Mondena Azurna obala
Blaga sredozemska klima, turkizno morje, zabava, slikoviti kraji, glamur, parfumi, talilni lonec kultur in »joie de vivre« – vse to predstavlja ena najbolj obiskanih francoskih pokrajin, Azurna obala ali po francosko La Côte d’Azur.
Azurna obala
Azurna obala ali Francoska riviera je regija na jugovzhodni obali Francije obdana z Mediteranom in z alpami Maritime v ozadju. Pokrajina je precej razgibana vzdolž obale. Prestolnica regije je Nica oz. Nice (izgovor ‘Nis’), ki je tudi največje mesto na Azurni obali z okoli 350.000 prebivalci. Tu se je tudi začel turizem v 18. stoletju s prihodom bogatih angleških aristokratov, ki so želeli pobegniti mrzlim zimam v Veliki Britaniji. Slavno sprehajališče La promenade des Anglais (Angleška promenada) nosi ime ravno po množičnih navalih britanskih turistov, ki so številčni gostje tudi dandanes.

Mestna plaža v Nici
Zaradi ugodne sredozemske klime in svetlobe je bilo to območje že od nekdaj privlačno za umetnike, od slikarjev, pisateljev ter ostalih umetnikov, ki so tu našli navdih za svoje mojstrovine. Taka sta bila na primer Picaso in Matisse. Azurna obala je poznana tudi po številnih festivalih, ki se odvijajo vsako leto: maja se odvija filmski festival v Cannesu ter Velika nagrada formule 1 (Grand Prix) v Monaku, februarja se lahko udeležite festivala citrusov v Mentonu, ki je prava paša za oči, in karnevala v Nici. Tisti, ki nameravate v kratkem obiskati Azurno obalo, pa lahko julija uživate na jazz festivalu v Nici.
Najprivlačnejša obalna mesta so Nica, Menton, Cannes, Villefranche sur Mer, Monako, ki je sicer kneževina ter Saint Tropez. Kraj, ki se ga ne sme izpustiti iz ogleda, pa je majhna vasica Eze, nedaleč stran od Nice. Leži kar visoko, in ravno zaradi visoke nadmorske višine nudi čudovit razgled na širno morje. Posebnost v bližini pa je tudi parfumerija Fragonard, ki privablja na ogled mnogo turistov in navdušencev nad parfumi. Organizirani so ogledi postopkov pridelave parfumov in možen je tudi nakup le-teh. Ogledi so vodeni v različnih jezikih. Fragonard je le ena od priznanih znamk francoskih parfumerjev, obstaja jih mnogo več, saj je predvsem Provansa znana po pridelavi parfumov. Center parfumske industrije pa je v Grassu v Provansi. Konkurenca zna biti kar huda.

Parfumerija Fragonard
Najbolj ugoden čas za obisk Azurne obale je pomladi ali jeseni, predvsem zaradi velike gneče in vročine poleti. Cene so podobne cenam v naši prestolnici, morda le malo višje. Znajo pa biti tudi razlike v ceni, glede na to ali naročiš pijačo/hrano v angleščini ali francoščini. Verjetno je odveč omenjati, kdo ceneje pride skozi. Ni pa vse tako drago kot mislijo nekateri – pred dvema letoma sem bila presenečena nad ceno javnega prevoza. Medkrajevni avtobus, ki vozi vzdolž celotne obale, je stal 1 evro, kar je glede na francoski standard zelo poceni.
Monako
Ta majhna kneževina je dom knežje družine Grimaldi. Monako je kraj superlativov, kraj prestiža, glamurja, igralnic v Monte Carlu, hitrih avtomobilov, jaht. No, ni pa vse samo v materialnih stvareh in blišču. Fascinantni so tudi zares lepo urejeni vrtovi, ki se raztezajo po celem Monaku. Eden takih je Jardin japonais (Japonski vrt). Na trdnjavi, kjer stoji knežja palača, pa se je najlepše zgubiti v ozkih uličicah, kjer so najrazličnejše trgovine s spominki, bari ter restavracije. Izjemna je tudi čistost, saj je komaj videti smeti, ki bi ležale na tleh. Zagotovo lep zgled za druga evropska mesta. Monako ima vidno pomanjkanje prostora, kar najbolje odražajo zgradbe, ki se gradijo samo še v višino. Posledično je tu največ nebotičnikov na tako majhnem prostoru. Zgleda že kar malo preveč nasičeno, kljub temu pa je nočni pogled na kneževino naravnost čudovit.

Monako
Nica
Nica je tako imenovana kraljica Azurne obale. Mesto, kjer se prepletajo različne etničnosti, še posebej iz severne Afrike. Domačini so bolj sproščeni kot na primer Parižani. Stresa in hitenja res ni opaziti. Zanimivi deli Nice so staro mestno jedro (Vieille Nice), znameniti trg Massena, avenija Jean-Médecin, tržnica cvetja (Marché aux fleurs), La promenade des Anglais s famoznim hotelom Negresco, niško pristanišče in seveda mestna plaža. Angleška promenada se vije vse do niškega letališča, ki je tretje najbolj prometno v Franciji. Na promenadi se lahko sprehajate, kolesarite, opazujete Angelski zaliv (Baie des Anges) ter mimoidoče.

Trg Massena
Mesto je v preteklosti spadalo pod Italijo. Še vedno je moč opaziti italijanski vpliv, predvsem v arhitekturi v starem delu mesta in tipičnih ozkih uličicah, ki so značilnost večine obmorskih mest na Azurni obali. Tudi melodija jezika malo spominja na italijansko. Skratka, mešanica kultur in jezikov je prisotna na vsakem vogalu, kar daje mestu poseben pečat in živahnost.
Francoska riviera v kombinaciji s Provanso zagotovo predstavlja popoln počitniški oddih ali popotniški cilj. Za vsakogar se nekaj najde.