Nespečnost in kako jo premagati
Ko štetje ovčk ne pomaga
V današnji družbi, kjer smo konstantno izpostavljeni stresu, pritiskom bližnjih in družbe, je prisotna izjemna porast tako imenovane »sodobne bolezni« nespečnosti. Nespečnost ali težave s spanjem, nočno zbujanje, spanje le nekaj ur na noč lahko na daljši časovni rok postane resna težava, ki se kasneje začne odražati tako na našem telesu (podočnjaki, želja po spanju med vožnjo avtomobila, hujšanje, opotekanje, dnevno poležavanje), kot tudi psihično (razdraženost, težave s koncentracijo, depresija, pomanjkanje zanimanja za vsakodnevne dejavnosti).

Foto: Alyssa L. Miller
Torej v izogib vsem tem težavam; kaj narediti? Kako se ponoči dobro naspati?
Možnost, ki se je poslužujejo mnogi, so zdravila. Osebni zdravnik vam bo po nekaj minutnem pogovoru predpisal zdravila za blaženje nespečnosti. Vendar se tukaj, vsaj meni poraja vprašanje. Bo neka tableta res rešila probleme, zaradi katerih ne spimo? Za določen čas, zagotovo. Za zmeraj- ne verjamem. Torej, kaj nam potem še preostane?
Najprej je priporočljivo, da v primeru kakršnih koli težav na delovnem mestu ali v družini, to poskušate rešiti. Ja,res je. Kdo pa sem jaz, da vem, da se da vse težave rešiti. Prav imate. Ne vem. Verjamem pa, da se z željo po rešitvi, vztrajnostjo in lepo besedo da marsikaj rešiti. Ne recite takoj, da se ne da. Poskusite.
Nekateri mi pravijo, da so pozne ure, ko so hodili spat navajeni iz otroštva, ta ura pa se je z odraslo dobo le še premaknila v poznejšo uro, in ravno ko zaspijo, zazvoni budilka. Utrujeni so že ob 11h zvečer, zaspijo pa ob 3h zjutraj. Fizična aktivnost pred spanjem dokazano pomaga, da hitreje zaspimo. Torej, če še nimate partnerja, ki bi vam pri tem pomagal, pojdite na večerni sprehod. Ne sedite pred televizijo. Po sprehodu pojdite pod tuš, nato pa se zakopljite v prijetno toplo in mehko posteljo.
Če je ura že 3 zjutraj, vi pa po dveh urah še vedno ne morete zaspati, poskusite z metodo, ki sem jo prebrala nekje na spletu in na meni preizkušeno deluje. Zamislite si, da v mislih nekomu pišete sporočilo. Morda sms, na Facebook ali čivkate na Twitter, po želji. V teh časih imamo velika večina prste skoraj samostojne, ko pride do pisanja določenega sporočila na zaslon naših elektronskih naprav. Zamislite si, komu in kaj pišete. Naj vaši možgani razmišljajo le to. Pozabili bodo na vse drugo in kdo ve, morda se boste zjutraj zbudili zadovoljni in naspani. (Nasvet: pustite domišljiji prosto pot. Zamislite si malce daljše sporočilo, saj vam tisti na drugi strani po vsej verjetnosti ne bo takoj odgovoril. Razen, če imate izjemno domišljijo. 🙂 )
Vašo posteljo izolirajte od elektronskih naprav. Poskusite ne zaspati s telefonom, tablico ali računalnikom v roki. Nekatere raziskave so pokazale, da signali elektronskih naprav lahko motijo ritem spanja. Morda bi telefon, namesto na nočno omarico, položili na bližnjo mizo ali omaro? Samo v predlog.
Vse te predloge pa lahko začinite z dobrim starim babičin receptom, ki hkrati pomaga in razvaja : topel kakav ali čaj in pogovor z osebo, katero cenimo, jo imamo radi in ji zaupamo.
Pa lahko noč.:)