Zdravilne rastline – BAZILIKA
Bazilika (bazilka,bažuljek,bosilj,bosiljek,božilek,božiljek,bražilka,bržilka) je, če ne že kot zdravilna rastlina, poznana kot začimba v kuhinji. Pa vseeno ji bom posvetila članek samo njej na čast.
Bazilika je do 60 cm visoka enoletna rastlina z dolgopecljatimi, včasih tudi malo nazobčanimi listi. Cveti od junija do septembra v večbarvnih, belih, rožnatih ali škrlatnih cvetih. Bazilika se lahko pohvali z prijetnim vonjem in okusom, zato je cenjena začimba.
Zanimivost, ki pa je marsikdo ne ve, je, da je prvotna domovina bazilike Indija, da so jo v Evropo prinesli menihi. Zanimivo je tudi, da so baziliko poznali tudi že v starem Egiptu, saj so jo našli v piramidah in pa tudi zelo cenjena je bila pri Rimljanih.
Pri nas se sedaj baziliko veliko goji na vrtovih, rada pa ima bogata tla z veliko hranili, lega pa naj bo sončna, vendar v zavetju, zalivati pa jo je potrebno z vodo, ogreto na temperaturo zraka, in ne z mrzlo vodo, ker je občutljiva in slabo prenaša nizke temperature in mraz.
Baziliko nabiramo v času cvetenja, nadzemne dele rastline požanjemo ob sončnem vremenu tik nad zemljo. Lahko pa nabiramo samo liste. Če se odločimo, da bomo rastlino poželi, jo potem povežemo v snopke, ki jih obesimo na zračnem podstrešju, sušiti pa se morajo samo v senci. Ko je bazilika dobro posušena, jo zrežemo zelo na drobno in shranimo v temnih in zatesnjenih posodah, da ne pride zrak noter. V nasprotnem primeru hitro izgubi svojo vrednost.
Bazilika je zelo učinkovita pri odpravljanju napenjanja, krepi želodec in zbuja apetit. Uspešno se uporablja pri želodčnem katarju, vnetju tankega črevesa, pri zastrupitvah želodca in črevesja. Baziliko se lahko uporablja tudi pri boleznih sečil (vnetje ledvic,katar mehurja, pekočem urinu in bolečem mokrenju).
Za čaj naberemo cvetje, liste in vrhnje dele stebla ali pa samo liste. Za eno skodelico čaja iz bazilike le-te vzamemo eno čajno žličko. Čaj pa naredimo v obliki preliva in na dan popijemo 2 do 3 skodelice, po požirkih in nesladkanega. Kadar pa čaj iz bazilike uporabljamo kot prsni ali pljučni čaj, pa se mu doda med.
Naši očetje in stari očetje pa so baziliko uporabljali pri vnetju ledvic in sicer so kot preliv naredili čaj iz enakega dela bazilike in brezovih listov. Tak preliv so potem pili do 3 skodelice na dan po požirkih.
Uporabljali pa so čaj tudi za obkladke pri ranah, ki so se slabo celile, pri ognojenih ranah in zmečkaninah.
Bazilikove liste se namaka lahko tudi v žganju in se to potem uporablja za obkladke pri gnojnih ranah, menjava se te obkladke na 2-3 ure in to prepreči zastrupitev krvi.
Čaj se dobro obnese tudi pri bolečinah v grlu in hripavosti in sicer z grgranjem.
Za zaključek pa še recept za pripravo bazilikovega mazila, ki se zelo dobro obnese za rane:
Za mazilo potrebujemo 9 delov bazilikovega soka, 3 dele arašidovega olja, 3 dele voska, 3 dele kolofonije, 3 dele koštunjega loja in 2 dela terpentina. To vse skupaj nekoliko pogrejemo, dobro zmešamo in damo v posodo, ki naj bo neprodušno zaprta in ne sme prepuščati svetlobe.
Kot sem pa že omenila, je bazilika priljubljena tudi v kuhinji in sicer se jo dodaja juham, mesnim in ribjim jedem.