Švedska pustolovščina
Naslednji potopis je malo drugačen kot običajno. Tokrat smo se s sestro in mami podale na Švedsko, kjer smo obiskale naše švedsko sorodstvo! V enem tednu smo videle ogromno zanimivih stvari, uživale v odlični družbi, poizkušale nove (drugačne) jedi…in seveda pripravile še par slovenskih specialitet za njih. Čisto drugačno doživetje kot običajno, saj smo vstopile v domove ljudi in Švedsko doživele na nepozaben topel način.
V času našega obiska smo potovali po pokrajini Skåne (Scania), tako da le berite naprej in zagotavljam vam, da si jo boste želeli ogledati tudi vi. Za sladokusce pa sem priložila tudi najrazličnejše recepte za jedi, ki smo jih pripravljali (in jih od takrat naprej z veseljem pripravljamo tudi doma).
Res neverjetno doživetje in ob tej priložnosti bi se rada zahvalila vsem, ki ste nas tako lepo gostili in čudovito sprejeli. Še posebej se vse tri zahvaljujemo Karlotu in Ingi, ki sta cel teden tako lepo skrbela za nas. Vse vas je bilo lepo spet videti, tega obiska ne bomo pozabile do konca življenja!
1. dan – Dobrodošle na Švedskem!
Letele smo iz Budimpešte v Kopenhagen – prej smo en dan preživele v Budimpešti, kar je bila tudi dogodivščina sama zase. V Kopenhagen smo priletele v večernem času in pri izhodu nas je čakal Karlo! Skočili smo na vlak in se odpeljali proti Hässleholmu. Že vožnja z vlakom je bila prava dogodivščina.
Del poti smo se peljali čez Øresundski most in pod vodo, tako da so se nam malo zamašila ušesa. Dvakrat so nam pregledali vse dokumente…en kup Eritrejcev se je ravno vračal s poroke, tako da so na vlaku lepo prepevali in igrali na harfo. V eni uri in 15 minutah smo prispeli in na železniški postaji nas je z avtom pričakala Inga.
Do njune hiše ni bilo daleč in med vožnjo smo fascinirane opazovale vse te prelepe lučke, ki so bile na oknih hiš. Na Švedskem je to zelo popularno in moram reči, da je pričaralo prav lepo večerno vzdušje. Ura je bila sicer že kar pozna, vendar smo bili tako veseli, da smo se videli! Za večerjo smo jedli odlične tople sendviče! Šampinjoni, čebula, paradižnik, sir…na drugih pa šunka, sir, paprika in ananas!
2. dan – Zlate plaže, dimljen losos in Äppelkaka
Naše prvo jutro na Švedskem smo za zajtrk pripravili prav posebne švedske kruhke – Scones. Izredno enostavni so za pripravo in pečeni v samo 10 minutah! Seveda bom recept z veseljem delila tudi z vami, najdete ga v prispevku Švedski kruhki (Scones).
Kruhke smo še tople pojedli, naučile pa smo se tudi novih, zelo zanimivih kombinacij: na primer, skupaj z marmelado smo na kruh dale še sir, ali pa šunko…nekoliko nenavadna ampak vseeno okusna kombinacija.
Zatem smo se odpravili naprej in obiskali še druge družinske člane. V Åhusu smo bile spet lepo sprejete v družinskem krogu, za kosilo pa so nam postregli velikanskega, mesnatega dimljenega lososa. Zraven smo jedli kuhan kifelčar, smetanovo omako z ribjimi jajčki in mešano solato. Žal je to edina slika hrane, ki je nimam… tako hitro smo planili in že je ni bilo več. Imam pa naslednjo fotografijo iz ribarnice…točno tak losos je bil!
Naslednja postaja je bila poletna hiša v kampu Rigeleje, ki se nahaja v mirnem obmorskem okolju, na severnih vratih znane obale Österlena. Med drugim smo bile pogoščene z okusno Äppelkako (švedsko jabolčno pito z drobljencem) in vanilijevim prelivom. Na mizo so postavili ogromen vrč te vanilijeve omake – sem si mislila ”pa kdo bo vse to pojedel”…vse smo zmazali! Od takrat smo Äppelkako velikokrat pripravile tudi same doma, kar nam povrne prelepe spomine na naše potovanje. Tudi vi jo lahko pripravite po naslednjem receptu.
Zatem smo se bosonoge sprehodile po peščeni plaži z zlatim peskom in malo namočile noge v morje.
Na žalost je bilo septembra malo premrzlo za kopanje. Na jugu se v daljavi vidi Stenova glava (Stenshuvud), na severu pa obrisi Åhusa.
