Netresk, uhlek, ušesnik ali uhec
Ravno poletje je čas, ko se največkrat spomnim na čudežno moč netreska.
Saj ga ni Slovenca, ki ne bi vsaj vizualno poznal te zanimive rastlinice. Za bujno rast namreč ne potrebuje veliko – sama sem ga prvič zares opazila na Primorskem, ko je kukal iz skal in se bohotil med skalnatimi razpokami. Že takrat mi je bil zanimiv, saj za uspevanje ne potrebuje ne veliko zemlje, ne veliko vode, ne veliko prostora. Mesnata, koničasta rastlina namreč raste na najbolj nenavadnih mestih in je izrazito neobčutljiva na vremenske pojave. Najdemo jo tako rekoč skorajda pri vsaki hiši kot okrasno rastlino na gredici med rožami, na pokopališčih, na okenskih policah, saj zaradi svojega kaktusu podobnega videza deluje privlačno. Rastlinica ostane vso leto zelena, zato je tudi včasih veljala za simbol živahnosti in delavnosti.
Netresk in netreskanje
Če je verjeti staremu mitu, je bog Jupiter podaril netresk ljudem, da bi jih varoval pred bliskanjem in grmenjem, Karel Veliki pa je kasneje ukazal, da mora biti netresk posejan na čisto vsaki strehi.
Netresk in vnetje ušesa
Netresk, ali po domače uhec, je rastlina, ki je najbolj poznana po tem, da so z njo zdravili (in še zdravimo) vneto uho – nekaj kapljic stisnemo v uho ali njen sok namažemo za ušesom. Prav tako jo lahko stisnemo v uho kadar nam zaradi nakopičenega ušesnega masla peša sluh – netreskov sok bo ušesno maslo zmehčal, tako da se bo samo odstranilo iz ušesa in pri tem osvobodilo vaš sluh.
Netresk kot dodatek solatam
Malokdo ve, da je netresk užitna rastlina in da so njegovi mesnati zeleni listi odličen dodatek zelenim solatam. Prav tako lahko iz netreskovega soka pripravimo osvežilno pijačo. Njegov sok le zmešajte z vodo in pijte. V kolikor uživamo netresk, se njegovi pozitivni učinki pokažejo pri odpravljanju težav s kožo in hemoroidih, vendar previdnost tukaj ne sme biti odveč, saj deluje tudi kot emetik (povzroča bruhanje) in purgativ (sredstvo za čiščenje). Stari zeliščarski mački vam bodo znali povedati tudi, da je netresk učinkovit pri uravnavanju sladkorja v krvi, česar sama pri raziskovanju njegovih lastnosti nisem zasledila, vendar verjamem viru vaške tete Pehte, ki prav tako poudarja, da je pri uživanju netreska potrebna zdrava mera razuma.
Netresk kot aloe vera
Netresk je dobro imeti vedno pri roki predvsem v poletnih mesecih, saj je učinkovit pri odpravljanju srbečice zaradi pikov komarjev, muh in drugih nadležnih živali, značilnih za poletje. Prav tako pomaga pri sončnih opeklinah, raznih ranah, kurjih očesih, bradavicah in celo mozoljih. Učinkovit je tudi pri odpravljanju sončnih peg! Deluje namreč adstringentno, kar pomeni da napne in zmehča kožo. Vse, kar morate storiti, je, da prelomite njegov mesnati list in občutljivo mesto natrete z njegovim sokom. Netresk je namreč podoben aloe veri, le majo manj »močan«. Iz njega si lahko pripravimo tudi mazilo: iz enakih delov netreskovega soka, svinjske masti ali neslanega masla. Na majhnem ognju se v maslo vmeša sok. Druga možnost je, da liste cvremo na maslu ali na masti. Mazilo pomaga pri podplutbah, ranah, opeklinah in zmečkaninah.
Netreskovo olje
Poznamo tudi netreskovo olje: Sveže liste netreska zmeljemo v strojčku za mletje mesa ali v multipraktiku. Iz kaše iztisnemo sok in mu primešamo hladno stisnjeno olivno olje. Uporabljamo ga za rane in opekline.
Netresk in rak
Iz Pehtine zakladnice pa prihaja tudi stari ljudski recept, ki zdravi številne bolezni, med njimi ciste, ženske organe, deluje proti rakavim obolenjem, boleznim srca, krepi organizem, deluje pozitivno na prebavo, preprečuje zaprtost, deluje blagodejno na želodec in celo na dihalne poti. Potrebujete 300 gramov listov netreska in 300 gramov domačega medu.
Liste netreska operite in zmeljite v mešalniku, precedite in nato sok netreska zmešajte z medom in zmes nadevajte v steklene kozarce. Hranite v hladilniku. Vsak dan jejte po tri žličke: prvo takoj, ko vstanete, drugo tekom dneva in zadnjo pred spanjem. Sirup jemljite nekaj tednov, ciste bodo izginile.
Opozorilo: Pri jemanju sirupa iz netreska in meda pa morate biti previdni, saj v večjih količinah lahko povzroča bruhanje.
Velja še eno opozorilo – liste netreska lahko nabiramo in uživamo skozi celo leto, le kadar cveti ne!
Netresk je torej ne samo vizualno privlačna rastlina, ki ji paše v naše skalnjake in okrasne gredice, temveč je nadvse koristna pri lajšanju vsakodnevnih tegob. Velja pa tudi za rastlino, ki prinaša srečo. Zato nikar ne odlašajte, če se pri vaši hiši še ne bohoti.