Čebula – zelenjava, zdravilo, začimba
Dve čebuli na dan odženeta zdravnika stran.
Čebula – zgodovina
Čebula je ena najstarejših zelenjav na svetu, ki je prišla pred 5000 leti nekje iz Azije. O točni prvotni domovini čebule niso prepričani, se pa vsi strinjajo, da je v Evropo prišla nekje v zgodnjem srednjem veku in nihče si ne more zamisliti kuhinje brez nje. Več tisoč let stari zapisi v obliki klinopisov dokazujejo da so čebulo uporabljali že Egipčani pri gradnji piramid. Dajala jim je moč in služila jim je kot hrana. Zapisali so v klinopis: kdor bo v jesen jedel čebulo, bo imel mir pred prebavnimi motnjami do spomladi.
Sestava čebule
Čebula je zelenjava iz družine lukovk, ki jo gradijo odebeljeni listi, v katerih so založne in obrambne kemijske snovi. Poznamo več vrst čebule, ki se razlikuje po barvi in velikosti. Čebula ima veliko ima vitamina C ter ostalih vitaminov in mineralov, predvsem kalija, kalcija in fosforja. V čebuli ne manjka niti eteričnega olja, glikozida, ki uničuje bakterije ter glukokinina, ki zmanjšuje sladkor v krvi ter pospešuje tek.
Zakaj čebula peče
Čebula je sestavljena iz dveh vrst celic. Ena vrsta celic v čebuli so encimi druga pa sulfidi. Pri rezanju čebule celice poškodujemo ter se ti dve celici pomešata in iz tega nastanejo sulfinske kisline, ki se hitro razkrajajo v plin. Plin čebule se širi po zraku ter v stiku z vodo v očesu tvori žveplovo kislino, ki draži živčne končiče.
Rezanje čebule brez solz
Velikokrat se nasmejim ob nasvetih za rezanje čebule brez solz kot so: Čebulo namakati v mrzli vodi, desko za rezanje oprati z belim kisom, žvečiti peteršilj ali žvečilni gumi, držati v ustih vodo, žlico ali šibico. Nabosti konico noža s kocko belega kruha ali pa celo uporabiti masko za potapljanje ali smučanje. Morda nekaj od tega res deluje, vendar se vsi kuharji sveta strinjajo, da je najboljši način za rezanje čebule sledeč.
V korenini čebule je največ žveplovih svojin. Zato čebuli ne odstranimo korenine, temveč jo prerežemo na pol po dolžini ter polovico nekajkrat prerežemo na trakove, ampak samo do korenine ter jo potem režemo na kocke. Za to rabimo zelo oster nož, da čebule preveč ne poškodujemo, ampak jo režemo, nikakor pa ne sekljamo. Seveda je veliko odvisno tudi od vrste čebule in pa od njene starosti. Starejša kot je čebula, bolj peče.
Čebula v kuhinji
Zadnje čase izhajajo razne teorije, da je čebula škodljiva. Vse je škodljivo v preveliki meri in tako tudi čebula, posebno pa pražena čebula. Zato je nikoli ne pražite, raje jo dušite, saj z tem bo jed ravno tako okusna. Z praženjem postane čebula težko prebavljiva. No v primeru, da od časa do časa pripravite krompir s praženo čebulo, še ne pomeni, da boste zboleli ali da vam bo škodilo. Samostojnih čebulnih jedi je malo. Uporabljamo jo kot prilogo, sveže narezano v solatah, pečeno ali vloženo. Od čebule lahko naredite okusno juho in je nepogrešljiva v omakah. Jaz imam najraje pečeno čebulo in velikokrat razveselim goste z nenavadno prilogo iz čebule. Morda bo katera od vas želela poskusiti in zato vam izdam recept.
Recept za pečeno čebulo
Imam manjši pekač, v katerega gre ravno 8 srednje velikih čebul. Očiščene čebule izdolbem ter nato izdolbeno maso in kar se najde v hladilniku, na drobno narežem ter dušim do mehkega. Lahko korenček, bučke ali krompir. Dodam na kocke narezano šunko ali slanino, lahko tudi mleto meso ter riban sir. Maso začinim ter napolnim izdolbene čebule, ki jih položim v pekač. Pečem jih približno 10 minut, nato jih zalijem s kislo smetano, v katero umešam 1 jajce ter jih pečem še 20 minut, dokler polnjene čebule niso popolnoma mehke.
Zdravilne lastnosti čebule
Čeprav čebule ne uvrščamo med zdravilne rastline, sem mnenja, da smo jo za ta naziv prikrajšali. Dolg je spisek zdravilnih učinkov čebule. Eden najbolj uporabnih je sirup za kašelj, ki ga pripravimo z medom ali zakuhana čebula v mleku proti trebušnim krčem. Prav tako čebula vsebuje protivnetne, protiholesterolne, antirakotvorne in antioksidativne snovi. Preprečuje diabetes, osteoporozo, srčne bolezni, čisti kri, krepi živce ter preprečuje trombozo. Sok čebule olajša bolečine pri piku čebele, turu in opeklini. Z inhaliranjem pa si pomagamo pri migreni. Skratka, čebula je v zdravilstvu vsestransko uporabna.
Čebula je tudi škodljiva
Vsekakor je tudi čebula lahko v prevelikih količinah škodljiva. Ravno tako pa je mnogi zaradi neprijetnega vonja čebule ne prenesejo. Že v majhnih količinah je čebula škodljiva večini hišnih ljubljenčkov, saj povzroča razpad rdečih krvničk. Čebula vsebuje kalij, ki pospešuje izločanje vode. To ne škoduje, vendar ne priporočajo uživanja čebule v večjih količinah pri jetrnih, sečnih ali ledvičnih boleznih.
Veliko je napisanega in rečenega o čebuli in nisem odkrila nič novega. Želela sem samo v enem prispevku strniti vse okrog te čudežne rastline, brez katere si ne moremo zamisliti dobrega golaža. Mislim, da čebulo premalo cenimo in da nas sama pomisel na njo takoj asociira na solze in neprijeten vonj. S pravilno uporabo pa nam lahko čebula olajša marsikatere tegobe.