Marjetica, zdravilna travniška lepotica
Marjetica gre tudi v domači zeliščni liker tete Pehte – domači jagermeister.
Marjetica, Bellis perennis, ni le lepa travniška lepotica, ki v belo cvetno odejo odene travnike, temveč je tudi rastlina, ki zdravi. Marjetica je zelišče. O njej je pisal tudi pater Simon Ašič.
Marjetica raste skoraj na vseh travnikih, pašnikih, najdemo jo tudi ob poteh in v parkih, na vrtovih. Raste celo ob potokih. Marjetica je pri nas precej poznana in razširjena.
In kakšna je marjetica?
Marjetica zraste do 15 centimetrov visoko. Iz pritlične rozete se dviga golo steblo. Cvet marjetice je bel, a je na konceh pogosto obarvan rdečkasto. Zanimivo pri marjetici je, da cveti skorajda skozi celo leto.
Marjetica: kaj nabiramo in kdaj?
Marjetica je zel, pri kateri nabiramo celotno rastlino, torej liste, cvetove in korenine. Marjetico nabiramo vse od maja pa tja do septembra.
Cvetovi marjetice so bogati z vitaminom C, saponini, čreslovinami, grenčinami, sluzmi in eteričnim oljem. Vsebujejo pa tudi kisline: ocetno, vinsko in oksalno.
Marjetica: uporaba v zdravilne namene
Marjetica je skorajda čudežno zelišče. Zdravi namreč naslednja obolenja:
- pomaga proti putiki
- pomaga ženskam z neredno in bolečo menstruacijo
- prav tako blaži krče in bolečino
- čisti kri
- pospešuje presnovo
- marjetica ugodno deluje tudi na pljuča pri naslednjih težavah: bronhitis, bolečine v prsih, pljučni tvori, pomaga še pri zasluzenju in izkašljevanju
- zdravi bolezni jeter
- marjetica je koristna v boju z revmo in protinu
- pomaga pri ledvičnih boleznih
- uporabna je tudi pri vnetem želodcu in črevesnih krčih
- ob prehladu se priporoča pitje čaja iz marjetice, lipe in bezga
- ob notranjih krvavitvah pa se priporoča pitje čaja iz marjetice in hribske rese ali orehovimi listi.
Marjetica: naredimo si sami
Marjetica: tinktura
Tinkturo pripravimo tako, da cvetove marjetice namočimo v žganju. S tinkturo si pomagamo pri revmi, mišičnemu mačku in protinu. V kolikor 10 kapljic tinkture iz cvetov marjetice razredčimo z 1dl soka ali vode, nam bo zaužitje le-te pomagalo proti kamnom in pesku (količina: 10 kapljic dnevno v 1dl tekočine).
Marjetica: masažno olje
Iz marjetice si lahko pripravimo tudi masažno olje. In sicer cvetove marjetice ocvremo v masti, precedimo (najbolje skozi gazo) in shranimo v posodicah, primerne za shranjevanje masažnega olja.
Marjetica: mazilo proti bolečinam v sklepih
Mazilo za lajšanje bolečin v sklepih pripravimo podobno, kot masažno olje. Le da namesto cvetov uporabimo liste marjetice. Torej, potrebujemo: sveže, narezane liste marjetice in liste slezenovca. Ocvremo v maslu, še vroče precedimo (najbolje skozi gazo) in shranimo v posodicah, namenjene shranjevanju mazil. Mazilo si 2-3x dnevno vtiramo v boleče mesto. Mazilo, enako kot doma pripravljeno ognjičevo kremo, shranjujemo v hladilniku.
Marjetica: sirup
1 pest cvetov marjetice poparimo z 1 litrom vrele vode. Pustimo 12 ur, nato precedimo, ožamemo cvetove. Nato vodo, ki smo jo precedili, ponovno zavremo in z njo poparimo novo pest cvetov. Ponovno pustimo stati 12 ur in precedimo, iz cvetov stisnemo sokove. Nato s sladkorjem zgostimo (kuhamo), toliko časa, da dobimo sirup.
Marjetica: kulinarika
Marjetica je uporabna tudi v kulinariki. Načini so različni. Marjetico, tako kot trobentico, lahko pripravimo v solati. In sicer za pripravo solat uporabimo sveže liste in cvetove. Cvetne popke marjetic lahko celo vlagamo (enako kot kapre). Liste in cvetove lahko jemo skupaj z maslom namazanim na kruh. Lahko jih denemo v zelenjavne jedi, primešamo skuti.
Marjetica: čaj
In navsezadnje, iz marjetice seveda pripravljamo tudi čaj. Čaj si pripravljamo ob zgoraj naštetih težavah. Pijemo ga 2-3x na dan po 1dl čaja.
Priprava 3 dl čaja marjetice:
1 žlico posušenih (lahko pa tudi svežih) listov in cvetov marjetice prelijemo s 3dl vrele vode. Pokrijemo in pustimo, da stoji nekje 10-15 minut. Nato precedimo. Lahko sladkamo z medom. Pijemo po 1dl čaja trikrat dnevno, dokler se nam stanje ne izboljša.
Vabim, da si preberete še prispevek o: vijolici, pljučniku, trobentici.