Iz domače lekarne: sirup iz smrekovih vršičkov
V pomladnem času si le naberite smrekove vršičke in si iz njih pripravite sirup iz smrekovih vršičkov, ki bo v hladnejših mesecih in še posebej v času prehladnih obolenj še kako dobrodošel del domače zeliščne lekarne.
Pa si kar poglejmo blagodejne lastnosti sirupa iz smrekovih vršičkov, še prej pa spoznajmo smrekove vršičke in njegove koristi.
Smreka in smrekovi vršički
Smrekove vršičke seveda naberemo na smreki, Picea excelsa, ki je do 50 m visoko drevo, iglavec. Deblo smreke je pokrito z rjavo-rdečim lubjem. V pomladnem času smrekam zrastejo mladi poganjki, ki jih prepoznamo po nežni svetlo zeleni barvi in so mehki na otip ter ne ”pikajo” kot iglice na starih vejah.
V zdravilne namene spomladi nabiramo smrekove vršičke, v poletnem času pa tudi smrekovo smolo. Smreka oddaja prav poseben vonj in že sam sprehod, z globokim vdihovanjem zraka, po smrekovem gozdu bo v pomoč vsem, ki imajo težave s pljuči.
Vršičke nabiramo v pomladnem času, a vedno v lepem in sončnem vremenu. Poleg nežne zelene barve in mehkih iglic jih prepoznamo tudi po nežnem smolnatem vonju, ki ga oddajajo. Nabiramo mehke, na otip medene vršičke, ki so lahko še zaprti ali pa že nekoliko večji, odprti. In, kot omenjeno – vedno v lepem in suhem, sončnem vremenu, po tem, ko nekaj dni ni deževalo. Le takšni vršički bodo polni vsega dobrega (smole in eteričnih olj).
In druge zdravilne učinkovine v smrekovih vršičkih? Lahko hlapljivo olje, pinen, limonen, bornilni acetat, balzan in veliko vitamina C.
Najpomembnejši pa je antiseptičen učinek eteričnega olja in smole, ki deluje na dihala, jetra in ledvice.
Sirup iz smrekovih vršičkov
Že dolga leta je sirup iz smrekovih vršičkov nepogrešljiv pripravek iz domače lekarne in je v ljudskem zdravilstvu še kako cenjen.
Zdravilni učinki sirupa iz smrekovih vršičkov
Nepogrešljiv je v času prehladnih obolenj, saj blaži in lajša suh in dražeč kašelj (v ta namen uživamo zvečer, pred spanjem), čisti dihalne poti in sluznico in na sploh blagodejno vpliva na dihala.
Krepi tudi imunski sistem (predvsem zaradi velike vsebnosti vitamina C), spodbuja pa tudi potenje in pripomore k izboljšanju splošnega počutja.
Preganja utrujenost in čisti kri. Zato si tudi v pomladnem času le pripravite čaj in mu dodajte sirup iz smrekovih vršičkov.
Kot sladilo v čaju ga lahko uporabljamo namensko, za lajšanje zgoraj opisanih tegob, ali preventivno za izboljšanje počutja in krepitev imunskega sistema in s tem večjo odpornost proti prehladnim obolenjem in sicer v naslednjih odmerkih.
- 1/2 žličke za otroke starosti 2-5 let,
- 1 žličko za otroke starosti 6-10 let,
- 2 žlički odrasli.
Kako pripravimo sirup iz smrekovih vršičkov?
Potrebujemo le dve sestavini:
- smrekove vršičke,
- sladkor (lahko je bel, rjavi, lahko uporabite tudi temni trsni sladkor – muscovado).
Potrebovali pa boste še primerno velik steklen kozarec s pokrovčkom, ki dobro tesni. Kozarec naj ne bo polepljen z etiketami.
Priprava sirupa iz smrekovih vršičkov
Količina sirupa iz smrekovih vršičkov, ki jo boste pripravili bo odvisna od tega, koliko vršičkov boste nabrali.
V suh in čist steklen kozarec damo plast smrekovih vršičkov, čez nasujemo plast sladkorja (toliko, da pokrije vršičke), čez ponovno plast vršičkov, ki jih nekoliko potlačimo, pa zopet plast sladkorja, vršičkov, sladkorja … Plast vršičkov vedno nekoliko potlačimo. Zaključimo s plastjo sladkorja, kozarec dobro zapremo (naj bo napolnjen do vrha) in ga postavimo na sončno mesto za približno 40 dni. V tem času kozarec občasno pretresemo. V kolikor bi se zgodilo, da se sladkor v tem času ne bi stopil (npr. obdobje brez sonca, ali drugi razlogi), vse skupaj na sončnem mestu pustite nekoliko dlje, da se bo sladkor lepo stopil. Nato vsebino kozarca precedimo skozi gazo ali gosto cedilo in dobljen sirup hranimo v zaprtem steklenem kozarčku v temnem prostoru.
Ne pozabimo na darove, ki nam jih ponuja narava.