Pomarančni liker
Gre za sladko grenki pomarančni liker, katerega okus je nekaj posebnega. Najprej se bo v vaših ustih pojavil sladek okus, a že nato prijetna grenčica, pomešana z začimbami, ki pravzaprav poskrbijo za to, da je pomarančni liker nekaj posebnega in zagotovo dodajo pikico na i njegovemu okusu.
Priprava pa je povsem enostavna. Še štedilnika ne potrebujete. Le nekaj sestavin in večji stekleni kozarec ali posoda ter steklenica, v katero boste pomarančni liker prelili in to je bolj ali manj vse. No, pa si kar poglejmo …
Sestavine, ki jih potrebujemo za pripravo pomarančnega likerja
Iz spodnjih količin dobimo približno liter in pol pomarančnega likerja.
- 0,75 l belega vina (ni važno katero, da le ni trpko vino, jaz pa običajno uporabim vino sauvignon & beli pinot)
- 750 g sladkorja
- 2 dl ruma
- 4 bio pomaranče
- 1 jedilna žlica klinčkov (celih)
- 1 cimetova palčka
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja (lahko z aromo burbonske vanilje)
Postopek priprave pomarančnega likerja
Najprej si pripravimo vse sestavine in večji stekleni kozarec s pokrovčkom ali, v kolikor le-tega nimamo, večjo stekleno posodo in prozorno folijo za živila.
Pomaranče dobro umijemo. To je pomembno, saj za pripravo pomarančnega likerja potrebujemo cele pomaranče, z lupino vred. Umite pomaranče narežemo na koščke. Ne prevelike, prav tako pa ni treba pretiravati z njihovo majhnostjo.
Narezane pomaranče denemo v steklen kozarec. Dolijemo tudi sok pomaranč, ki je med rezanjem stekel na desko za rezanje. Pomarančam dodamo začimbe: vaniljev sladkor, 1 jedilno žlico klinčkov in cimetovo palčko. Čez vse to vsujemo še sladkor. Da bi se začimbe, sladkor in pomaranče čim bolj prepojile med seboj z ročajem kuhalnice malo ”pobezljamo” po kozarcu, da se sladkor in začimbe razporedijo med na koščke narezane pomaranče.
Sedaj vsebino kozarca zalijemo še z rumom in vinom, zapremo kozarec oziroma s folijo za živila pokrijemo stekleno posodo v kateri imamo mešanico za pomarančni liker.
Tako, glavno delo je narejeno. Sedaj mešanico pustimo stati 24 ur (lahko tudi malo dlje) na toplejšem mestu. Če imate možnost, jo lahko postavite na sonce, bo še boljše. Vsebino v tem času občasno pretresemo – če je v zaprtem steklenem kozarcu; če pa je v stekleni posodi pokriti s folijo, pa jo občasno premešamo s kuhalnico, da se bo sladkor stopil.
Po 24 urah pomarančni liker precedimo skozi cedilo ali gazo in ga s pomočjo lija natočimo v čiste steklenice, ki jih nato dobro zapremo z zamaškom, ki dobro tesni. Steklenice označimo z napisom o vsebini in datumom nastanka.
Pomarančni liker hranimo v temnem in hladnem prostoru.
Zelo pomembno pri tem likerju je, da ga postrežemo dobro ohlajenega (zato ga sama hranim kar v hladilniku). Pa rok trajanja? Zaenkrat mi je najdlje zdržal leto dni, potem pa ga je zmanjkalo. 🙂
In še ideja – liker je lahko tudi prikupno (in uporabno darilo). Bodisi ob osebnih praznikih, še posebej pa v božično-novoletnem času, saj v ličnih stekleničkah lahko predstavlja eno luštno doma narejeno darilce.