Kitajsko zelje
Kitajsko zelje je zimska zelenjava, ki jo zlahka vzgojimo, še lažje pripravimo za uživanje in enostavno skladiščimo, tako da ga lahko uživamo skozi večino dolge zime. A je obenem to žal zelenjava, ki jo vse premalo vključujemo v svoje jedilnike in prav tako jo zelo redko opazim na zelenjavnih vrtovih današnjih gospodinj. Letos ga gojim tudi sama in sem nad njim enostavno navdušena. Preberite, koliko dobrega naredite zase, če redno uživate to, po okusu nežno zelenjavo, in morda se nad kitajskim zeljem navdušite tudi sami.
Zob belega zmaja
Kot samo ime pove, kitajsko zelje prihaja iz Kitajske, kjer ga s pridom uporabljajo že od 5. stoletja dalje in ga imenujejo »zob belega zmaja«. V Evropi se je, pod imenom »kitajsko zelje«, začelo pojavljati v drugi polovici 19. st., a bolj popularno postaja šele v zadnjem času. Z našim zeljem nima veliko skupnega, čeprav gre za križanca med zeljem in jedilno repo. Raste veliko hitreje kot običajno zelje in nasprotno, ne prenaša visokih temperatur.
Kako gojimo kitajsko zelje?
Kitajsko zelje je hitro rastoča rastlina, ki po mojih izkušnjah ne potrebuje bogate zemlje. Sejemo ga lahko že v drugi polovici julija in pozno poleti ter ga lahko jemo takoj, ko naredi glave (približno 8 tednov po setvi). Pazimo le, da ga sejemo dovolj narazen (približno 30-40 cm), saj potrebuje kar nekaj prostora. Pomembno je vedeti, da za bujno rast rabi kar nekaj vode, nikakor pa ne mara stoječe vode.
Kitajsko zelje je križnica in jo zato lahko na isto gredo sejete šele po treh letih premora. Prav tako na mara bližine drugih križnic, kot so repica ali redkev in druge vrste zelja. Najboljše je, če ga sejete v zemljo, iz katere ste pobrali zgodnji krompir. Za sosede mara paradižnik, zeleno in grah.
Skladiščenje
Dobro prenaša mraz in ga lahko pustite na vrtu tudi do konca novembra. Ko se ga odločite pospraviti, porežite glave in jih dobro osušite, nato jih zavijte v (časopisni) papir in zložite v kartonaste škatle. Tako pospravljene bodo zdržale, v temnem in hladnem prostoru, tudi do 3 mesece.
Pomembno za vaše zdravje…
Če se običajnemu zelju izogibate, ker vas napihuje, je kitajsko zelje odlična rešitev za vas. Je namreč zelo lahko prebavljivo. Vsebuje pestro in bogato paleto vitaminov iz vrste B (niacin, biotin in pantotenska kislina), toliko C vitamina kot pol limone ter veliko folne kisline. Krepi živčevje in zaradi gorčičnih olj deluje kot naravni antibiotik. Priporočljiv je med dietami, saj ima zraven tega, da je lahko prebavljiv, zelo malo kalorij (13 kcal na 100 g). S kitajskim zeljem zaužijete tudi veliko količino vitamina A, ki ga povezujemo z dobrim vidom, razvojem celic in tkiv ter zagotavljanju močnega imunskega sistema.
Z rednim uživanjem kitajskega zelja boste pripomogli tudi k zdravim kostem, saj vsebuje veliko kalcija in vitamina K, prav tako je bogat s kalijem, ki pomaga odvajati vodo iz telesa. Zaradi vsega naštetega je odličen tudi za lase in kožo ter na nas deluje kot poživilo. Zato bi si ga morali v zimskem času, ko smo telesno in duhovno rahlo osiromašeni, privoščiti pogosto.
Kako uporabljamo kitajsko zelje?
Kitajsko zelje največkrat uporabljamo v solati. Pogosto ga lahko zasledimo tudi kot prilogo, prav tako je odličen v juhah.
Solate
Zelje narežemo na drobno in ga umijemo ter dobro odcedimo. Dodamo mu lahko razne dodatke, kot so korenček, fižol, krompir, por, česen, čebula… ter prelijemo z marinado. Odličen je z bučnim oljem ali jogurtovim prelivom. Sama mu večkrat dodam tudi čili in tako dobim pekoče zelje. Kitajsko zelje je odlično za malico v službi, saj se dobro obnaša, če je pripravljeno vnaprej.
Priloge
Najenostavnejša priloga iz kitajskega zelja je samo kuhano zelje, zabeljeno s sokom od pečenke oz katero drugo polivko, ki jo imate trenutno na meniju. Iz vode, v kateri ste skuhali zelje pa lahko pripravite juho. Pozor – kitajsko zelje bo kuhano zelo hitro.
Odlična priloga je dušeno kitajsko zelje s korenčkom. Na olju prepražite čebulo, po želji dodajte malo moke, dodajte nariban korenček in drobno narezano kitajsko zelje, solite in popraje po okusu, ter dušite do mehkega.
Ali ste vedeli, da lahko mlade zelene liste kitajskega zelja, ki še niso oblikovali glav, uporabimo tudi namesto špinače? Poskusite, morda vam bo všeč.
Juhe
Na drobno narezano kitajsko zelje dodajte juhi, v kateri kuhate različno zelenjavo.
Glavne jedi
Liste kitajskega zelja lahko polnimo z različnimi zelenjavnimi, mesnimi, riževimi… nadevi.