Nosečniška sladkorna – ideje za večerje
Ker še predobro vem, da je ob diagnozi nosečniška sladkorna, težko najti pestro paleto idej za obroke, sem se odločila, da vam s predlogi pomagam. Preverite še ideje za zajtrke, kosila in sladice.
Opozorilo: vsako telo je drugačno, zato se tudi vsaka odziva na določena živila drugače. Četudi so živila v okviru diete, se vam bo zgodilo, da nekatera ne bodo prijazna z vami. Na vas samih je, da boste s pomočjo meritev sladkorja, ugotovile, kaj je tisto, kar vam krvni sladkor dviguje in rezultate pregledale z izbranim diabetologom, ki vam bo dieto prilagajal na podlagi vaših meritev. In ne pozabite, pomembne so količine, razmerje živil (1/4 beljakovin, ¼ polnovrednih ogljikovih hidratov in ½ zelenjave), redni obroki na 3 ure ter gibanje, gibanje in še enkrat gibanje.
Za večerje velja, da pojemo nekaj lahkotnega. Navadno je to kak ostanek od kosila s skledo solate, juha od kosila s koščkom polnovrednega domačega kruha, ali solata na sto in en način. V kolikor niste ljubiteljica solate ali spadate v skupino oseb, ki zvečer ne uživa surove hrane, ideje za večerje poiščite med prvima dvema predlogoma. Kakšen ustrezen predlog lahko najdete tudi med predlogi za zajtrk. Vsekakor se zvečer izogibajte sadju in poskrbite, da bo obrok lahkoten, a polnovreden in tak, da vas bo nasitil.
Moje večerje so večinoma sestavljene iz sklede solate, v kombinaciji s kakšnim pustim koščkom mesa, ki je ostal pri kosilu in koščkom polnovrednega kruha ali rženo ploščico. Solato sestavim po načelu »kaj ponuja hladilnik« (zelena solata, zelje, korenček, paprika, kumare, paradižnik, kitajsko zelje…) in, da ostane zanimivo, menjujem prelive. Včasih si privoščim jogurtov preliv, navadno menjujem kis (jabolčni, vinski, alkoholni, limona) in tudi olje (sončnično, olivno, bučno-seveda v zelo malih količinah). Občasno si privoščim tudi tunino solato, ali solato z mocarelo oz kakšno drugo vrsto sira. Skratka, kombinacij je nešteto, le ljubiteljica zelenjave morate biti. Spodaj še nekaj idej za okusne solate.
Regratova solata z jajčkom
Sezona regrata se je že začela. Privoščite si ga s trdo kuhanim jajcem in koščkom polnovrednega kruha. Regrat zabelite s kapljico poljubnega olja, soljo in izbranim kisom, jajček narežite na kolobarje in razporedite po pripravljenem regratu.
Radič z jajčkom
Radič je solatnica, ki blagodejno vpliva na krvni sladkor. Zraven tega je, v kolikor izberete različne vrste radiča, lepo pisan in na pogled nič kaj dolgočasen. Ponuja pestre kombinacije, ki si jih lahko pogledate tukaj, v primeru nosečniške sladkorne pa se raje izognite njegovim kombinacijam s sadjem (sploh za večerjo!!!) in ga kombinirajte z drugimi vrstami zelenjave, (piščančjim) mesom ali jajcem. Priprava je seveda preprosta- radič zabelite s poljubnim oljem, kisom ter soljo, dodajte jajček in pojejte s koščkom polnovrednega kruha.
Kumarična solata
Res da še ni sezona kumaric, a kmalu bo. Zato ne pozabite na okusno kumarično solato, ki prenese več različnih zabel. Osvežujoča je z jogurtovim prelivom (jogurt, sol, poper, kis), popestrite jo z kakšnim svežim zeliščem (drobnjak, peteršilj, meta), lahko jo pripravite klasično (olje, kis, sol, poper), sama jo imam najrajši, če vanjo »pade« še kak kuhan krompirček, česen in malo čebule, k klasičnemu prilivu pa dodam še ščepec mlete kumine. Ponudite jo s koščkom mesa pečenega na žaru in polnovrednih kruhom.
