Pljučnik – za zdravje vaših dihal!
Pljučnik, imenovan tudi Navadni pljučnik, lat. Pulmonaria officinalis, je do največ 30 centimetrov visoka rastlina, trajnica, in raste v listnatih in tudi mešanih gozdovih. Najdemo ga tudi v grmičevju, gorskih travnikih in rečnih nabrežjih. Rad ima pol-senčne lege in sveža, vlažna tla, ki so bogata s hranili. Našli ga bomo vse do 1.300 metrov nadmorske višine.
Pljučnik – cvetovi in listi
Zacveti že zgodaj pomladi, lahko bi rekli, da poleg vijolice in trobentice, tudi pljučnik spada med znanilke pomladi.
Cvetovi so sprva rdečkaste barve, a se kasneje zaradi spremembe v pH vrednosti, obarvajo vse od rožnatih do modrih in vijoličnih tonov. Cvetni koški so dlakasti. Pljučnik cveti od marca do aprila. V primeru toplejše zime, lahko prve cvetove pljučnika zagledamo že v februarju.
Listi pljučnika so temno zeleno obarvani z belimi lisami. Oblika listov je jajčaste oziroma srčaste oblike in so hitro zoženi v pecelj. Zgornja stran listov je dlakava in kot omenjeno, posuta z belimi lisami. Mlade liste pljučnika lahko pripravimo tudi kot špinačo, ali pa jih dodamo kot dodatek k različnim solatam.
Pljučnik – Nabiranje in sušenje
Pljučnik nabiramo v času cvetenja. Torej v marcu in aprilu. Nabranega povežemo skupaj v šopke in jih (šopke) obesimo v suhem, zračnem prostoru.
Pljučnik – zdravilni učinki
Kot že samo ime pove, je pljučnik koristen za naša pljuča in dihala.
Zakaj?
Pljučnik vsebuje sluzi ter kremenčevo kislino (ta krepi pljuča) in kalcijeve soli, in zato bo čaj, pripravljen iz pljučnika močno vplival na pljuča in dihalne poti.
Pljučnik, bi moral biti prvi na seznamu zelišč, ki nam pomagajo pri zdravljenju vseh vrst pljučnih obolenj. Pravijo, da ko nam nobeno drugo zelišče ne pomaga več, tedaj uporabimo pljučnik. Ta, nam bo pomagal.
Kot omenjeno, nam bo pljučnik pomagal pri zdravljenju vseh pljučnih obolenj in bolezni dihal.
- katar dihal
- pljučnica
- gripa
- kašelj
- kašelj z izmečkom
- bronhitis
- jetika
- hripavost in vnetje grla (pitje in grgranje čaja)
Poleg lajšanja težav z dihali in zdravljenja pljučnih obolenj, pa pljučnik poskrbi še za: pospeševanje izločanja seča, zavira vnetja in zdravi celo hemoroide. Čaj iz pljučnika pa tudi utrjuje tkivo. Pomagal pa bo tudi tistim, ki imajo težave z vnetjem sluznice v želodcu in prebavilih. Blaži tudi vnetja v ustih in žrelu. Imate težave z mehurjem, morda celo kamni v mehurju? Tudi tu se bo pljučnik izkazal.
V kolikor nas mučita driska in griža, pijmo čaj iz pljučnika. In sicer v odmerku: trikrat dnevno po eno skodelico čaja.
Pljučnik: priprava čajne mešanice za pljuča in bronhije
Potrebujemo:
- 2 dela pljučnika
- 2 dela suličastega trpotca
- 1 del kopriv
- 1 del njivske preslice
Priprava:
1 čajno žličko čajne mešanice poparimo z 2,5dl vrele vode. Pijemo po požirkih skozi cel dan. V enem dnevu popijemo 3 čajne skodelice tako pripravljenega čaja. Čaj pijemo grenak, ali pa si ga lahko sladimo z medom.