Nosečniška sladkorna – ideje za zajtrke
Doletela vas je nosečniška sladkorna, kaj pa sedaj?! Le mirno, ni tako hudo, kot se vam na začetku morda zdi. Kaj in kako ter zakaj se vam je to pripetilo in seveda, zakaj je pomembno, da se držite navodil diabetologa, vam bodo razložili na pregledu. Pozabite na, sicer dobro namerne opazke okolice, da je to vse skupaj brez veze in da jejte, kar vam paše ter se ne pustite prepričati, da vaš diabetolog nima pojma. Gre se za VAŠEGA otroka in za vas, ne za sosedo in njen zarod. Večina vas bo šla »skozi« z dieto, ki vas bo naučila jesti zdrave, polnovredne obroke večkrat na dan in vam predpisala čim več gibanja (v okviru vaših zmožnosti in omejitev!), kar pa spet ni tako slabo, mar ne? Seveda so največji problem pri nosečniški sladkorni sladice. Če ste ena izmed tistih nosečk, ki hrepeni po sladkem, se vam bo večkrat stožilo in boste morda slabe volje. A pozitivno naprej, ko boste čez x-mesecev (koliko vam jih še ostalo do konca) v naročje dobile največji in najlepši in najbolj sladek zaklad, kar jih je, bo vso odrekanje nepomembno in v trenutku pozabljeno. In za razliko od tistih ljudi, ki trpijo za sladkorno boleznijo tipa 1 in tipa 2, boste ve, po porodu lahko jedle vse, kar si boste zaželele. Nekaj idej za občasno sladkanje lahko najdete tukaj.
Ker vem da je, sploh na začetku nosečnosti, ko se borite še s slabostjo in vsesplošno utrujenostjo, zelo težko začeti z dieto, saj vam zraven pomanjkanja idej primanjkuje tudi energije, vam nekaj predlogov posredujem (skupaj z recepti za orientacijo). Upam, da vam bodo v pomoč.
Opozorilo: vsako telo je drugačno, zato se tudi vsaka odziva na določena živila drugače. Četudi so živila v okviru diete, se vam bo zgodilo, da nekatera ne bodo prijazna z vami. Na vas samih je, da boste s pomočjo meritev sladkorja, ugotovile, kaj je tisto, kar vam krvni sladkor dviguje in rezultate pregledale z izbranim diabetologom, ki vam bo dieto prilagajal na podlagi vaših rezultatov. In ne pozabite, pomembne so količine, razmerje živil (1/4 beljakovin, ¼ polnovrednih ogljikovih hidratov in ½ zelenjave), redni obroki na 3 ure ter gibanje, gibanje in še enkrat gibanje.
Zajtrki
Sama sem imela z zajtrkom največ težav, ker se mi je po dveh tednih diete zdelo, da jem vedno eno in isto. Ko sem kravje mleko (ker mi je zelooo dvignilo sladkor) zamenjala z mandljevim, so tudi moji zajtrki postali bolj pestri in privlačni. Alternative za kravje mleko, skupaj z recepti za njihovo pripravo, si lahko pogledate na povezavah.
Tudi kruh sem kar hitro začela peči sama, saj sem se le domačega lahko najedla do sitega. Polnozrnat pirin in graham kruh pečem po teh dveh receptih, rženega si naredim z droži ali s suhim kvasom.
Sendviči
Na jedilniku za zajtrk se znajdejo razni sendviči z domačim kruhom, namazani s skuto, obloženi s piščančjimi prsmi/ puranjimi prsmi/ kuhanim pršutom (brez mastnega roba), rezinico sirčka po izbiri ter svežo zelenjavo (solata, paprika, paradižnik, sveža kumara).
Namazi
Občasno si privoščim jajčni namaz, ki ga naredim iz trdo kuhanega jajca, z vejico svežega peteršilja, žličko kisle smetane, soli in popra po okusu.
Preprosti skutni namazi vam bodo popestrili zajtrke. Priprava je več kot enostavna – v skuto primešajte na drobno sesekljano zelenjavo in/ali (sveže) začimbe po izbiri, začinite po okusu.
Meni daleč najljubši namaz je avokadov. Potrebujete dobro zrel avokado, sok pol limone, žlico svetle sojine omake, polovico stroka česna, čili v prahu (vendar previdno s čilijem, nosečnice naj ga ne bi uživale preveč). Avokado olupite in izkoščičite ter zmečkajte z vilico, pokapljajte ga s sokom limone, dodajte drobno nariban česen, sojino omako ter premešajte. Zraven se odlično podajo (češnjevi) paradižniki.
Jajca
Da vmešana jajčka s svežo zelenjavo ne postanejo dolgočasna, si privoščite omleto. Sama omlete pripravljam po pregledu vsebine hladilnika, za orientacijo, kako jo pripraviti, pa klilnite na to povezavo.
Palačinke
Privoščite si palačinke s polnozrnato (pirino) moko. Za nadev uporabite skuto in jagodičevje po izbiri. Sama jagodičevje včasih tudi nekoliko pokuham in dobim marmelado brez sladkorja. Lahko si pa privoščite tudi skutine palačinke. Hitre in zelo enostavne palačinke s skuto pripravim po tem receptu. Sama jih uživam z jagodičevjem po trenutnem navdihu, preostali del družine jih ima najraje z banano.
Ovseni kosmiči
Ovsene kosmiče kombiniram na več načinov. Ali si jih privoščim surove (takšni imajo seveda nižji glikemični indeks kot kuhani) skupaj z naribanim jabolkom in navadnim jogurtom ter ščepcem cimeta, ali jih namočim v toplo mandljevo mleko in obogatim z borovnicami ali malinami, občasno jih tudi skuham na mandljevem mleku, dodam ščep cimeta ter jagodičevje po trenutnem navdihu.
Prosena kaša
S proseno kašo si prav tako lahko privoščite odličen zajtrk. Če ste nanjo navajene, boste ob njenem boku pogrešale suhe slive, ki jih zaradi nosečniške sladkorne ne smete uživati. Lahko si jo pa privoščite kuhano na (mandljevem) mleku, kuhano v vodi in dodano k navadnemu jogurtu obogateno s sadjem, ki vam ne dviguje sladkorja, ali pečeno kot narastek. Proseni narastek si lahko pripravite že večer prej. Potrebujete pol skodelice prosene kaše, eno skodelico (mandljevega) mleka in ščep soli. Kašo dobro operite v mrzli vodi ter jo skuhajte v osoljenem mleku. Ko je kuhana in nekoliko ohlajena, jo dodajte k 2 naribanima jabolkoma, 1 jajcu, ščepu cimeta in naribani limonimi lupinici. Vse dobro premešajte ter vsujte v pekač obložen s peki papirjem ter pecite na 180 stopinj 20 min do pol ure (odvisno od pečice).
POZOR! Tako kot pri ovsenih kosmičih pazite tudi pri proseni kaši, saj spadata v skupino živil z visokim glikemičnim indeksom. Lahko si ju (občasno) privoščite, vendar pazite na količino! V kolikor vam krvni sladkor po njima naraste, se ju izogibajte.
Zajtrki iz otroštva
Ne pozabite na klasike iz otroških dni. Gres, ki ga seveda zamenjajte s (piirinim) polnozrnatim, mlečni riž, ki si ga skuhate iz rjavega riža, polenta z mlekom… Ne pozabite na izbiro mleka, ki vam najbolj odgovarja in dejstvo, da morate našteto kuhati in jesti brez sladkorja. Privoščite si tudi pravo pravcato žitno belo kavo. Srečno!