Nosečniška sladkorna – ideje za kosila
Če so vam postavili diagnozo: nosečniška sladkorna, ste se kar hitro v procesu diete srečale z vprašanjem, kaj naj skuham. Ko se z dieto nekoliko spoprijateljite, ni več glavni problem, kaj smem jesti ampak, kaj naj skuham, da ne bo moj jedilnik enoličen in dolgočasen. Sama sem imela veliko težav z idejami za okusna in pestra kosila. Nato sem začela zapisovati, kaj vse sem kuhala (seveda tiste jedi, po katerih je bil moj krvni sladkor v okviru dovoljenega) in nastal je bogat seznam. Še vedno, ko sem v zagati, kaj dati v lonec, ga pregledam in dobim idejo. Tako mi je lažje. Da pomagam še kateri bodoči mamici s podobnimi težavami, seznam objavljam. Ideje za zajtrke si lahko pogledate na tej povezavi, ideje za večerjo pa poiščite tukaj. Da bo občasno tudi kaj sladkega na vaši mizi… klik tukaj.
Opozorilo: vsako telo je drugačno, zato se tudi vsaka odziva na določena živila drugače. Četudi so živila v okviru diete, se vam bo zgodilo, da nekatera ne bodo prijazna z vami. Na vas samih je, da boste s pomočjo meritev sladkorja, ugotovile, kaj je tisto, kar vam krvni sladkor dviguje in rezultate pregledale z izbranim diabetologom, ki vam bo dieto prilagajal na podlagi vaših meritev. In ne pozabite, pomembne so količine, razmerje živil (1/4 beljakovin, ¼ polnovrednih ogljikovih hidratov in ½ zelenjave), redni obroki na 3 ure ter gibanje, gibanje in še enkrat gibanje.
Enolončnice
Enolončnice so zelo elegantna rešitev za kosilo. Skuhate jih lahko tudi že dan prej, vanje lahko stresete zelenjavo, ki jo imate v hladilniku, obogatite jih s knedlčki iz polnozrnate moke/gresa, pa še otroci jih imajo radi. Sama jih delam po modelu: posteklenim čebulo, dodam na koščke narezano izbrano meso (ali tudi ne), žlico polnozrnate moke, lahko tudi ščep sladke paprike v prahu, dolijem vodo in zavrem, dodam na kocke narezano zelenjavo (korenček, kakšen krompir, bučko, grah, brokoli, papriko, cvetačo…), solim in popram po okusu, dodam začimbe po navdihu ter kuham do mehkega. Včasih dodam še lečo, ajdovo kašo ali proseno kašo. Zavoljo podmladka v enolončnico zakuham še jušne cmočke iz pirine polnozrnate moke. Zraven ponudim košček polnozrnatega kruha. Nekaj idej za pripravo raznih enolončnic najdete tukaj in tukaj in še tukaj pa tudi tukaj (ne pozabite nadomestiti belih sestavin s polnovrednimi in izločiti iz recepta tisto, kar se v dani situaciji ne strinja z vami).
Ričet: Pri nas smo ljubitelji ričeta, zato sem bila zelo vesela, ko mi po njem ni narastel krvni sladkor. Pripravljam ga, kot ga je kuhala moja babica. Ječmen (približno 200 g )dobro sperem pod tekočo vodo in ga namočim čez noč. Na dan kuhe mu dodam eno celo olupljeno čebulo, 2 stroka česna, 1 večji lovorov list, pol žličke suhega majarona, za dva prsta širine na drobno sesekljanega pora (beli del), pol drobno sesekljane rumene paprike in pol rdeče, peteršiljev koren, 1 paradižnik in eno žlico paradižnikove mezge, na drobno narezano klobaso oz nek drug pust prekajen košček mesa. Ko je ječmen že skoraj kuhan, dodam še na kocke narezana 2 korenčka in fižol iz pločevinke, ki sem ga dobro sprala pod tekočo vodo. Solim in popram po okusu. V kolikor niste ljubitelj ričeta, si iz ječmena lahko skuhate okusno enolončnico.
Jota iz zelja ali iz repe: Sledite lahko temu receptu, zavoljo nosečnosti in nosečniškega diabetesa pazite le pri izbiri in količini prekajenega mesa.
V kolikor želite joto s kislo repo, zelje enostavno zamenjajte z njo.
Segedin golaž: Dobrodošla jed, sploh v zimskem času, je tudi segedin golaž. Sama ga pripravim, kot je opisano v tem receptu. Prav tako segedin golaž pripravim s kislo repo. Zelje enostavno zamenjam z repo.
