Sladice za diabetike
V času nosečnosti, ko je moja želja po sladkem še toliko bolj izrazita ter intenzivna, sem se srečala z nosečniško sladkorno. Ko sem osvojila dieto in jedilnike, ki jih lahko preverite na povezavah za zajtrke, kosila in večerje, sem željo po sladkem krotila z občasnimi pregrehami, ki jih delim z vami. Saj veste, občasno in zmerno, pa bo vse dobro.
Moja mami me redno razvaja z jabolčnim štrudlom. Testo pripravi iz ržene moke in pravi, da je bistvo v tem, da si testo zamesi nekoliko bolj »na mehko«. Pusti ga počivati čez noč in ga nato s pomočjo bele ostre moke raztegne. Nadeva ga z jabolki, ki jih ne sladka, cimetom in sokom limone. Priznati moram, odličen je! Torej, vaš preverjeni recept za jabolčni zavitek prilagodite in se posladkajte brez skrbi.
Ena prvih sladic, ki sem jih v času nosečniškega diabetesa pripravila, je bil skutni narastek s kokosom.
Skutni narastek s kokosom
Sestavine:
250g skute
2 žlici kisle smetane
2 jajci
5 žlic kokosove moke
Nastrgana limonina lupina
Žlica kokosovega sladkorja
Jagodičevje po izbiri
Priprava: ubijte jajci in ločite rumenjake v eno posodo, beljaka pa v drugo. Iz beljakov stepite trd sneg. K rumenjakom dajte vse ostale sestavine razen jagodičevja. Sestavine dobro premešajte in ko dobite enotno zmes, nežno vmešajte še beljakov sneg. Maso vlijte v manjši pekač- sama uporabim tortni model premera 19 cm, ki ga obložim s peki papirjem. Jagodičevje lahko dodate pred peko in ga pečete skupaj z narastkom. Lahko ga dodate na že pečeno »sladico«. Pecite v ogreti pečici na 200 stopinj približno 25 min.
Borovničevi mafini
Za 12 mafinov potrebujete:
1 veliko in sočno jabolko
Pol deci olivnega olja
2 deci mineralne vode
1 vaniljev sladkor
60 g mletih lešnikov ali orehov
125 g pirine polnozrnate moke
1 žličko pecilnega praška
Pol žličke sode bikarbone
Ščep ali dva cimeta
Ščep soli
Pest borovnic
Priprava: jabolko olupite in drobno naribajte ali zmeljite v mešalniku. Dobro zmešajte jabolko, olje in mineralno vodo. V drugi posodi zmešajte vse suhe sestavine ter jih nato združite z mokrimi. Ko je masa enotna, ji dodajte še borovnice. Nadevajte pripravljen pekač na mafine ter kolačke pecite v ogreti pečici na temperaturi 180 stopinj, približno 30 minut.
Mandljevi piškoti
Mandljevi piškoti so zelo priročna sladica, saj lahko stojijo dolgo časa in jih imate lahko vedno pri roki, da ob neutolažljivi želji po nečem sladkem, posežete po njih.
Potrebujete:
2 skodelici pirine polnozrnte moke
Pol skodelice kokosovega sladkorja
Ščep soli
1 pecilni prašek ali 1 zavitek vinskega kamna
Lupina ene limone
Vrečka sesekljanih mandljev
2 jajci
1/3 skodelice olivnega olja
Priprava: suhe sestavine zmešašajte v eni posodi ter mokre v drugi. Sestavine združite in dobite testo, ki ga razporedite v dve »štruci«. Pecite v ogreti pečici na 160 stopinj, 20 minut. Nato štruci vzemite iz pečice ter ohladite. Ohjajene narežite na centimeter do centimeter in pol široke rezine. Ne ustrašite se, kar konkretno se bodo drobile. Pomaga, če jih režete z zelo ostrim nožem. Nato rezine razporedite po pekaču in jih pecite 10 minut, obrnite in pecite še 10 minut. Piškoti so pečeni in pripravljeni, da jih pohrustate ob skodelici kave, bele kave, čaja, mleka… Sladice si privoščimo le občasno, četudi so diabetične. In ker so občasne ter v majhnih količinah, sem si dovolila mandljeve piškote »poškropiti« s čokolado (temno s 70% deležem kakava). Tako si, občasno, vsaj z enim grižljajem potešim neutolažljivo hrepenenje po čokoladi.
Avokadovi bravniji
Hrepenenje po čokoladi, vam lahko potešijo tudi avokadovi bravniji. Recept zanje najdete tukaj. Zavoljo nosečniške sladkorne banano nadomestim z žlico kokosovega sladkorja. Vi uporabite sladilo, ki vam odgovarja.
Odlična sladica, ki vam občasno in zmerno ne bo povzročila veliko preglavic, se nahaja na tej povezavi. Iz recepta seveda izpustite sladkor ter uporabite temno (vsaj 70% kakavovega deleža) čokolado. Priporočam.