cvetni prah, saj povzroča solzenje, smrkanje in kihanje. Ženski cvetovi pa so skriti v cvetnih brstih iz katerih se izraščajo majhne rdeče brazde. Iz cvetov se razvijejo lešniki, ki rastejo v skupinah, tudi do 5 lešnikov skupaj. Seveda pa se lahko razvije tudi en sam.
Leska pa ni koristna le zaradi svojih plodov, lešnikov, ki so zreli jeseni (lešnik, ko je zrel, odpade na tla).
Uporaben je tudi leskov les. Najbrž je najbolj znana uporaba leskovega lesa za pletenje košar in košev, saj je leskov les zelo upogljiv. Le malo kdo pa ve, da so zdravilni tudi listi in lubje leske.
Leska – zdravilne lastnosti
Že mačice so zelo zdravilne, saj so izvrstno zdravilo proti gripi in pljučnici. Leskove mačice pospešujejo tudi potenje. Čaj, ki ga pripravimo iz listov in lubja nam je v pomoč zoper drisko in zdravi hemoroide. Zanimivo je, da v primeru driske lahko zaužijemo kar sveže liste leske. Če pa nam ne teknejo sami, jih lahko pojemo skupaj s kosom kruha.
Lešniki – prave vitaminske bombe
Kot sem že omenila, so lešniki prave vitaminske bombe. Lešniki namreč vsebujejo veliko vitaminov: A1, B1, B2, C in vitamin E. Bogati pa so tudi z beljakovinami in minerali. Vsebujejo folno kislino, zato se priporočajo tudi v prehrani nosečnic in tistih, ki imajo malo železa v krvi, saj so lešniki dokaj bogati v železom. Lešniki pomagajo uravnavati krvni tlak, saj ga hitro dvignejo. Lešniki pozitivno vplivajo tudi na izčrpanost, slabokrvnost in bledičnost. Blažijo simptome PMS-a in so koristni za delovanje možganov in pomagajo vzdrževati zdrav krvni obtok. Vitamin B1 v lešnikih celo krepi apetit.
Lešniki so sicer dokaj kalorični, a vsebujejo veliko koristnih maščob, ki pomagajo pri zniževanju slabega holesterola in skrbijo za dobro prebavo.
Svetujem vam, da si priskrbite lešnike z lupino vred, tako boste imeli vedno na voljo sveže lešnike, ki so seveda najbolj zdravi. Izogibajte se slanim različicam lešnikov, ki jih lahko najdete na trgovskih policah.
Shranjevanje lešnikov
In kako shraniti lešnike, da bodo čim dlje primerni za uporabo? Lešnike z lupinico vred hranimo v temni posodi, ki dobro tesni in jih shranimo kar v hladilnik. Tako bodo zdržali tudi 4 mesece. Olupljeni lešniki bodo zdržali manj časa. Lešnike pa lahko tudi zamrznete, tako shranjeni bodo počakali tudi do 12 mesecev.
Vabim, da si preberete tudi:
- Darovi jeseni – kostanj
- Darovi jeseni – divji kostanj
- Darovi jeseni – slive
- Darovi jeseni – oreh
- Darovi jeseni – šipek