Haväng (Švedska) – grobnica in kilometri peščenih plaž
Naša švedska pustolovščina nas je ponesla v številne neverjetne kotičke, kjer smo uživali v neokrnjenih lepotah narave. Ta dan smo se potepali po območju Österlen-a, ki se nahaja v jugovzhodnem delu švedske pokrajine Skåne.
- Verkeåns Utlopp
Haväng je očarljiva in priljubljena turistična destinacija ob ustju reke Verkeån in zaliva Hanöbukten. Na peščenih plažah se najdejo redke peščene stepe (trave) in velike peščene sipine obdane z drevesi. Zelo smo uživaji v osupljivem pogledu na zaliv in prostrano morje – Hävang je vsekakor veličastna pokrajina z neomejenimi možnostmi.
Vsepovsod so nas spremljale izredno zanimive turistično-informativne table, tako da sem v prispevek priložila tudi nekaj slik iz le teh. Za lažjo predstavo spodaj prilagam zemljevid pokrajine.
- Haväng – zemljevid območja
- Zaljubljenci so vrezali svojo ljubezen
Pot smo pričeli pri velikanskem drevesu, v katerega so mnogi zaljubljenci ”vrezali” svojo ljubezen. Najbolj pogumni smo na to drevo tudi splezali!
- Haväng
- Haväng
Celotna pot je zelo dobro označena, tako da smo našo pustolovščino nadaljevali naprej proti morju in grobnici Havängsdösen .
- Haväng
Havängsdösen
Med močno jesensko nevihto leta 1843 je veter odpihnil pesek stran in odkrit je bil 5000 let star grob, ki je bil do takrat zakopan. Hävang-ski dolmen Havängsdösen je megalitska grobnica.
- Havängsdösen
Dolmen je grobnica, po navadi sestavljena iz 3 ali več pokončno štrlečih kamnov, ki podpirajo večjo ploščato kamnito tablo. Običajno je namenjena le eni osebi, ki je pokopana skupaj s pogrebnimi darili. Spodaj prilagam še skico dolmena (iz ene izmed tabel).
- Dolmen
V pokrajini Skåne jih običajno najdemo ob obali in ob večjih rekah, drugače pa so zelo pogoste tudi ob obalah zahodne Evrope. Havängsdösen je sestavljen iz treh pokončnih kamnov in enega kamna na vrhu. Poleg tega je grob obkrožen še s 16 kamnitimi bloki (visokimi med 0,6 m in 1,2 m), ki tvorijo pravokotnik s površino cca. 60 kvadratnih metrov.
- Havängsdösen
- Havängsdösen
Vhod v grob je obrnjen proti morju, kjer med spomladanskim in jesenskim enakonočjem vzhaja sonce. Pogumni smo v ta grob tudi zlezli, nastalo pa je kar nekaj zanimivih fotografij.
- Mami nas slika iz groba
Ob izkopavanju leta 1869 so na tem mestu našli dele okostja in kremenovo sekiro. Nekateri verjamejo, da je bil grob pred tem že oplenjen, saj je vseboval tako malo odkritij. Leta 2015 so nepridipravi na vrhnjem kamnu zakurili ogenj, tako da je dobil razpoko.
- Havängsdösen
Vsekakor nas je kar vleklo k vodi. Sprehodili smo se po hribu navzdol, med drevesi, čez mostiček do prelepe plaže, kjer se sveža sladka voda reke Verkeån izlije v morje (Verkeåns Utlopp).
- Haväng
- Pot do plaže
- Čez mostiček
- Izliv reke Verkeån
Ob izlivu so konec 18. stoletja našli tri zlate kovance in ”zlate starčke” (na spodnji sliki), prav tako pa tudi ostanke enostavnega pristanišča, ki naj bi nastalo nekje med 11. in 17. stoletjem.
- Zlat kovanec (amulet) in zlati starčki
- Peščene sipine
- Haväng , v ozadju Havängsdösen
- Izliv reke Verkeån
- Na plaži
- Na plaži
Nas so najbolj navdušili labodi, ki so veselo plavali po morju.
- Brigita na plaži in labodi v ozadju
- Labodi veselo plavajo po morju
Naplavljenih je bilo tudi veliko malih meduz.
- Meduze
- Meduze
S plaže smo v daljavi videli Stenovo glavo (Stenshuvud). Gre za del nacionalnega parka, ki se dviga do 97 m visoko nad morjem. Območje je po večini prekrito z gozdom, našli boste pa tudi peščeno reso, mokre travnike, skalnato obalo in peščene plaže.
- Stenshuvud (v ozadju)
- Stenshuvud (v ozadju na levi strani)
Na koncu smo stopili še do hostla Skepparpsgården, kmetije iz leta 1750, ki je eden najlepših in popularnih hostlov na Švedskem.
- Hostel Skepparpsgården
- Hostel Skepparpsgården
- Hostel Skepparpsgården
Presenetilo nas je tudi polno pikapolonic!
- Pikapolonice
- Mami Polonca s pikapolonico