Tavžentroža, zelišče, ki nadomesti tisoč drugih rož
Malokdo bi ob ljudskih imenih, ki jo označujejo: centaver, cintara, cintaver, čantara, glistnik, gorčica, grenka trava, griževec, griževnjak, grižne rože, jezerica, kitica, svedrec, svedric, tisečula, tisočnica, trešlika, trešiljka, zlati grmiček, … pomislil na tavžentrožo ali Centaurium. Pa vendar, gre za dobro znano ljudsko zdravilo, ki spričo svojega imena napeljuje na to, da pozdravi tisoč bolezni. A ljudska resnica je taka, da ta krhka in nežna rastlina s svojimi pozitivnimi učinki ne pozdravi tisoč bolezni pač pa nadomesti tisoč drugih rož.
Nabiranje in sušenje
Če jo bomo šli nabirat bomo naleteli na prvo težavo. Namreč: skoraj vedno raste posamič in raztreseno, nabiranje je zato zelo zamudno.
V Slovenji rastejo štiri vrste tavžentrož. Razen navadne (Centaurium eryhraea), je po celotni Sloveniji razširjena le še zala tavžentroža (Centaurium pulchellum), preostali dve vrsti najdemo ob morju. Ozkocvetno tavžentrožo (Centarium tenuiflorum) najdemo na primer le okrog nasipov in na dvignjenih mestih Sečoveljskih solin. Iščemo jo predvsem na posekah, v svetlih gozdovih, ob gozdnih robovih in jasah ter sušenih tratah.
Točnega nahajališča nam nabiralci zelišč ne bodo zaupali, saj je tavžentroža, spričo opuščanja tradicionalnega načina kmetovanja, zaraščanja travnikov in pašnikov in zaradi intenzivnejšega obdelovanja preostalih kmetijskih površin, postala že precej redka. Nekaj k redčenju prispevajo tudi tisti nabiralci, ki ne vedo, da pri nabiranju rastlino režemo s škarjami ali nožem kakih 5 cm nad zemljo in je nikakor ne trgamo, ker jo na tak način izpulimo.
V juliju in avgustu nabiramo celo rastlino, četudi je največ grenčin v cvetovih. Narezano zelišče povežemo v šopek, ki ga posušimo na hitro v senčnem in zračnem prostoru.
Kdaj posežemo po tavžentroži?
Tavžentroža spada v družino sviščevk. To je družina, kjer so vse rastline v njej grenkega okusa. Poleg tavžentrož in modrih sviščev (ime encijan zanje je povzeto po nemškem imenovanju) je iz te skupine pri nas znan tudi rumeni svišč ali košutnik, ljudsko prav tako encijan. Vsi vsebujejo grenčine, ki spodbujajo apetit, povečujejo izločanje prebavnih sokov, krepijo gibanje želodca in črevesja ter tako izboljšujejo prebavo. Z enim stavkom povedano: grenčine so predvsem splošno zdravilo za vse težave v želodcu ter črevesju. Delujejo pa tako, da pripravijo prebavila na prebavo.
Pravijo, da je tavžentroža kot ustvarjena za bolni želodec. Pospešuje izločanje sline, spodbuja tek, pomaga pri slabi prebavi, pri občutku polnosti v želodcu, zaprtju in slabosti. Pospešuje delovanje jeter in žolča ter s tem čisti in razstruplja telo. Zelo priporočljiva je tudi po kemoterapiji in radioterapiji, saj spodbuja tek, izboljšuje kri in vrača moč. V ljudskem zdravilstvu so jo uporabljali še pri povišani telesni temperaturi, slabokrvnosti, bledici, pri presnovnih boleznih, kožnih izpuščajih, pri splošni oslabelosti in izčrpanosti ter pri slabo celečih se ranah.
Kdaj se uporaba odsvetuje?
Uporaba tavžentrože se odsvetuje pri razjedah na sluznici požiralnika, želodca ali dvanajstnika. Tudi prevelike zaužite količine pripravkov iz tavžentrože lahko povzročajo prebavne motnje. Ne smejo je uporabljati nosečnice, doječe matere in otroci, mlajši od 12 let.
V kakšni obliki uživamo tavžentrožo?
Seveda je najhitrejši način za njeno zaužitje priprava čaja iz posušenih delov rastline:
- dve žlički posušene rastline enostavno prelijmo z 3 decilitri vrele vode, počakamo 10 minut, precedimo in popijmo.
Znani poznavalec zdravilnih rastlin, pater Simon Ašič pa svetuje, da je bolj učinkovit čaj pripravljen s hladno vodo. 1 čajno žličko zeli 8 ur namakamo v hladni vodi, premešamo, nato pa čaj le pogrejemo in pijemo toplo pripravljenega, najbolje pred obrokom, nikoli po njem.
Ne popijemo več kot tri skodelice čaja dnevno. Ker ima čaj zelo grenek okus, ga lahko omilimo z vinom ali medom. Nikoli pa ne smemo uporabljati sladkorja!
Če zelišče namočimo v alkohol, dobimo pripravek imenovan tinktura. Tinkturo iz tavžentrože uživamo po kapljicah in sicer tako, da 10 do 20 kapljic kanemo v kozarec vode.
Vino iz tavžentrože, za vzpodbujanje teka pripravimo tako, da zel prelijemo s suhim belim vinom, dodamo limonino lupino in pustimo mirovati 2 tedna. Pijemo kozarec vina pred jedjo.
Ali pa:
- 70 g tavžentrože in
- 45 g kamilic in
- 50 g sesekljanih lupin bio pridelanih pomaranč in
- skodelico pomarančnega soka,
dodamo v 1,5 litra dobrega belega vina in postavimo za 21 dni na sonce. Pripravek precedimo in pijemo po kozarček pred kosilom in večerjo. Ali pa takrat kadar nas peče zgaga.
Iz tavžentrože se izdelujejo razni homeopatski pripravki za zdravljenje jeter in težav z žolčem.
Za konec misel patra Ašiča:
“Naravo v naši deželi je Bog bogato obdaril. Ko nabiramo cvetje in listje, ko kopljemo korenine in lupimo lubje, mislimo tudi na to, da ne bomo povzročali opustošenja, ampak, da bomo bogastvo narave, ki nam je bilo podarjeno le blago razredčili. Naberemo le toliko, kolikor bomo porabili v enem letu. Pri uporabi teh zelišč pa bodimo natančni in potrpežljivi; ozdravljenje pride počasi, ko pa pride, je temeljito!”