Liker iz smrekovih vršičkov
Ste že poskusili liker iz smrekovih vršičkov? Mnogi mu rečejo tudi ”smrekovec”. Zagotovo ste ga že kdaj popili šilce ali dva ”za zdravje”, še posebej, če ste reden obiskovalec hribov in planin.
In kot vsaka reč, ki jo lahko pripravimo sami, je tudi domač smrekov liker veliko okusnejši kot tisti kupljen, še posebej, če imamo možnost uporabiti dobro, kvalitetno domače žganje. Njegova priprava pa je povsem enostavna, zato si ga v pomladnem času le pripravite, verjemite, kasneje vam ne bo žal.
Sama poznam dva načina priprave likerja iz smrekovih vršičkov in vam bom oba predstavila. Kateri pa vam je bolj všeč, presodite sami, po tem, ko ju boste preizkusili.
Liker iz smrekovih vršičkov – prvič
Ta priprava likerja iz smrekovih vršičkov zelo spominja na pripravo sirupa iz smrekovih vršičkov, o katerem sem pisala zadnjič. Pa si kar poglejmo sestavine za smrekov liker – smrekovec.
Sestavine za pripravo likerja iz smrekovih vršičkov:
- smrekovi vršički,
- sladkor (lahko tudi med),
- žganje.
Potrebovali pa boste tudi večji steklen kozarec s pokrovčkom, ki dobro tesni. Lahko tudi več manjših.
Zgoraj nisem navedla točnih količin, saj vedno delam po občutku, raje malo več vršičkov na liter žganja, kot manj. Sladkor lahko uravnavate svojemu okusu. Vse skupaj lahko pripravite v enem večjem kozarcu ali v več manjših ”klasičnih” steklenih kozarcih za vlaganje.
Priprava likerja iz smrekovih vršičkov
Vse se začne z nabiranjem. Smrekove vršičke nabiramo stran od cest in urbanih naselij. Vedno jih nabiramo v lepem in suhem vremenu, po tem, ko nekaj dni ni deževalo. Le tako bodo vršički polni eteričnih olj in smol, ki jih vsebujejo. Nabiramo vršičke, ki so mehki in medeni na otip (lahko so že malce odprti). Količina nabranih vršičkov bo tudi tista, ki bo določala koliko smrekovega likerja boste uporabili. Sama raje naberem kakšno pest vršičkov na kozarec več kot manj.
Pripravo začnemo tako, da v kozarec izmenično dajemo smrekove vršičke in sladkor – enako kot bi delali sirup. Vsako plast nekoliko potlačimo, to naredimo najlažje, da potlačimo plast smrekovih vršičkov. Prva plast naj bodo smrekovi vršički, nato sladkor (lahko tudi med), smrekovi vršički in ponovno sladkor, vršički … Zadnja plast, ki naj se zaključi nekaj centimetrom nad vratom steklenega kozarca naj bo sladkor.
Nato vse skupaj zalijemo z žganjem – do vrha. Zapremo kozarec in vse skupaj postavimo na sončno mesto. Pustimo stati 3-4 tedne. Vmes občasno pretresemo vsebino kozarca. Ko se sladkor stopi (če se ne stopi v 3-4 tednih, lahko pustimo na sončnem mestu nekoliko dlje), vsebino precedimo in dobljeno tekočino, liker iz smrekovih vršičkov prelijemo v steklenico in pijačo hranimo v suhem in temnem prostoru.
Liker iz smrekovih vršičkov – drugič
Ta način priprave pa je, recimo temu, nekoliko bolj ekonomičen, kar se tiče porabe smrekovih vršičkov, še posebej, če ste med tistimi, ki pripravljamo oboje – sirup in liker. In sicer, tu je postopek takšen, da najprej pripravimo sirup iz smrekovih vršičkov po postopku, opisanem tu.
Po tem, ko je sirup pripravljen in smo ga že precedili ter primerno shranili, pričnemo s pripravo smrekovca, zato vršičkov, ki so ostali po precejanju ne zavržemo, ampak jih vrnemo nazaj v steklen kozarec in jih zalijemo z žganjem. Zapremo kozarec in ga postavimo na sončno mesto za 3-4 tedne in precedimo. Liker iz smrekovih vršičkov je pripravljen, da ga precedimo in prelijemo v steklenico, ki jo hranimo v suhem in temnem prostoru. Tako pripravljen liker je tudi nekoliko manj sladek kot tisti, po prvem postopku.
Tako kot pri vseh ostalih alkoholnih pijačah, naj tudi za liker iz smrekovih vršičkov, smrekovcu, velja – zmernost.