Ozkolistni ali suličasti trpotec
Ozkolistni ali suličasti trpotec gre tudi v domači zeliščni liker tete Pehte – domači jagermeister.
Ozkolistni trpotec, rečemo mu tudi suličasti trpotec, Plantago lanceolata L., ki prihaja iz družine trpotčevk, prvotno izhaja iz severne poloble, a je dan danes razširjen po celem svetu. Poznamo tri vrste trpotca in vsem trem pripisujejo približno enako zdravilno moč.
Vrste trpotca:
- suličasti trpotec (ozkolistni),
- srednji trpotec,
- veliki (širokolistni) trpotec.
Ozkolistni tpototec v zgodovini
Ozkolistni trpotec je bil cenjen že v antičnih časih. V svojih zapiskih ga je omenjal že Dioskurid (starorimski vojaški zdravnik grškega rodu, ki se je ukvarjal z botaniko), ki je ozkolistni trpotec priporočal predvsem kot zdravilo v obliki obkladka pri kožnih boleznih. Omenil pa je tudi uporabo ozkolistnega trpotca kot zelenjavo in sicer; če naj bi ga skuhali skupaj s soljo in kisom naj bi bil ozkolistni trpotec krasno zdravilo pri boleznih želodca in celo girži.
Tudi Plinij (rimski pisec, učenjak) je priporočal uporabo ozkolistnega trpotca; zapisal je, da naj bi bil njegov sok učinkovit proti pikom kač in celo škorpijonov.
Kako prepoznamo ozkolistni trpotec?
Ozkolistni ali sučiščasti trpotec se od ostalih vrst razlikuje po svojih značilnih ozkih in dolgih listih, na katerih so zelo dobro vidne listne žile. Listi so razporejeni v obliki listne rozete iz katerih se dvigajo stebla brez listov, na vrhu katerih je socvetje klasaste oblike. Cvetovi ozkolistnega trpotca so brez posebnega vonja in so veliki okoli 4-5 milimetrov. Ozkolistni trpotec cveti vse od aprila pa tja do oktobra. Na cvetovih se oblikujejo semena. Raste ob poteh in travnikih. Najdemo pa ga tako v nižinah, kot na višje ležečih območjih.
V zdravilne namene se uporabljajo listi, cvetovi in korenine in celo semena. Korenine nabiramo zgodaj spomladi in jesen, sicer pa lahko liste in cvetove ozkolistnega trpotca nabiramo med aprilom in oktobrom. Uporabimo lahko sveže liste iz katerih iztisnemo sok, ali pa liste posušimo. Liste moramo posušiti hitro, sicer potemnijo in nimajo več prave zdravilne vrednosti. Seme posušimo in zmeljemo v prah.
Ozkolistini (suličasti) trpotec – zdravilni učinki
Pomembne zdravilne učinkovine v ozkolistnem trpotcu so sluzi in čreslovine, flavonoidi in iridoidni glikozidi, kremenčeva kislina. Sluzi v suličastem trpotcu delujejo blažilno, medtem, ko pa čreslovine delujejo antibakterijsko in protivnetno in zavirajo bakterije in vzpodbujajo celjenje. Gotovo ste že slišali, da list trpotca rahlo zmečkate med prsti in ga položite na rano, odrgnino?
Ozkolistni trpotec lahko uporabljamo tako zunanje kot notranje.
Zunanja uporaba ozkolistnega trpotca
Sok iz zmečkanih listov ozkolistnega trpotca zdravi vse zunanje poškodbe,kot so:
- rane,
- udarnine,
- odrgnine,
- ureznine,
- ugrizi,
- ozebline,
- piki žuželk.
Notranja uporaba ozkolistnega trpotca
Čaj iz listov ozkolistnega trpotca pomaga pri:
- čiščenju krvi,
- boleznih mehurja,
- čiščenju pljuč in pri pljučnih boleznih pljuč; priporoča se za pitje ljudem, ki imajo neprestano težave s pokašljevanjem in imajo slaboten oz. hripav glas,
- želodčnih težavah,
- čiščenju ledvic,
- zlati žili
- premočnih menstruacijah in belem toku.
Sveže liste ozkolistnega trpotca žvečimo ali z njegovim sokom izplakujemo usta ob zobobolu. Prav tako pa sok trpotca lahko nakapljamo v oči, če so le-te vnete in prav tako v uho, ob bolečinah in ”trganju” po ušesih. V primeru nenehnih glavobolov pa celotno glavo obložimo z zmečkanimi listi ozkolistnega trpotca.
Zdravilno pa je tudi seme ozkolistnega trpotca, ki je zelo učinkovito pri urejanju prebave, razkuževanju prebavil in pomirjanju črevesnih vnetij, pomaga pa tudi zoper drisko. Deluje tudi proti nastajanju ledvičnih kamnov. Seme je učinkovito tudi pri zdravljenju bronhitisa in astme, pomaga pa tudi pri uravnavanju holesterola.
Korenino ozkolistnega trpotca v zdravilne namene uporabljamo kot topel obkladek za zdravljenje otečenih bezgavk. Obkladek lahko položimo na dimlje, pod pazduhe ali na zatilje, vrat. A pozor, otekle bezgavke na ta način zdravimo samo dokler oteklina ni vidna navzven. Kasneje bi zdravljenje na ta način lahko celo škodovalo.
Pripravki iz ozkolistnega trpotca
Olje
Pater Simon Ašič omenja uporabo olja iz ozkolistnega trpotca v namene zdravljenja pikov insektov (v ta namen lahko tudi med prsti zmečkamo list trpotca, da dobimo sok, ki ga nanesemo na mesto pika) in srbeče kože; vato, napojeno z oljem pa lahko denemo tudi v vneto in boleče uho. Za pripravo olja potrebujemo olivno olje v katerega namočimo liste ozkolistnega trpotca.
Čaj
Čaj je najpogosteje uporabljen pripravek iz ozkolistnega trpotca. Pripravimo pa ga takole:
Takšen čaj nam bo v pomoč proti dražečemu kašlju, zmanjševanju hripavosti, zdravljenju vnetih mandljev, in drugih že zgoraj naštetih bolezenskih stanjih.
Sok, iztisnjen iz listov
Takoj po tem, ko smo se ranili, ali nas je pičila žuželka stisnemo nekaj kapljic soka iz listov ozkolistnega trpotca (pri tem je še bolj učinkovit širokolistni) direktno na rano.