V kampu različne sprehajalne poti tečejo v vse smeri, tako da smo se ob obali sprehodile do strelišča in v gozdu našle celo jurčka! Zvečer smo še malo posedeli ob kaminu, po poti domov pa smo na cesti srečali dve srni. Na splošno je treba zelo paziti na živali na cesti, saj večina cest teče skozi gozd.
3. dan – Čas je za izlete!
Sedaj pa čas za izlete! Dan smo začeli z vožnjo po prelepih vaseh, po hribčkih Brösarps backar. Brösarp sestavljajo depoziti iz zadnje ledene dobe, ki jih danes delno pokrivajo gozdovi, v veliki meri pa gre za odprto pokrajino. Konec poletja so grički polni rož, pozimi pa gričevnato pokrajino prekrije bela odeja. Tu smo se tudi na kratko ustavili in sprehodili.
Naslednja postaja je bil Hävang, očarljiva in priljubljena turistična destinacija ob ustju reke Verkeån, s starodavno grobnico Havängsdösen in kilometri peščenih plaž. Več o tej dogodivščini si lahko preberete v prispevku Haväng (Švedska) – grobnica in kilometri peščenih plaž.
Sledil je obisk vasice Kivik, kjer smo šli na kosilo v restavracijo Buhres. Pravi kraj za vse, ki si želijo nekaj preprostega, tradicionalnega in okusnega. Uživali smo ob pogledu na staro mestno jedro in Baltsko morje s Hävangom v ozadju.
Postreženo so imeli čudovito samopostrežno predjed – dve vrsti slanikov, kumare, fižolček, paradižnik, kruh itd.
Vsega smo po malo poizkusili, za glavno jed pa so nam postregli s pečeno zlatovščico, prav posebnim pečenim krompirjem in gobicami.
Sprehodili smo se še skozi bližnjo ribarnico oz. trgovino, ki je bila prava paša za oči. Slaniki, sveži morski sadeži, dimljen losos, kaviar, pripravljene jedi, solate, omake in majhne dobrote.
Pot smo nadaljevali v Sandhammaren, na najlepšo plažo na Švedskem. Pokrajina nenehno spreminjajočih sipin je zaradi nevarnih tokov tudi ladijsko pokopališče. Težko si je predstavljati, da se samo malo stran od tako lepe obale nahaja največje pokopališče ladijskih razbitin na Švedskem. Več o našem izletu v Sandhammaren si lahko preberete v prispevku Sandhammaren – najlepša plaža na Švedskem, ladijsko pokopališče in naravni rezervat.
Iz Sandhammaren smo po prelepih malih vasicah ob obali prispeli v staro ribiško vasico Kåseberga. Srečavali smo najrazličnejše živali…treba je bilo paziti na ježke na cesti! V Kåsebergi smo parkirali in si privoščili sladoled, kasneje pa imeli še piknik! S seboj smo imeli kavo, sok, muffine in kolačke!
Kolačke kanelbullar smo kasneje po švedskem receptu pripravile tudi doma. Recept lahko najdete tukaj.
Visoko nad strmo obalo Kåsehuvuda, na grebenu nad staro ribiško vasico Kåseberga, stoji Ales Stenar – največja ohranjena kamnita ladja na Švedskem. Več o našem obisku Ales Stenar si lahko preberete v prispevku Kamnita ladja Ales Stenar, Kåseberga (Švedska).
4. dan – Köttbullar in orehova potica
Ta dan smo malo bolje spoznali bližnjo okolico in sicer smo šli na sprehod v bližnji gozd. Sprehajali smo se ob jezerih Magle Våtmarker Hlm, kjer smo srečali račke, konje, ptiče, labode…
Povzpeli smo se tudi na razgledno točko in sprehodili po gozdu.
Našli smo 3 jurčke in en kup marel! Vse gozdne dobrote smo v nadaljevanju seveda tudi pojedli.
Že zjutraj smo zamesile za potico, tako da smo ob povratku iz gozda začele s pripravo. Me smo pripravile slovensko orehovo potico, Inga pa švedske mesne kroglice Köttbullar – seveda smo si vmes pomagale, saj smo se želele vse naučiti priprave novih jedi! Mlete orehe pa smo prinesle kar s seboj v kovčku. Da so bili res pravi slovenski. Naš recept za domačo orehovo potico najdete tukaj. Smo jo morali takoj poizkusiti! Odlična je bila!
Potico smo imeli kar za nekaj časa in si jo v prihodnjih dneh še večkrat privoščili.
Švedske mesne kroglice Köttbullar so zelo okusne in smo jih sedaj že večkrat pripravile za kosilo doma. Recept za Köttbullar lahko najdete tukaj.
