Prva pomoč pri dojenčkih in otrocih
Si lahko predstavljate, da bi se zgodilo, da bi vaša sinček ali hčerkica prišla v situacijo, ko bi bila nujno potrebna prva pomoč? Ste prepričani, da bi v strahu zanj znali pravilno ukrepati? V naslednjem prispevku namenjam nekaj besed o tem kako je potrebno izvajati prvo pomoč pri naših najmlajših.
Otroci so pomanjšani odrasli in zato se tudi prva pomoč pri njih razlikuje od prve pomoči za odrasle.
Oživljanje otrok z zastojem dihanja in prenehanjem bitja srca
Namesto začetne masaže srca, s katero začnemo pri odraslih, pri dojenčkih in otrocih začnemo tako, da 5 × vdihnemo. Seveda poklicati je potrebno reševalce na 112. Upoštevati pa je potrebno naslednja navodila, da bomo uspešno pomagali otroku.Najprej preverimo če se otrok odziva in to tako da ga nežno stresemo in vprašamo, če je v redu. Če se odzove, poskrbimo, da leži varno, poiščemo pomoč in pa seveda še naprej spremljamo otroka.
Otroka ne stresamo in ne premikamo, če sumimo, da je poškodovana hrbtenica.
Če pa se otrok na naš poskus, da bi se odzval, ne premakne in ne pokaže, da je slišal naše vprašanje, pa takoj začnemo z oživljanjem,ki pa ni enako kot pri odraslih. Nežno mu vzdignemo glavo, da sprostimo dihalne poti. Z ušesom se nagnemo nad otrokova usta, tako, da imamo pogled uprt v otrokov prsni koš in gledamo, če se prsni koš dviguje, hkrati pa poslušamo, če bi slišali dihalne šume ali pa če bi začutili otrokovo sapo. Vendar te znake iščemo le največ 10 sekund.
Če pa ugotovimo, da otrok ne diha, mu očistimo in sprostimo dihalne poti. Z palcem in kazalcem zatisnemo nosnici, odpremo otrokova usta in pazimo, da ostane otrokova čeljust dvignjena. Zajamemo sapo in s svojimi usti prekrijemo otrokova usta. Vdih naj traja 1 do 1,5 sekunde,tako, da se prsni koš vidno dvigne.To ponovimo petkrat. Ponovno v največ 10. sekundah preverimo, če se otrok odziva na poskuse oživljanja in če je tako nadaljujemo, dokler otrok ne zadiha sam.
Če pa še vedno otrok ne kaže nobenega znaka da bi se izboljševalo njegovo stanje pa začnemo z zunanjo masažo srca, poleg tega, da še vedno izvajamo tudi umetno dihanje.
Masažo srca pri otrocih izvajamo na mestu, ki je za debelino prsta nad mestom, kjer se združita rebrna loka. Peto dlani položimo na mesto masaže in pritiskamo z iztegnjeno roko pravokotno glede na to kako leži otrok. Pazimo, da ne pritisnemo preveč, ker naj se prsnica vtisne za 1/3 globine prsnega koša. Tako masažo izvajamo, dokler otrok ne zadiha, dokler ne pridejo reševalci ali dokler se ne utrudimo.
Oživljanje dojenčkov z zastojem dihanja in bitja srca
Pri prvi pomoči za dojenčke, je postopek precej podoben kot pri otrocih. Razlika je v tem, kako sprostimo dihalne poti. Poskrbimo, da je glavica v nevtralnem položaju in je ne zvračamo kot pri odraslih in otrocih, dvignemo pa mu bradico.
Postopek oživljanja je torej enak kot pri otrocih, le z to spremembo, da pri umetnem dihanju pri dojenčku z usti objamemo NOS IN USTA dojenčka. Malo drugačna je tudi masaža srca, kjer na prsnico ne pritiskamo z pet dlani, ampak za to uporabimo dva prsta enega poleg drugega in z njima pritiskamo na spodnjo tretjino prsnice. Vse ostalo pa je enako, kot sem že opisala pri prvi pomoči za otroke.
Oživljanje novorojenčkov
Pri novorojenčkih je potrebna prva pomoč že z oslabelim ali nezadostnim dihanjem ali pa tudi z počasnejšim bitjem srca, ker imajo novorojenčki precej hitrejši utrip srca na minuto ( od 100 do 120 utripov ), kot odrasli ( 70 utripov ).
Tako da začnemo z oživljanjem novorojenčka že, če kaže nenormalno dihanje ali če pade utrip srca pod 100 utripov na minuto.Je pa na srečo velikokrat dovolj že to, da novorojenčku sprostimo dihalne poti in damo umetno dihanje. Novorojenčkom dajemo umetno dihanje usta na usta in nos, ki naj traja 2 – 3 sekunde, paziti pa moramo da ne pihamo premočno, da ne poškodujemo novorojenčkovih pljuč.
Če pa se prsni koš novorojenčka kljub umetnemu dihanju ne dviga, to pomeni, da umetno dihanje ni bilo uspešno in da , žal, tudi masaža srca ne bo pomagala.
Masaža srca pri novorojenčkih
Pri novorojenčkih je najbolj primerna masaža srca z dvema prstoma na spodnjo tretjino prsnice. Prsnica naj se ugrezne za 1/3 globine prsnega koša. Razmerje med masažo srca in umetnim dihanjem je 3 : 1, pri tem pa naj v minuti 90 × pritisnemo na prsni koš in 30 × upihnemo zrak. Je pa kakovost pomembnejša od števila. Po 30. sekundah preverimo srčni utrip in če naraste utrip nad 60 utripov v minuti prenehamo z masažo srca.
Toliko o prvi pomoči za naše najmlajše, upam, da bo komu morda prišlo kdaj kaj prav oz. še raje bi videla, da tega ne bi bilo treba nikdar uporabiti, če pa že, je pa dobro, da vemo kako.
- preverjanje dihanja
- vdihavanje
- masaža srca