Najboljši teranov liker
Ljubiteljem nežnejših likerjev bo zagotovo všeč tudi teranov liker. Sama priprava likerja je povsem enostavna, zato bi bilo res škoda, če ga ne bi pripravili sami doma. Zato vam v nadaljevanju zaupam recept, ki ga uporabljam že nekaj let. Teranov liker lahko pripravite z ali pa brez borovnic, kakor vam je ljubše oziroma, če borovnic slučajno nimate ne bo nič narobe, če jih boste izpustili. In če boste liker hranili v temnejšem in suhem prostoru, bo teranov liker obstal tudi več let. Najprej pa si poglejmo iz kje izhaja vino sorte teran.
Kraški teran
Teran se prideluje na Krasu iz vinske trte refošk in je avtohtona slovenska vrsta vina. Zaradi kraške prsti teran dobi svoj značilen, izrazito saden okus. Spada med suha vina. Teran vsebuje veliko železa in je tako priporočljiv za ljudi, ki so slabokrvni, vzpodbujal pa naj bi tudi prebavo. Seveda se priporoča pitje v zmernih količinah; 1-2 dl na dan.
Teran ponudimo k pršutu, divjačini in k mesu pripravljenem na žaru. Poda se tudi k siru, še posebej pikantnim vrstam sira.
Zanimivo pri teranu je, da gre za vino, ki se praviloma ne stara in se ga uporablja v tekočem letu od proizvodnje naprej. Iz njega pa pripravimo tudi vsem dobro poznan – teranov liker. Pa poglejmo kako.
Teranov liker
Sestavine za teranov liker
- 2 l terana
- 900 g sladkorja
- strok vanilje
- 4 dl ruma (naj bo kvaliteten)
Opcijsko:
- 200 g borovnic (po želji, lahko so tudi zamrznjene)
Potrebovali pa bomo še: poljubno velike steklenice z zamaški, posodo za kuhanje, kuhalnico in cedilo in lij.
Postopek priprave teranovega likerja
Teran vlijemo v posodo, dodamo mu sladkor in strok vanilje. Med mešanjem počakamo, da teran zavre in se sladkor v njem stopi. Po želji, ko vino za teranov liker zavre, dodamo še borovnice, ni pa nujno. V kolikor jih boste dodali naj vino z borovnicami vre nekje 8-10 minut. Če borovnic ne boste dodali, vse skupaj prevrite le za 5 minut.
Po tem ko je teranov liker kuhan, ga odstavimo s štedilnika in pustimo, da se ohladi. Nič ne bo narobe (pravzaprav bo še boljše), če pustite vse skupaj stati malo dlje (npr. čez noč), da se bodo okusi res lepo prepletli med seboj in se razvili.
Ohlajen teranov liker precedimo in mu prilijemo še rum in premešamo, nato pa teranov liker prelijemo v stekleničke, jih zapremo z zamaškom, ki dobro tesni, opremimo z napisom kateri liker je v steklenički in seveda letom izdelave.
Tako, pa smo prišli do konca, upam, da vam bo teranov liker po tem receptu všeč. Vabim, da si pogledate tudi recepte za:
- pomarančni liker (v njem se skriva zelo zanimiva kombinacija okusov)
- borovničev liker
- jagermeister – domač zeliščni liker
Pa na zdravje! In ne pozabite – liker je lahko tudi krasno darilce za praznike.