Karlo je internacionalni mojster fotografije (FIAP in EFIAP) in bil leta 1986 izbran tudi za fotografa leta na Švedskem. Pogosto predava o različnih Švedskih pokrajinah (25), o deželah v Skandinaviji, Evropi, Avstraliji, Severni in Južni Ameriki – seveda pa najraje o Sloveniji. Popoldne smo se tako odpeljali v Fränninge, kjer je imel ta dan predavanje prav o Sloveniji, me pa smo bile častne gostje.
Vključil je tudi nekaj fotografij z našega obiska in vseh izletov, ki smo jih naredili ta teden. Na koncu predavanja vedno tudi pokaže video, na katerem jaz igram ”Na Golici” na harmoniko. Na koncu predavanja so mi vsi udeleženci čestitali in mi je bilo kar malo žal, da nisem mogla zaigrati v živo. S harmoniko na letalo je žal malo težka…
Za konec dneva pa še ena (za nas) zanimiva dogodivščina! Šle smo v trgovino! Vedno nas zanima, kakšno hrano kaj prodajajo v trgovinah v tujini…zelenjavne torte, črni bomboni, najbolj pa so nas pritegnili sladoledni kupčki v skrinji…ampak jih nismo kupile, ker smo imeli doma še celo potico!
5. dan – Kolesarjenje po otoku Ven
Za zajtrk smo si privoščili včerajšnji ulov – jurčke z jajci! Čakal nas je kar razburljiv dan. S trajektom smo se odpeljali na otok Ven, ki smo za raziskali kar s kolesom.
Majhen otok med Švedsko in Dansko je naravni rezervat s številnimi nepozabnimi naravnimi čudesi. Vse o našem izletu na otok Ven si lahko preberete v prispevku Kolesarjenje po otoku Ven (Švedska).
6. dan – Piknik ob jezeru in Mamma Mia!
Za zajtrk smo pripravili pohane marele! Ko smo jih našli, so bile čisto majhne, tako da smo jih dali malo v vodo in so se do sedaj fino odprle.
Nekoliko smo bili omagani od prejšnjega dne, tako da smo se ta dan odločili imeti piknik ob jezeru Finja (Finjasjön). S seboj smo prinesli klobase (hrenovke), štručke in sok!
Ob jezeru so posebej označeni piknik prostori, kjer je dovoljeno kuriti ogenj. Z avtom smo se pripeljali čisto do piknik prostora in zakurili ogenj v posebni betonski posodi. Potem pa smo na palicah takole spekli hrenovke…pozneje pa še penice. Čudovito kosilo!
Na koncu so nas obiskali še trije psički, ki so bili s svojimi lastniki na sprehodu ob jezeru…zgleda so nam zadišale naše klobase.
Seveda pa to še ni bil konec dneva. Odpravili smo se v Genarp na obisk. Tukaj nam je bila največja atrakcija second hand trgovina, kjer smo si dobro napasle oči. Mami je kupila popolnoma nov plašč za 9€! Dober ulov. Zatem smo uživali v kosilu, kasneje pa ob kapučino torti, štrudlju, sladoledu in kavi.
Pa še nekaj. Gledali smo film Mamma Mia in tudi na splošno v avtu ves čas prepevali Abbo…tako da bolj švedskega doživetja od tega že ni bilo mogoče imeti.
7. dan – IKEA Älmhult in Hässleholm
Če že govorimo o švedskem doživetju, ta dan smo šle v Älmhult, ki je dom prve trgovine IKEA na svetu. Možno si je ogledati IKEA muzej, ki se nahaja v originalni zgradbi prve IKEA trgovine, odprte leta 1958. Le to so leta 2012 zaprli in odprli novo nedaleč stran (v tej smo nakupovale). Zunanjost stavbe je v veliki meri obnovljena v prvotno obliko, obiskovalci pa lahko v muzeju sledijo razvoju trgovine skozi desetletja. Seveda je predstavljena tudi zgodba o Ingvaru Kampradu, ustanovitelju trgovine IKEA.
Me smo obiskale novo velikansko trgovino IKEA in bile smo tako zgodne, da smo morale čakati pred trakom, da so jo odprli! Kolikor sem gledala cene, so bile vse nižje kot pri nas (v Celovcu in Vilešu). Jaz sem si tu (pametna) kupila stekleno šatuljo…ki jo je bilo prav težko spraviti domov v enem kosu. Za kosilo pa smo si seveda (spet) privoščile mesne kroglice (Köttbullar).
