Refoškov liker
Refoškov liker je še eden v vrsti odličnih likerjev, narejenih na podlagi vina. Priprava je tudi tu zelo enostavna, doma pripravljen refoškov liker pa seveda krasnega okusa. Tako pripravljen liker zdrži tudi več let, seveda če ga prej ne popijemo. Preden pa vam zaupam, recept zanj, si poglejmo nekaj dejstev o vinu sorte refošk.
Vino refošk
Refošk spada med primorska rdeča vina in je temno vijoličaste barve. Okus refoška je nekoliko kiselkast s sadno noto okusa po ribezu in malinah, sčasoma se sadni okusu v refošku razvijejo v prijeten buket (buket ali vinska cvetlica – gre za aromo vina in se nanaša tako na okus kot vonj vina).
Zanimivo je, da iz trte sorte refošk na Krasu pridelujejo Teran (kraška zemlja poskrbi za značilnosti, ki pripadajo vinu teran).
Refošk se odlično poda k pikantnim sirom, divjačini, svinjski pečenki in seveda k pršutu. Za refošk velja, da je vino, ki se ga praviloma ne stara in se ga tako uporablja od proizvodnje naprej.
Sestavine za refoškov liker:
- 2 l refoška
- 800 g sladkorja
- 1 strok vanilje
- 2 pomaranči (bio)
- 2 limoni (bio)
- 4 dl ruma
Potrebovali pa bomo še: steklenice z zamaški, nož in kuhinjsko desko, posodo za kuhanje, kuhalnico, cedilo in lij.
Postopek priprave refoškovega likerja
Pomaranči in limoni najprej dobro operemo (res temeljito) nato pa jih narežemo na približno pol centimetra (lahko tudi malo več) široke kolobarje. Refošk vlijemo v posodo, mu dodamo sladkor in vaniljev strok ter na kolobarje narezani pomaranči in limoni (zraven vlijemo tudi sok pomaranč in limon, ki se je na desko za rezanje natekel medtem, ko smo agrume rezali na kolobarje).
Medtem, ko čakamo, da vse skupaj zavre mešamo, da se bo sladkor stopil. Ko zavre, pustimo nežno vreti približno 10 minut. Nato posodo z likerjem odstavimo s štedilnika in pustimo, da se ohladi. Nič ne bo narobe (pravzaprav bo še boljše), če pustite vse skupaj stati malo dlje (npr. čez noč), da se bodo okusi res lepo prepletli med seboj in se razvili.
Ohlajenemu refoškovemu likerju dolijemo še rum, premešamo. Precedimo, nato pa refoškov liker prelijemo v poljubno velike stekleničke, ki jih zapremo s pokrovčki, ki dobro tesnijo in vsako stekleničko posebej označimo z napisom kateri liker je v njej in seveda pripišemo datumom izdelave likerja.
Tako, pa smo prišli do konca, upam, da vam bosta recepta všeč. Vabim, da si pogledate tudi recepta za:
- pomarančni liker (v njem se skriva zelo zanimiva kombinacija okusov)
- borovničev liker
- jagermeister – domač zeliščni liker
- teranov liker
Pa na zdravje! In ne pozabite – liker je lahko tudi krasno darilce za praznike.