Šipkov liker
Poznate šipkov liker? Vsekakor je lahko prijeten dodatek čaju v hladnih dneh. Pa tudi samo šilce popitega šipkovega likerja nas bo prijetno pogrelo. Njegov okus je poseben in prijeten, njegova rdeča barva pa lepa, topla. Priprava pa zelo enostavna.
Pa si kar poglejmo kako šipkov liker pripraviti.
Recept za šipkov liker
Recept je pravzaprav zelo preprost, tudi sestavin ne potrebujete veliko.
Sestavine za šipkov liker:
- 1 l kvalitetnega, dobrega žganja (iz grozdnih tropin)
- 200 – 250 g plodov šipka
- 100 – 150 g sladkorja
- 1 dl ruma (po želji)
Potrebovali pa boste še: nekaj hladne vode, nožek, desko, kuhinjsko krpo ali dve, posodo za namakanje, večji steklen kozarec s pokrovčkom, cedilo, gazo in steklenice.
Priprava šipkovega likerja
Priprava je morda res da malce bolj zamudna, a verjemite, ne bo vam žal.
Nabrane zrele plodove šipka najprej pregledamo in očistimo morebitnih vejic, iglic, listov … Šipek nato denemo v posodo in čez nalijemo hladno vodo. Toliko, da so plodovi šipka namočeni v njej. Vse skupaj pustimo na sobni temperaturi in namakamo približno 3 ure (lahko tudi malček dlje).
Po tem času šipek odcedimo in plodove osušimo (sama osušene plodove denem na suho kuhinjsko krpo in jih na ta način osušim).
Plodove šipka nato najprej prerežemo na polovico, nato še na četrtino. Tako pripravljen šipek denemo v večji steklen kozarec za vlaganje in mu dodamo sladkor. Vse skupaj premešamo in zalijemo z žganjem. Steklen kozarec zapremo s pokrovčkom, ki dobro tesni in sestavine za šipkov liker pustimo namočene 8-10 dni. Vmes vsak dan vsebino kozarca pretresemo. Kozarec imamo postavljen na sobni temperaturi (toplem mestu)
Po 8-10 dneh vsebino še zadnjič dobro pretresemo in jo nato skozi gosto cedilo, na katerega položimo še čisto gazo precedimo. Pri tem pazimo, da smo pri precejanju skozi cedilo in gazo previdni, da nam v liker ne zaidejo morebitne dlačice šipka.
Tako pripravljenemu šipkovemu likerju lahko (po želji) dodate še rum, premešate in šipkov liker shranite v večji steklenici ali več manjših. Šiškov iker hranimo v suhem in hladnem prostoru.
Uporaba šipkovega likerja
Šipkov liker v hladnejših mesecih lahko uživamo tudi kot preventivo za boljši imunski sistem, saj je šipek (Rosa canina) najboljši naravni vir vitamina C. V ta namen vsak dan popijemo požirek ali dva šipkovega likerja, ki bo pomagal okrepiti naš imunski sistem.
Kot že omenjeno, pa ga lahko dodate tudi svojemu najljubšemu čaju, ali kar šipkovemu čaju.
Seveda pa naj pri pitju velja zmernost.
Na zdravje!
Ljubitelje domačih likerjev vabim, da si pogledate tudi recepte za:
- teranov liker,
- refoškov liker,
- liker iz smrekovih vršičkov,
- orehov liker,
- čokoladni liker,
- metin liker in metin liker s klinčki,
- pomarančni liker,
- borovničev liker,
- jagermeister.