Driska: kako si lahko pomagamo sami
Prebava je zapleteno dogajanje, pri katerem sodelujejo različni organi. Prebava pri odraslem človeku se dogaja na devet metrov dolgi poti, pri otrocih na približno šestih. Začne se pri ustih, mimo žrela, požiralnika, želodca, tankega in debelega črevesja-pri tem pa sodelujejo še žolčnik, jetra in trebušna slinavka.
Če gre na tej poti kaj narobe, se to hitro pokaže z različnimi simptomi in bolečinami. Lahko se pojavi pomanjkanje teka, zgaga, slabost, občutek polnosti v trebuhu, napihnjenost, vetrovi, zaprtje ali driska.
Za blažitev težav s prebavo, drisko, so primerna številna zdravilna zelišča in njihove mešanice. Pri lažjih driskah zaradi »pokvarjenega želodca« ali pri tistih, ki nam pokvarijo dan ali dva na potovanju pomaga vrsta preizkušenih zelišč.
Zelišča, ki pomagajo pri težavah z drisko
Borovnice
V prvi vrsti posežemo pa takih, ki vsebujejo čreslovino, katera skrči vneto sluznico. To so npr. posušene borovnice. Nasprotno pa: sveže borovnice pospešujejo odvajanje blata! Posušene borovnice so zlasti primerne za zdravljenje driske pri otrocih. Čaj pripravimo tako, da 3 žlice suhih borovnic prelijemo a ½ litra vode, kuhamo 10 minut in precedimo. Čaj pijemo po požirkih skozi cel dan.
Med ostalimi zelišči, ki jih lahko uporabljamo pri driski samostojno ali v mešanici z ostalimi zelišči naj naštejem še najpogosteje uporabljene:
- črni in zeleni pravi čaj – previdnost je potrebna zato, ker obe vrst čaja vsebujeta kofein, ki hkrati poživlja
- korenika srčne moči – pripravimo tako, da 2 žlici zdrobljene korenike kuhamo 10 minut v ½ litra vode in pustimo še ½ ure, da se ohladi. Pijemo po požirkih skozi cel dan. Zaradi velike vsebnosti čreslovin je koristno, da poleg pijemo še kamilični čaj, ki bo pomiril morebitno razdraženo sluznico želodca.
- listi robide – dokaj blago sredstvo proti driski in kot tako primerno za dojenčke in majhne otroke. Če ga pripravljamo za dojenčke in otroke poparimo le 1 žličko zelišča s skodelico vroče vode, medtem ko za odrasle poparimo 1 jedilno žlico zelišča.
Čajne mešanice proti driski
- 50 g srčne moči
- 20 g kamilic
- 20 g gosjega petoprstnika
- 10 g poprove mete
1 žličko mešanice prelijemo s skodelico vroče vode in po 10 minutah precedimo. Pijemo po požirkih večkrat na dan po 1 skodelico. Odpravlja krče, deluje protivnetno pri driski.
- tavžentroža in žajbelj po enakih delih
1 žličko mešanice prelijemo s skodelico vroče vode in po 10 minutah precedimo. Pijemo 4 tedne 2-3 krat na dan po 1 skodelico čaja, kadar želimo dodatno zdravljenje po akutni driski.
- gosji petoprstnik
- meliso
- poprovo meto
Zmešamo po enakih delih. Čaj pripravimo tako, da 2 čajni žlički mešanice prelijemo s skodelico kropa, pijemo do 3 skodelice na dan kadar imamo lažjo drisko, ki jo spremljajo še krči.
- lanena semena
- kamilice
- slezenovec
Kadar potrebujemo čaj za zdravljenje vzdražene sluznice si pripravimo dva čaja, ki ju pred zaužitjem zmešamo. Najprej 3 žlice zmletih lanenih semen kuhamo 15 min v ½ litra vode. Precedimo in prelijemo po mešanici zelišč narejeni iz 1 žličke kamilic in 2 žličk slezenovca. Pustimo 10 minut in ponovno precedimo. Pijemo po požirkih 3 krat na dan po 1 skodelico.
Dodatno zdravljenje driske
Predvsem majhnim otrokom pri driski pomaga, če tri dni uživajo samo sveže naribana jabolka, skupaj z lupino in peščiščem. Pektin,ki se nahaja v stenah jabolka veže strupe nase in ščiti razdraženo črevo.
Po hudi driski je priporočljivo, da 1 teden posvetimo obnavljanju črevesne flore. To storimo tako, da 3 krat dnevno, na prazen želodec , zaužijemo po 1 žlico zeljnice ali česnovega soka. Skozi dan popijemo 2 skodelici kamiličnega čaja in uživamo izdelke iz kislega mleka, ki jim dodamo 1 žlico mlečnega sladkorja.
Juhe s sluzjo nam bodo pomagale ker bo sluz prevlekla vneto sluznico. Takole skuhamo riževo sluz: 2 žlici riža kuhamo v litru vode tako dolgo, da je sluz moč precedit skozi cedilo. Vsako uro popijemo 1 skodelico tople riževe sluzi. Hkrati pijemo še čaj iz suhih borovnic.
Pa še to: znanje in nasvete, ki sem vam jih danes natrosila sem obnovila s pomočjo knjige “Zdravilna moč čajev” avtorja Wolfganga Möhringa.