Z naravo proti vsakdanjim tegobam
Naravni in domači pripravki so najboljši in včasih najbolj priročni pri reševanju naših težav. Vseeno se pred uporabo posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom, če ste v dvomih, še posebej pa takrat, kadar jemljete pomembna zdravila. Nekatere rastline lahko oslabijo delovanje zdravil, ki vam jih je predpisal zdravnik.
Zdravo z naravo
Narava je odličen kraj za sproščanje in igro. Po kratkih zimskih dneh je večina prišla iz služb, šol in vrtcev šele pozno popoldne ko se je že stemnilo. Naš duh in telo pa potrebuje ogromno sončne svetlobe za dobro počutje in duševno zdravje. Sprehodite se v naravo, igro z otroki iz dnevne sobe preselite na domače dvorišče. Tako bodo zadovoljni tudi tisti otroci, ki niso preveč zainteresirani za običajne zunanje aktivnosti. Ni lepšega kot igra v naravi, pa čeprav to pomeni, da namesto žoge in lopatk s sabo vzamete odejo, pobarvanke in barvice. Možgani na zraku dobijo več kisika, zato tudi redno prezračujte stanovanje.
Jagode krepijo imunski sistem, razstrupljajo telo in znižujejo slabi holesterol. Vsebujejo veliko vitaminov A, B in C, so polne železa, natrija, kalcija in fosforja. So odlične za razstrupljanje telesa. Užitni in zdravilni pa niso samo mamljivi rdeči sadeži, pač pa tudi listi jagode. Čaj iz svežih listov pomaga pri diareji, iz posušenih listov in korenin pa pomaga pri uriniranju, čisti ledvice in mehur, blaži oslovski kašelj in astmo ter čisti kri.
Drobnjak izboljša apetit, odganja vetrove in pospešuje prebavo. Ima veliko vitamina C, zato pomaga pri slabokrvnosti in posledično premaguje utrujenost. Med kuhanjem ga uporabite na koncu, da ne bo izgubil okusa in ostrine. Največ učinka boste dosegli, če ga boste dodali tik preden boste jed postregli.
Redkvice vsebujejo veliko vode in vlaknin, zato preprečujejo in zdravijo zaprtje. Rdeča redkvica razbremeni zastoje v dihalnem sistemu in je zato priporočljiva za astmatike in tiste, ki imajo težave s sinusi. Sok redkvice pa blaži pekoč občutek v času okužb mehurja ali sečil in čisti ledvice.
Šparglji so primerni za odpravljanje utrujenosti, saj vsebujejo ogromno folne kisline, ki pomaga pri nastajanju krvi, hormonov in pomlajanju celic. Utrujenost se navadno pojavi ravno zaradi pomanjkanja folne kisline, kar lahko privede tudi do živčnega nemira in pomanjkanja koncentracije.
Zeleno oziroma njen gomolj lahko naribamo in zmešamo z naribanim jabolkom ter pojemo za zajtrk. To nam bo bojda pomagalo pregnati spomladansko utrujenost.
Melisa krepi in poživlja srce, odpravlja utrujenost in čisti kri. Največkrat se uporablja v čaju, lahko pa z njo začinite tudi zelenjavne in sadne omake, gobe, divjačino in solate. Melisa ima zaradi prave sinergije vseh sestavin v sebi pozitiven učinek pri raznih razpoloženjskih motnjah povezanih s stresom, sprošča in izboljšuje tudi kakovost spanja, izboljša razpoloženje in poveča moč opazovanja. Kljub temu, da sprošča, ne zmanjšuje delovne storilnosti ali zbranosti.
Kamilice so odlične proti nespečnosti. V litru belega vina dva tedna namakajte dve pesti kamiličnih svetov in spijte dva kozarčka na dan med obroki. Običajni kamilični čaj pomaga tudi najmlajšim pri spanju, uživajo pa ga lahko že od rojstva.
Bazilika je odlična za popestritev jedi, vendar njena stebelca lahko uporabimo tudi za zdravilni čaj. Čaj pomaga proti oslovskemu kašlju, obloga iz čaja pa pomaga celo pri ranah, ki se težko zacelijo. Ustavlja beli tok in pospešuje nastajanje mleka zato je priporočljiv čaj med dojenjem. Čaj zdravi tudi afte, če si z njim izplakujemo usta.
Čebula je manj priljubljena zaradi vonja, vendar je zelo zdravilna. Pospešuje prekrvavitev, znižuje sladkor, pospešuje prebavo. Če si boste vtirali sok surove čebule, vam bo pomagal pri odpravljanju prhljaja in izpadanja las, zdravi pa tudi lišaje in odstranjuje kurja očesa. Sok čebule bojda utrdi tudi krhke nohte.
Netresk je trajnica in ima mesnate špičaste liste, ki sestavljajo rozeto. Uporabljamo sveže liste. Čaj iz netreska pospešuje izločanje seča pri diareji pa zapira. Pomaga proti premočni menstruaciji. Pri vnetju ušes vzamemo list, ga zmečkamo in sok iztisnemo v uho ter pokrijemo s kosmom vate. Sok zdravi tudi opekline in pike žuželk. Liste netreska lahko cvremo počasi v masti da dobimo mazilo, uporabno pri opeklinah in ranah.
Sivka je lepa, dišeča in koristna trajnica. Sivkin čaj zdravi migreno in nahod, preprečuje kap. Sivka pomaga pri zlatenici, saj čisti jetra. Proti nespečnosti jo mešamo z baldrijanom, jegličom in šentjanževko. Sivkina kopel zdravi revmo, neredno menstruacijo in bolečine v spodnjem delu telesa. Če cvetje namočimo v špirit, nam masiranje s tem zvarkom pomaga pri izpadanju las in prhljaju.
Vrtnica ne očara le s svojo lepoto. Za zdravilne pripravke nabiramo cvetne liste ko najbolj cveto in ob suhem vremenu. Čaj iz cvetnih listov vrtnic deluje odvajalno, pijemo pa ga pri zlatenici, glavobolu, omedlevici. Čaj krepi srce, živce, jetra in prebavila.
Naravni pripravki
Proti kašlju
Zmešajte pol skodelice medu in pol skodelice vode. Dodajte eno sesekljano čebulo in en strok česna. Dodajte nekaj žajblja, timijana ali origana in pustite da stati čez noč na sobni temperaturi. Pretlačite skozi cedilo in uporabite tekočino kot sirup proti kašlju. Shranjujte v hladilniku.
Naravni sprej proti komarjem
15 – 20 kapljic vsakega eteričnega olja: evkaliptusovega, limoninega, citronkinega olja in olja limonine trave, 2 žlici osnovnega olja (olivno ali katerokoli masažno olje). Zmešajte olja in jih vlijte v stekleničko s škropilko. Ne uporabljajte na malih otrocih in dojenčkih!
Čaj proti stresu
30g mešanice svežih kamilic, majarona in bazilike na 2 do 3 skodelice vode.