Domač breskov sok
Domač breskov sok nikoli ne manjka v moji ozimnici. Njegov okus je krasen, saj ni presladek in je poln okusa po breskvah. Če ga zapremo v čiste steklenice, ki dobro tesnijo, nam bo v hladni in temni kleti ostal še dolgo po tem, ko breskev ne bo več v izobilju. In če želimo, si ga še vedno lahko nekoliko razredčimo z vodo ali pa pijemo takšnega.
Priprava domačega breskovega soka je pravzaprav zelo enostavna, zato le pripravite domač breskov sok, če le imate na voljo breskve. Na enak način lahko naredite tudi sok iz marelic.
Domač breskov sok – recept
Iz spodaj naštetih sestavin boste dobili približno 16 litrov breskovega soka.
- 5 kg razkoščičenih breskev
- 800 g sladkorja
- 50 g citronske kisline
- 2 litra + 10 litrov vode
Potrebovali pa boste tudi:
- večji lonec za kuhanje (20 l),
- večji lonec za kuhanje (10 l),
- nož,
- palični mešalnik,
- kuhalnico,
- lij in zajemalko,
- steklenice s pokrovčki, ki dobro tesnijo.
Postopek priprave domačega breskovega soka
Za breskov sok lahko uporabimo breskve, ki so bolj zrele, so obtolčene, itd. Breskve olupimo, razpolovimo (lahko tudi narežemo na četrtine) in jih razkoščičimo. Polagamo jih v posodo za kuhanje. Breskve zalijemo z 2 litroma vode in jih damo kuhat. Ko vsebina v posodi zavre, zmanjšamo temperaturo kuhanja in ob zmernem vrenju breskve kuhamo približno 15 minut.
Ta čas v drugo, večjo posodo za kuhanje nalijemo 10 litrov vode, dodamo sladkor (sama ga dodam 800 g, vi pa glede na vašo sladkosnednost) in vse skupaj pristavimo na štedilnik. Ob stalnem mešanju segrevamo tako dolgo, da se sladkor stopi. Pustimo, da sladka voda zavre.
Potem, ko so breskve kuhane, jih s paličnim mešalnikom spasiramo (naredimo pire). Pazimo, da ne ostanejo večji koščki.
Medtem je tudi sladka voda že najverjetneje zavrela. Pustimo jo, da vre nekaj minut (približno 5 minut). Nato k sladki vodi dodamo pire, ki smo ga naredili iz breskev, premešamo in na koncu dodamo še citronsko kislino.
Sedaj vse skupaj mešamo in počakamo, da breskov sok ponovno zavre. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo in ob zmernem vrenju in mešanju breskov sok kuhamo še približno 5-10 minut.
Pripravimo si steklenice, ki smo jih očistili (sama jih sperem pod zelooo vročo vodo), lahko pa jih skupaj s pokrovčki sterilizirate v pečici, če želite. S pomočjo lija in zajemalke breskov sok nalijemo v očiščene steklenice, ki jih zapremo s pokrovčkom, ki dobro tesni.
Tako shranjen breskov sok postavimo na mirno mesto, steklenice pokrijemo z odejo in jih pustimo, da se počasi ohladijo (sama pustim pokrite 2-3 dni), nato pa jih opremimo z napisom kaj je v steklenicah in kdaj smo jih napolnili. Domač breskov sok shranimo v temni in hladni kleti.
Pa na zdravje!