Borovničev liker
Borovničev liker zagotovo spada med moje najljubše likerje. Priprava pa je tako enostavna, da človek komaj verjame. Uporabimo lahko sveže ali pa zamrznjene borovnice.
Borovničev liker po tem receptu je sladek liker, ki tekne predvsem ženskam. Zato, če iščete recept za nežen borovničev liker na osnovi terana, z nežno aromo ruma in seveda borovnic – našli ste ga. In še nekaj … v receptu vam zaupam tudi mojo malo skrivnost, kako se izogniti celim borovnicam in vse skupaj spremeniti v kremni borovničev liker.
Borovničev liker – sestavine
Za pripravo približno 4,5 l borovničevega likerja potrebujemo:
- 2 litra terana
- 1 liter ruma (naj bo kvaliteten)
- 1 liter borovnic (lahko so tudi zamrznjene)
- 2 kilograma sladkorja
Poleg sestavin potrebujete še večjo posodo za kuhanje in kuhalnico. Pa seveda prazne steklenice, z zamaškom, ki dobro tesni in seveda lij, da boste borovničev liker, ko bo čas za to, lažje prelili v steklenice.
Postopek priprave borovničevega likerja
V posodo vlijemo vino, dodamo sladkor in borovnice, ki so lahko, kot že omenjeno, zamrznjene, če nimate na voljo svežih. Vse skupaj postavimo na štedilnik in sestavine premešamo med seboj. Mešamo toliko časa, da se sladkor v vinu raztopi.
Nato počakamo, da pripravek za borovničev liker zavre in ga nato ob zmernem vrenju med mešanjem kuhamo še nekje 5-10 minut. Odstavimo s štedilnika in počakamo, da se borovničev liker popolnoma ohladi (nič ne bo narobe, če se bo ohlajal čez noč). Ohlajenemu likerju prilijemo še rum. Tako, borovničev liker je pripravljen.
Sedaj pa imate dve možnosti; borovničev liker lahko že prelijete v steklenice ali pa …
… vam niso všeč cele borovnice v likerju?
Tudi meni niso. Saj ponavadi ostajajo na dnu (steklenice ali pa kozarca) in so prava mala nadloga, ko jih hočemo spraviti po grlu navzdol. Kako se temu izogniti? Povsem enostavno, pa še vaš liker bo postal bolj kremen. Ja, pravi kremni borovničev liker.
Torej, po tem, ko smo ohlajenemu borovničevemu likerju dodali še rum, vzamemo v roke palični mešalnik in z njegovo pomočjo vse skupaj spasiramo. Tako nastane malce gostejši, na okus pa bolj kremen borovničev liker, ki ga s pomočjo zajemalke in lija prelijemo v čiste steklenice, ki jih dobro zapremo.
Steklenice označimo z napisom, kaj je v njih in letom izdelave. A brez skrbi, tako pripravljen borovničev liker ostane dober tudi več let (po mojih izkušnjah se je odlično obdržal kar 3 leta, pa bi najbrž še dlje, če ga ne bi prej popili). Tako ustekleničen borovničev liker hranimo v temnem, hladnem in suhem prostoru.
P.S. Liker je lahko je tudi čudovito božično-novoletno darilo domače izdelave.
Pa na zdravje!