Brusnice, tako zelo zdrave!
Brusnice niso le okusen prigrizek, ampak so tudi zelo zdrave. Sama jih obožujem. Pa vi? Morda si premislite, potem ko boste prebrali ta prispevek do konca. Brusnice so namreč tako zelo zdrave, da bi jih morali uživati vsi!
Kje in kdaj jih najdemo?
Brusnica (Vaccinum vitis-idaea) je drobno grmičasta rastlina. Zanimivo je, da so listi brusnice vedno zeleni. Grmičke brusnic bomo našli predvsem v borovih gozdovih. Grmički brusnice zelo dobro prenašajo mraz. Odporni so kar do -40 stopinj Celzija. Vendar pa jim vročina (lahko) škoduje.
Cvetovi brusnice so bele barve in so praktično brez vonja, kar je povsem v nasprotju s plodovi. Brusnice imajo namreč omamen vonj. Okus pa je rahlo kiselkasto-grenak, morda celo malenkost trpek.
Plodove brusnice – jagode, nabiramo v avgustu in septembru.
Tako zelo zdrave!
Brusnice vsebujejo zelo veliko vitaminov A, B in C. Brusnice so bogate tudi z minerali kot sta kalij in magnezij. Brusnice delujejo tudi antikarcenogeno, antioksidant v brusnicah pa bo naše srce in ožilje ščitil pred boleznimi. Uživanje brusnic zmanjšuje količino sladkorja v krvi (seveda moramo zaužiti tiste, ki ne vsebujejo sladil), zato so primerne tudi za diabetike. Brusnice tudi pomagajo pri obnavljanju očesnih celic. Ker brusnice vsebujejo veliko vitamina C, se priporoča njihovo uživanje ob pomanjkanju le-tega. Ste utrujeni in je vaše telo preobremenjeno? Uživajte brusnice. Brusnice namreč pomagajo pri preprečevanju utrujenosti.
Brusnice delujejo kot antiseptik in pozitivno učinkujejo predvsem na sečila. Torej mehur, sečevodi, ledvice. Ker brusnice veljajo za naravni antibiotik, lahko z njimi zdravimo bolezni, za katere velja, da jih lahko (po)zdravi le antibiotik. Le da so brusnice naravne.
Brusnični čaj
- 30 gramov posušenih brusnic (plodovi) – pazite da kupite tiste, ki ne vsebujejo sladil
- 1/2 litra vode
- 1 žlica medu (po želji)
Čaj pripravimo tako, da ko voda zavre, dodamo brusnice in kuhamo toliko časa, da polovica vode izhlapi. Dodamo še med (po želji) in pijemo po požirkih skozi cel dan. Seveda pojemo tudi brusnice.
Lahko pa si skuhate kompot. Kako? Enostavno, tako kot ga na primer pripravite iz jabolčnih krhljev. Uživajte skozi ves dan.
Sicer pa je čaj iz brusnic zelo priporočljiv pri zdravljenju vnetih ledvic. Prav tako se pitje čaja iz brusnic priporoča pri zdravljenju katarja mehurja. Lajša tudi krče mehurja in pomaga zoper močenje postelje. Čaj iz brusnic pozitivno vpliva tudi zoper revmo.
Pri težavah mehurja je zelo učinkovita pomoč tudi sok iz brusnic, saj le ta pospešuje izločanje seča.
Brusnice – marmelada
Marmelada, ki jo pripravimo iz brusnic bo pomagala zoper neješčnost. Prav tako pa bo učinkovita pomoč zoper dirsko.
Brusnični cvet
Je zelo dobro zdravilo, ko vas pesti zelo huda driska in prebavne motnje. Uživamo v majhni količini.
Kako ga pripravimo?
- 250 gramov plodov brusnic
- 1 liter žganja
Brusnice za 4 tedne namočimo v 1 liter žganja.
Brusnice – listi
Tudi listi imajo zdravilne učinke na naše telo. Kot čaj jih uporabljamo pri zdravljenju vnetih senčil.
Brusnice so znane tudi po tem, da so uspešne v boju z bakterijo Ecoli. Saj uživanje brusnic vpliva na zmanjšanje možnosti za infekcijo urinarnega trakta (zmanjšuje prisotnost bakterije Ecoli in drugih bakterij, ki so lahko razlog za nastanek čira na želodcu ali celo raka na črevesju.
Za konec bi rada ponovno izpostavila dejstvo, da bodite pri nakupu suhih brusnic pazljivi in preberite deklaracijo. Naj ne vsebujejo sladil in konzervansov.
Uživajte jh vsakodnevno. Kot prigrizek, kompot, čaj. Tako se boste posladkali in skrbeli za svoje zdravje!