Šopska šolata
Da malo popestrite večerje, si privoščite šopsko solato, k njej pa ponudite poljuben kos mesa, meni najbolj paše pleskavica. Pleskavico seveda pripravite doma, mesarju pa naročite, da vam zmelje pusto meso. Recept za šopsko solato najdete tukaj, kjer lahko preverite tudi recept za zeljno solato s korenčkom in jogurtovim prelivom.
Solata z ajdovo kašo
Privoščite si solato z ajdovo kašo, recept za orientacijo najdete tukaj. Pri ajdovi kaši vseeno velja opozorilo – spada v skupino živil s srednje viskoim glikemičnim indeksom.
Bučkina solata
Bučkino solato pripravim po receptu, ki ga najdete tukaj, s tem da seveda zavoljo diabetesa ne uporabim masla, ampak zgolj nekaj kapljic olivnega olja. Previdno tudi z balzamičnim kisom, morda ga rajši zamenjajte za katerega drugega. Sama jo navadno užijem s piščančjim ražnjičem in koščkom polnovrednega kruha, odlično pa se poda tudi k drugim vrstam mesa, sploh k pleskavici ali čevapčičem.
Brokoli v solati
Brokolijevo solato pripravim po receptu tašče. Brokoli skuhajte, a pazite, da ostane čvrst. Ohlajenega začinite s soljo, poprom po okusu, kapljico (olivnega) olja, izbranim kisom in strokom drobno sesekljanega česna. Sama si zraven privoščim purana na žaru, poda pa se tudi k drugim vrstam mesa. Ne pozabite na škrobno živilo v primernem razmerju.
Cvetača v solati
Lahko si pripravite tudi cvetačo v solati. Recept najdete tukaj.
Dušeno kitajsko zelje
Če ste ljubitelj kitajskega zelja, si ga za večerjo privoščite dušenega. Recept najdete tukaj.
Makaronova solata
Ko pri kosilu ostane kakšen polnozrnat in al dente kuhan makaron, si lahko za večerjo privoščite makaronovo solato. Pazite le, da bo delež zelenjave v solati v razmerju. Ideje za pripravo najdete tukaj in še tukaj. (Nasvet: preliv lahko pripravite z navadnim jogurtom.)
Da ne boste rekle, da je solata moj edini predlog za večerjo, vam ponujam še nekaj predlogov za lahko in okusno kuhano večerjo. Preverite.
Skutni njoki
Odkar sem našla recept za njoke s skuto, so moje večerje bolj zanimive, jaz pa veliko bolj srečna. So neverjetno enostavni za pripravo in nadvse okusni. So primerna večerja, saj so lahki. Ponudite jih s piščančjimi zrezki v naravni omaki ali katerim koli drugim golažem/polivko, ki je primerna za vas. Recept za njoke najdete tukaj.
Pastirska pita
Za malo drugačno večerjo, poskrbi zdrava pastirska pita. Za recept klik tukaj.
Bučkini polpeti
Lahkotna in okusna večerja so tudi bučkini polpeti. Sama jih najrajši pospravim s skledo solate, ve jih kombinirajte po svoje. Priprava je preprosta. Potrebujete eno srednjo bučko, naribano in osoljeno, da spusti vodo. V posodi zmešajte 2 mala jajčka, sol in poper po okusu, na drobno sesekljane sveže začimbe (peteršilj, drobnjak…), drobno sesekljano manjšo šalotko, 2 radodarni žlici ovsenih kosmičev in eno konkretno žlico polnozrnate (pirine) moke ter pest naribanega poljubnega sira. Dodajte dobro ožete bučke in dobro premešajte. Maso z žlico polagajte na segreto ponev in jo s pomočjo žlice oblikujte v polpetke. Pecite na srednji temperaturi do zlato-rjave barve, na obeh straneh.
Prav tako okusni so brokolijevi polpeti. Recept za pripravo najdete tukaj, nadomestite le bele sestavine s polnozrnatimi.
Vso srečo želim!