Darovi jeseni – oreh
Med darove jeseni vsekakor spada tudi oreh. Ta ni le okusen in uporaben v marsikateri slaščici, temveč je tudi dober za naše telo in organizem. Pravzaprav oreh spada med najbolj zdrave oreščke v naši prehrani!
Oreh – drevo
Oreh, Juglans regia, je do 25 metrov visoko drevo. Drevo oreha pogosto najdemo v okolici domov. Danes to morda nekoliko izginja, včasih pa smo drevo oreha lahko našli na skoraj vsakem dvorišču. Sicer pa oreh raste v listnatih gozdovih.
Listi so sprva rdečkasti, kasneje zeleni. Spomladi se rado zgodi, da pozebejo. Oreh ima tako ženske kot moške cvetove. Moške cvetove prepoznamo po tem, da so združeni v viseče mačice, ženske pa po tem, da so zbrani v klasjih na koncu mladik. Oreh cveti v maju.
Plodovi (orehi) se nahajajo v zelenih lupinah in dozorijo oktobra. Ko orehi dozorijo, zelene lupine popokajo in iz njih popadajo orehi, ki so varno shranjeni v trdi lupini.
Oreh – zdravilne lastnosti
Zelo zdravilni so orehovi listi. Nabrane liste moramo hitro posušiti, saj sicer počrnijo. Iz posušenih listov si lahko pripravimo čaj. Ta bo na nas deloval krepilno, hkrati pa čaj iz orehovih listov čisti kri. To pa še ni vse, čaj iz orehovih listov pijemo tudi ob slabih živcih, zlatenici. Priporočljiv je tudi za bolnike s sladkorno boleznijo. Čaj iz orehovih listov se priporoča tudi nosečnicam, ki jih teži zaprtost. Seveda čaj iz orehovih listov ob zaprtosti pomaga tudi drugim, ne le nosečnicam.
Opozorilo – čaj, namenjen za notranjo uporabo naj ne bo (pre)močan!
Orehove liste lahko uporabljamo tudi za zunanjo uporabo. Ob oteklih bezgavkah, kostni gnilobi, gnojnih izpuščajih, lišajih, krastah, rahitisu, potenju nog si pripravimo kopel. Pri kopeli, ravno nasprotno, kot za čaj, velja, naj bo pripravek močno koncentriran. S pripravkom iz orehovih listov si ob izpadanju las masiramo lasišče.
Uporabimo pa lahko tudi sveže orehove liste – te polagamo na rane, ki se gnojijo. Tako se bodo rane hitreje zacelile, saj listi delujejo tudi antibakterijsko.
Tudi zelena lupina, v kateri se nahajajo plodovi, je zdravilna in deluje antiseptično. V primeru ozeblin si pripravimo kopel iz zelene lupine (pripravek pripravimo kot čaj).
Orehova jedrca
Seveda ne pozabimo na plod – orehova jedrca. Orehova jedrca sicer vsebujejo veliko maščob, a so te nenasičene. Ravno zaradi velike vsebnosti maščob orehi radi postanejo žarki. Zato je pomembno, kako jih shranjujemo. Še neoluščene orehe hranite v suhem, temnem in hladnem prostoru. Tiste, ki pa so že oluščeni, pa hranite v posodi, ki dobro tesni, v temnem prostoru. Če želite, orehe lahko tudi zamrznete, tako vas bodo ”počakali” kar leto dni.
Sicer pa oreh (plod) vsebuje zelo veliko železa, kalija, fosforja in vitamin E. Vitamin E pomaga pri preprečevanju raka dojk in prostate. Oreh vsebuje tudi največ omega 3 maščobnih kislin med vsemi oreščki. Oreh je priporočljiva prehrana za nosečnice, saj poskrbi tako za razvoj notranjih organov, kot razvoj možganov pri otroku.
Ker orehi veljajo za kalorično hrano, jih uživajte zmerno. Da bi dobili zadostno količino zdravilnih učinkovin, zadostuje zaužitje 4-5 orehovih jedrc na dan.
Orehovo žganje
Orehovo žganje pripravimo tako, da na 1 liter žganja zrežemo 25 nezrelih plodov, dodamo nekaj nageljnovih žbic in ingver. Pustimo da ”stoji”. Dlje, kot bo orehovo žganje ”stalo”, boljše bo.
Orehovo žganje nam bo pomagalo pri želodčnih težavah (dvakrat dnevno po dve žlički orehovega žganja).
Vpliv oreha na naše možgane
Kot že omenjeno, uživanje orehov pri nosečnici vpliva na razvoj možganov še nerojenega otroka. Prav tako pa z uživanjem orehov poskrbimo za svoje možgane. Uživanje orehov namreč vpliva na rast, reprodukcijo in izboljšanje naših možganskih sposobnosti oziroma funkcij.
Opora pri pisanju: Priročnik za nabiranje zdravilnih zelišč. Domača Lekarna patra Simona Ašiča, 2003.