Zatem je sledil postanek v Hässleholmu. Nekatere najbolj in zanimive znamenitosti mesta se nahajajo vzdolž avenije Första avenyn. Naš pogled je najbolj pritegnila cerkvica Hässleholms kyrka (1914) na vzhodnem koncu ulice. Glavna železniška postaja se nahaja v zahodnem delu ulice, v samem središču pa še trg s hotelom Hotell Statt, ki je glavni in najstarejši hotel v mestu. Pokukale smo v številne trgovinice okoli trga, stopile v manjši nakupovalni center Gallerian.
Alkoholnih pijač se v navadnih trgovinah ne da kupiti, za ta namen je treba prav v posebno trgovino – v trgovino Systembolaget smo tudi malo na hitro pofirbcale, da smo videle kakšno vino kaj imajo (kupile pa nismo nič).
Sicer smo se mislile domov sprehoditi peš, vendar se je že pripravljalo neurje in nas je na srečo Inga rešila z avtom…potem pa se je ulilo kot iz škafa. Zatem nas je peljala še malo stran v trgovino Mix Huset, ki je bila tudi prava paša za oči.
Za kosilo smo imeli slastnega piščanca v smetanovi omaki…vmes pa smo (Slovenke) pripravile še jabolčni štrudelj (recept za štrudelj najdete tukaj).
Jabolka smo nabrali iz vseh smeri – nekaj smo jih nabrali na sprehodu par dni prej, nekaj smo jih dobili kar tako, nekaj kislih smo prinesli domov celo z otoka Ven. Na koncu smo se šalili, da je bil ta teden na Švedskem kot en kuharski tabor. 24 kitchen!
8. dan – Lund in pot domov
Naša čudovita pustolovščina se je že skoraj iztekla. Komaj smo zaprle kufre, ampak nekako nam je uspelo. Z avtom smo se odpeljali v študentsko mesto Lund – za ogled mesta sicer nismo imeli tako veliko časa, vendar smo vseeno veliko videli in doživeli. Kmalu po prihodu smo zagledali restavracijo z neverjetno kolono ljudi pred njo. Sem si mislila ”to mora biti pa res neka posebna restavracija, da so ljudje pripravljeni čakati v taki koloni”. Na trgu je potekal tudi sejem.
Ustavili smo se v katedrali (Lunds domkyrka), ki je bila zgrajena v srednjem veku. Njeni najstarejši deli so iz leta 1085, neverjetna astronomska ura pa iz leta 1440. Južno od katedrale se nahaja še forum, ki jo dopolnjuje.
Če boste že v Lundu in boste imeli čas, vam priporočam še ogled botaničnega vrta (Botaniska trädgården). Prava oaza v središču Lunda, s 7000 rastlinami in rastlinjaki, ki segajo v devet klimatskih območij.
Mi smo se sprehodili po ulici Lilla Fiskaregatan in si ogledovali številne zanimive trgovinice. Najbolj nas je pritegnila trgovina Granit.
Na kosilo smo šli v restavracijo Malmstens Fisk & Kök, ki se nahaja znotraj tržnice Lund Saluhallen. Le ta je zbirališče sladokuscev že od leta 1909 dalje in zajema najboljše restavracije, trgovine s hrano in delikatese v mestu. Restavracij je tu res veliko in za vsakogar se kaj najde. Je bila pa v tem času taka gneča, da so ljudje na prosto mesto (spet) čakali kar v kolonah…jaz sem se jim pa na začetku smejala.
Nismo tako dolgo čakali, smo se morali pa kar boriti, da smo dobili proste sedeže. Predjed je bila spet samopostrežna in sicer solata z gorčičnim prelivom, kruh in maslo. Za glavno jed pa ostriž z gobami, krompirjem in rukolo…oz. ribja juha za nekatere.
Pred odhodom smo naredili še zadnji obisk in bili spet lepo sprejeti pri ”domačih” na Švedskem. Imeli smo pravo gostijo z jabolčno pito, našim jabolčnim štrudljem, vanilijevim sladoledom in vanilijevo kremo. Na žalost se je naš obisk že zelo bližal koncu, tako da smo se poslovile in še enkrat vsem zahvalile za topel sprejem.
Karlo in Inga sta nas odpeljala do postaje Malmö Hyllie – poleg se nahaja nakupovalni center Emporia, kjer bi se dalo shoppingirati 3 dni skupaj (če bo kdo hodil). Pomahale smo v slovo in se z vlakom odpeljale do letališča v Kopenhagnu (cena vozovnice za 1 osebo je 110 SEK). Nazaj smo spet letele v Budimpešto, kjer smo šle ob prihodu takoj na en burek. Sledil je še nočni sprehod po mestu, zjutraj pa domov.
Ker je Budimpešta predstavljala tako velik del švedske pustolovščine, smo po švedskem receptu pripravile še švedski kolač ‘Budimpešta’ (Budapest Bakelse). Recept najdete tukaj.