Orehov liker
Orehov liker ali orehovec je alkoholna pijača, ki se ponaša s številnimi zdravilnimi učinki in globoko rjavo barvo. V starih časih so rekli, da če je nekaj grenko, je prav gotovo zdravilno. Za orehov liker to vsekakor velja. Podobno kot vino, je tudi orehovec z leti vse boljši. Nekateri ga pripravljajo vsaj za eno leto naprej, da si tako zagotovijo zdravilo za želodčne težave. Pravijo tudi, da če bi ženske, vedele kako dober je orehovec zanje, ne bi toliko orehov porabile za potice.
Pa vendar je priprava tega zdravilnega napitka enostavna, paziti moramo le, da so orehi primerno zreli. Najprimernejši čas nabiranja je ob začetku šolskih počitnic, torej konec junija. Orehi morajo biti zunaj zeleni, notri pa beli. Če so orehi notri že rjavi in jih le s težavo razrežemo, smo najbrž že prepozni in bomo z izdelavo orehovega likerja morali počakati do naslednjega leta.
Za pripravo orehovega likerja bomo potrebovali:
- velik steklen kozarec
- pokrov za kozarec ali aluminijasto folijo
- gumijaste rokavice
- desko za rezanje
- oster nož
- tehtnico
- kuhalnico
- cedilo
- steklenice s pokrovi za shranjevanje
- približno 30 sončnih dni
Sestavine za orehov liker:
- 15 zelenih orehov
- 400 g sladkorja
- 1 vaniljin sladkor
- 1 limona ekološke pridelave
- 1 pomaranča ekološke pridelave
- 10 zrn kave
- 5 – 10 klinčkov (nageljnovih žbic)
- 1 l žganja
Kako se lotimo dela?
Pri rokovanju z zelenimi orehi je pametno uporabljati rokavice. V nasprotnem primeru bomo imeli še kakšen teden obarvane prste. Z ostrim nožem narežemo orehe na četrtine. V kolikor je kateri oreh v notranjosti že porjavel, ga zavržemo. Narezane orehe damo v velik steklen kozarec in posujemo s sladkorjem. Limono in pomarančo operemo v topli vodi in narežemo na kolobarje. Ker uporabljamo tudi lupino agrumov je pomembno, da so pridelani na ekološki način. Narezano limono in pomarančo položimo na orehe, ter dodamo še vaniljin sladkor, kavna zrna in klinčke. Na koncu zalijemo z žganjem. Najboljši orehovec bomo dobili, če izberemo navadno tropinovo žganje oziroma tropinovec.
Kozarec zapremo s pokrovom ali aluminijasto folijo in ga postavimo na sončno okensko polico ali balkon. V kolikor boste kozarec zaprli z aluminijasto folijo, bodite pozorni na ptice, saj jih svetleči material privabi in kar hitro se lahko zgodi, da kozarec z zdravilno tekočino pristane na tleh.
Po približno treh dneh iz kozarca odstranimo agrume. Obstaja namreč nevarnost, da bi začeli plesneti, to bi pa pokvarilo končni izdelek. Napitek se naj “sonči” štiri tedne. Vmes večkrat premešamo, da se sladkor raztopi. Po mesecu dni bomo dobili temen in grenak napitek. V kolikor se nam pijača zdi premočna, jo lahko redčimo z žganjem ali prekuhano vodo. Orehov liker precedimo in natočimo v steklenice.
Zdravilni napitek bo polnost okusa razvil šele v roku enega leta, do takrat pa ga hranite v temnem prostoru in na hladnem.
Čeprav je orehov liker zdravilen, ga uživajte v zmernih količinah. Najboljši je prijetno ohlajen, uporabite pa ga lahko tudi kot dodatek pri pripravi sladic.