Srčna moč in njeni zdravilni učinki
Srčna moč, (Potentilla erecta (L.) Raeusch) je zdravilna rastlina, katere pozitivne učinke so poznali že v preteklosti. V srednjem veku, v času razsajanja kuge je bila srčna moč ena glavnih zeli v boju s kugo in pa tudi kolero. Zanimivo pa, srčna moč, čeprav ima takšno ime, ni zelišče, ki bi zdravilo srce in srčne bolezni, ampak je predvsem zelišče, ki je uspešno v boju s črevesnimi obolenji in obolenji sluznice in žrela. A več o zdravilnih lastnostih srčne moči v nadaljevanju. Najprej spoznajmo to zelišče.
Srčna moč – kje jo najdemo in kako jo prepoznamo?
Srčna moč je trajnica z gomoljasto korenino, ki je na zunaj rjave barve. Če jo prerežemo, bomo videli, da je v notranjosti bela, a če jo nekaj časa pustimo na zraku, se bo korenina srčne moči kmalu obarvala rdeče.
Srčna moč spada v družino rožnic (Rosaceae) in je razširjena po vsej Evropi. Srčno moč najpogosteje najdemo ob gozdnih jasah, na travnikih in na pobočjih. A pazite, da je ne boste zamenjali z zlatico, ki ima zelo podobne rumene cvetove, a je v nasprotju s srčno močjo strupena.
Srčno moč boste prepoznali po zanjo značilnih listih, ki so porasli z dlačicami in, ki imajo običajno tri vršičke, tisti listi, ki pa so bolj pri tleh pa imajo po pet vršičkov. Cvetovi so zlato rumene barve, so majhni in so sestavljeni iz štirih cvetnih lističev (v tem se tudi loči od zlatice). V zdravilne namene uporabljamo njeno koreniko, ki je običajno bolj ali manj gomoljne oblike in kot rečeno, na zunaj rjava, v notranjosti pa se obarva rdeče.
Srčna moč – nabiranje in sušenje
V zdravilne namene se uporablja korenika, ki jo nabiramo zgodaj spomladi oz. jeseni. Nekaj več o nabiranju (in sušenju) korenik (in nasploh zeliščih, si lahko preberete tudi v prispevku – Zelišča: nabiranje in shranjevanje.
Nabrane gomolje korenike srčne moči očistimo (najlažje bo kar s krtačo) in jih posušimo. Sušimo jih tako, da jih navežemo na vrvice in sušimo na zraku (prostor naj bo suh, zračen), a ne na direktni sončni svetlobi. Do konca jih posušimo v sušilniku ali ob peči (npr. ob krušni peči). Če boste za sušenje uporabili sušilnik, sušite pri 45 °C-50 °C.
V koreniki srčne moči je velika vsebnost čreslovin, kar 20%. A, ker odstotek čreslovine dokaj hitro pada, je priporočljivo zalogo srčne moči v domači lekarni obnoviti dvakrat letno – torej spomladi in jeseni, ko se korenine zelišč lahko nabirajo.
Posušeno koreniko je najboljše kar zmleti. Prah srčne moči hranimo v posodi (ali steklenem kozarcu, ki dobro tesni) v temnejšem prostoru. Uporabimo pa ga za pripravo čaja, ali zaužijem kar takšnega (glej nadaljevanje). Za pripravo mazila in tinkturo pa uporabimo svežo koreniko srčne moči.
Srčna moč – zdravilni učinki
Prav zaradi vsebnosti čreslovin, ki imajo antiseptični in protivnetni učinek, pozitivno pa vplivajo tudi na celjenje ran, ima srčna moč zdravilne učinke na naslednja bolezenska stanja:
- vnetje ustne votline in žrela (zdravimo z izpiranjem s tinkturo in/ali čaja)
- vnetje nebesnih mandljev (tonzile) (zdravimo z izpiranjem s tinkturo in/ali čaja)
- čir (zdravimo z mazilom)
- ekcem (izpuščaj) (zdravimo z mazilom)
- razpokane ustnice in koža rok (zdravimo z mazilom)
- ozebline na nogah in rokah (zdravimo z mazilom)
- divje meso (zdravimo z mazilom)
- zmečkanine (zdravimo z mazilom)
- kronične bolezni črevesja (zdravimo s čajem)
- vnetje debelega črevesja (zdravimo s čajem)
- ureja tudi težave z zaprtostjo in drisko (zdravimo s čajem)
Korenika srčne moči in njena uporaba
Čaj iz srčne moči (1)
Čaj iz srčne moči pijemo tri do štirikrat dnevno po 1 skodelico pred obrokom.
Za pripravo potrebujemo:
- 1 čajno žličko posušene in zdrobljene korenike srčne moči,
- 1 skodelico vrele vode.
Zdrobljeno koreniko (prah) srčne moči prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati cca 5-7 minut, nato pa precedimo. Pijemo nesladkanega.
Čaj iz srčne moči (2)
Čez noč v hladno vodo namočimo 1 čajno žličko prahu iz korenike. Zjutraj vse skupaj zavremo in takoj precedimo. Takšen čaj pijemo nesladkan, po požirkih skozi cel dan. Popijemo lahko do dve skodelici takšnega čaja na dan.
Tinktura iz srčne moči
Na dan lahko zaužijemo 10-12 kapljic tinkture, ki jo razredčimo z 1,5 dl vode.
Tinkturo iz (sveže) korenike srčne moči pripravljamo v razmerju 1:10. In sicer; 1 del korenike srčne moči namočimo v 10 delih žganja za 6 tednov. Vsak dan vsebino steklenice pretresemo. Po šestih tednih tinkturo iz srčne moči precedimo in začnemo uporabljati.
Mazilo iz srčne moči
Za pripravo domačega mazila (kreme) iz srčne moči potrebujemo:
- 250 g rastlinske masti (lahko tudi svinjska),
- 5 žlic olivnega olja,
- 50-100 g korenike srčne moči.
Sveže, očiščene korenike srčne moči nasekljamo in jih skupaj z rastlinsko mastjo denemo v posodo, ki jo postavimo na štedilnik in med mešanjem, na zmernem ognju, počasi topimo. Zelo pazimo, da mast ne začne vreti (cvrčati)! Ko se mast toliko segreje, da bi zacvrčala, tik preden zacvrči, vse skupaj odstavimo s štedilnika in dodamo še olivno olje in premešamo. Vsebino dobro pretlačimo skozi gazo in kremo vlijemo v primerne posodice za shranjevanje kreme. Kremo iz srčne masti pustimo, da se shladi in strdi na sobni temperaturi, nato pa jo hranimo na hladnem.
Prašek iz korenine srčne moči
Prašek iz korenike (gomolja) srčne moči naredimo, kot sem že omenila iz posušene korenike, ki jo zmeljemo. Prašek lahko uporabimo za pripravo čaja (glej zgoraj), ali pa ga zaužijemo takole: večkrat dnevno 1 noževo konico prahu srčne moči skupaj z naribanim jabolkom (npr. 1 jedilna žlica naribanega jabolka + niževa konica prahu).