Alternativa plastičnim nagrobnim svečam
V dneh, ki prihajajo, praznujemo praznik vseh svetih ali dan mrtvih oz. dan spomina na mrtve. Ni važno, kako ga imenujete, važno je, kako ga praznujete. Eni boste le zamahnili z roko in rekli, da se svojih bližnjih spominjate, kako drugače in da vas obisk pokopališča na ta dan ne gane, drugi ga potrebujete. Kakorkoli, prav je, da imajo mrtvi svoj dan, dan, na katerega se jih še posebej spominjamo. Izkoristite proste dni za obisk grobov in še pomembneje, izkoristite jih za druženje s tistimi, ki jih še lahko primete za roko. Obujajte spomine in ustvarjajte nove. Zazrite se v preteklost, bodite hvaležni za sedanjost, a vendar ne pozabite na prihodnost. Pomislite, kakšen svet bomo zapustili našim zanamcem, tistim, ki bodo nekoč stali ob našem grobu.…
Veliko se da narediti za našo drago naravo, toda o nepotrebni plastiki in kaj lahko sami storite v boju zoper njo več v kakem drugem prispevku. Na tem mestu se lotevam le prihajajočega praznika in z njim povezanimi tonami odpadne plastike. Že res, da je vedno veljalo, da so se za prvi november na pokopališču pokazali novi plašči in moderne frizure, da je tisti grob, ki je kar žarel od toplote, »zmagal« v »tekmovanju«, kdo ima koga najbolj rad in ga najbolj pogreša … Naj bo letos drugače. Praznujmo s srcem, za našo dušo. Pojdimo na pokopališče samo s svojimi mislimi, za svoje ljube in ne za »predstavo« in »tekmovanje« s sosedi …
Ponujam vam nekaj bolj zdravih alternativ, s katerimi lahko pomirite nemirno dušo in potešite vase zakoreninjeno tradicijo ter potrebo po prižiganju nagrobnih plastičnih sveč.
Manj je več
Premislite, če je res smotrno, da prižigate toliko sveč, da jih nimate kam postaviti. In vprašajte se tudi, če boste po nekaj dneh te dogorele plastične lupine tudi pobrali in jih odnesli za v to namenjen kontejner. Morda ne bi bilo slabo, če se z družino dogovorite, koliko sveč boste prinesli in prižgali. Znebite se občutka v smislu »bodo sorodniki in sosedje mislili, da nimam za svečo« in ravnajte preudarno v smislu ekološke ozaveščenosti. Prinesite morda rajši katero izmed drugih predlaganih alternativ.
Cvetje
Ni novost, da se na grobove nosi cvetje. Podarite letos tudi vi cvet, ki vas spominja na pokojnika. Poklonite en cvet. Tisti, ki vas nagovori, ne glede na to, da ne bo preživel prvega mraza. Vam je napolnil srce in to je vso bistvo tega, da ste nekaj prinesli. Podarite letos lončnico, ki ste jo sami vzgojili. Prinesite jo v lončku, ki ga boste, ko bo lončnica odslužila namenu, šli iskat in v njega drugo sezono ponovno zasadili rožo. Prinesite trajnico in jo posadite v prostor za rože (seveda ob dovoljenju osebe, ki ureja grob, da ne boste izzvali nejevolje). Prinesite suho cvetje, ki ste ga nabrali na dopustu, posušili in ga želite podariti pokojnemu bližnjemu …
Elektronske in solarne sveče
Namesto plastične sveče lahko kupite iz ekoloških materialov izdelane, popolnoma varne, varčne elektronske in solarne sveče. Okolju so prijaznejša izbira, malo manj prijetne pa so za vaš žep. A vendar, nakup se bo obrestoval, saj bodo omenjene sveče svetile tudi do tri leta (odvisno katero kupite). In če boste sedaj pomislili, da so tudi te sveče iz plastike in povzročajo enake ekološke težave kot navadne plastične sveče, temu ni tako. Lahko izberete steklene elektronske in solarne sveče in se docela izognete plastiki. V ozračje z njimi ne spuščamo dima in saj ter z njimi proizvedemo veliko manj odpadkov kot s klasičnimi plastičnimi svečami. Če se boste elektronskim izognili zaradi baterij, ki so za našo naravo nevaren odpadek, izberite solarno svečo, ki sveti s pomočjo sončne energije. Tako elektronske, še bolj pa solarne sveče, so razstavljive, kar pomeni, da jih lahko (večinoma) recikliramo. Zato pred nakupom velja preveriti iz katerega materiala je sveča, ki jo želite in se odločite za tisto, ki je za okolje (manj) najmanj obremenjujoča
Rastlinske sveče
Rastlinske sveče so iz odpadnega jedilnega olja in gorijo do 25% dlje kot parafinske sveče. Da so okolju in človeku prijazne, ni potrebno posebej poudarjati.
Pismo
Na grob lahko prinesete pismo, vanj izlijete vse svoje misli, bolečine, vso svojo hvaležnost, jezo in žalost. Otroci lahko narišejo risbico, napišejo pesmico. Lahko si »izposodite« besede katerega domačega ali tujega pesnika oz pisatelja …
Kamenčki
Najbrž ste gledali film Schindlerjev seznam. V zadnji sceni na grob Oskarja Schindlerja preživeli polagajo kamenčke. Čeprav to ni nov običaj, saj se je ohranil iz časov pradavnine, ko so na gomilo polagali kamenje z namenom zaščite groba pred vremenskimi vplivi in živalmi, ga le malo kje opazimo. Polaganje kamenčkov na grob pokojnika v sebi nosi veliko simbolike in velja za gesto globokega spoštovanja do pokojnika. Prinesite dragi osebi na grob kamenček z morja, iz hribov, iz domačega vrta, ker vas je spomnil nanj in tako pokažite, da je vedno z vami v vaših mislih. Na kamen lahko tudi kaj napišete in ga poljubno okrasite.

Kamenčke je okrasila in fotografirala Ines Ofič.
Povejte z napisom
V kolikor ste se odločili, da boste spomin na svoje drage počastili le s pomočjo narave in to želite povedati tudi drugim, lahko izdelate lične napise in jih položite na grob. Zraven lahko tudi pripišete v korist komu se odpovedujete svečam (npr. Botrstvu, Karitasu, Pediatrični klinike, Onkološkemu inštitutu…)

Fotografijo so prispevali Državljani sveta.
Za zaključek morda samo še misel. Tisti, ki počiva tam, kamor smo se prišli poklonit, ne potrebuje sveče. Ne potrebuje niti rože, ne kamna, ne solz, ki jih pretočimo za njim. Vse to potrebujemo mi, ki h grobu hodimo. Vse je za našo dušo. Samo in izključno za našo, ne za sosedovo.