Enolončnica s kislo repo: Za enolončnico s kislo repo potrebujete en kozarec kisle repe, eno konzervo fižola, 250g mletega mešanega mesa, 2 krompirja, 1 čebulo, 1 korenček, 2 stroka česna, žličko majarona in 2 lovorjeva lista. Sol in poper po okusu. Priprava je enostavna. Posteklenite čebulo in česen, dodajte nariban korenček in nekoliko prepražite, dodajte mleto meso in prepražite, dodajte začimbe, repo in nariban krompir ter zalijte z vodo. Solite in poprajte po okusu ter kuhajte do mehkega.
Paprikaš: Paprikaš pripravljam po receptu moje tašče. Piščančje kose (približno pol kilograma) na hitro popečem na minimalni količini olivnega olja, jih odstranim iz ponve, na isti maščobi posteklenim na drobno narezano čebulo, dodam žličko sladke rdeče paprike v prahu ter žlico polnozrnate moke, zalijem z vodo in prevrem prežganje, nato vrnem v omako meso in na zmernem ognju kuham pol ure do 45 min (odvisno od kosov mesa). Na koncu vmešam še žlico kisle smetane. Ponudim s polnozrnatimi testeninami/polento/pire krompirjem/kruhom/ skutnimi njoki, odvisno od jedcev. Sama trenutno jem le pusto belo meso, zato ostale koščke sočnejšega mesa prepustim možu in podmladku.
Zajčja obara: Priprava zajčje obare je enostavna in dobrodošla popestritev vsakodnevnega jedilnika. Zajčje meso (približno pol kilograma) narežem na kose in na hitro popečem na minimalni količini olivnega olja. Dodam na drobno sesekljano srednjo čebulo, pol žličke majarona in en lovorjev list ter premešam in počakam, da čebula postekleni. Zalijem z deci belega vina in počakam, da povre. Dolijem vodo, da je meso pokrito, solim in kuham 20 minut do pol ure, odvisno od starosti zajca. Nato dodam na kocke narezana dva večja korenčka ter skodelico graha. V času nosečniškega diabetesa v obaro zakuham polnozrnato ribano kašo (namesto belih drobtin).
Lahko pripravite tudi piščančjo obaro ali okusno telečjo obaro, le ne pozabite zamenjati belih sestavin za polnozrnate.
Sarma: Priznam, sama sarme nisem še nikoli skuhala. Jo pa zato toliko raje jem in v nosečnosti mi izredno paše. Z njo me redno zalaga tašča, ki pripravi res najboljšo sarmo na svetu. Upošteva tudi moje nosečniške posebnosti in diabetične omejitve ter jo pripravi s polnovrednim rižem in brez prekajenega mesa. Če se je boste lotile pripravljati same, si lahko recept pogledate tukaj.
Juhe
Pri nas si kosila brez juhe ne moremo predstavljati. Ker se klasični goveji/piščančji juhi trenutno vseeno malo izogibam in pridejo na vrsto le občasno, pripravljam večinoma zelenjavne juhe. Priprava zelenjavnih juh je zame sila preprosta in po modelu: posteklenim čebulo, dodam izbrano zelenjavo, zalijem z vodo, začinim po okusu, skuham in s paličnim mešalnikom spremenim koščke v okusno kremno juho.
Brokolijeva juha: K čebuli dodam en korenček, čvrstejše dele brokolija, nekaj zrnc graha ter skuham. Nato dodam še brokolijeve cvetove, pokuham, solim in popram ter zmeljem.
Porova juha: En por, en korenček ter en krompir očistim in narežem na drobno, na postekleneli šalotki na hitro popražim zelenjavo ter zalijem z vodo, da je vsa zelenjava pokrita. Skuham do mehkega, zmeljem, solim in popram po okusu.
Kako pripravim korenčkovo juho si lahko pogledate tukaj. Vendar pozor, kuhan korenček spada med živila z visokim glikemičnim indeksom, zato pazite pri količini, ki jo zaužijete.
Bučkina juha: Eno zeleno bučko in en srednji korenček prepražim na postekleneli čebuli, dolijem z vodo, da je zelenjava pokrita ter skuham do mehkega. Zmiksam, solim in popram.
Paradižnikova juha: Seveda je najslajša paradižnikova juha tista, ki jo pripravite iz svežih paradižnikov. Če paradižnike skupaj z rdečo čebulo popečete, je še toliko boljša. A vendar, v času, ko se ne da dobiti poštenega svežega paradižnika, je tudi juha iz kupljenega pasiranega paradižnika čisto sprejemljiva. Pazite le, da boste izbrale takšnega brez sladkorja. Sama jo pripravim tako: posteklenim (rdečo) čebulo in strok česna, dodam na kocke narezana dva srednja korenčka, dolijem 680 g pasiranega paradižnika. Na zmernem ognju kuham, da se korenček zmehča. Nato juho spasiram in dolijem z navadno vodo po potrebi. Dodam še začimbe po trenutnem navdihu (bazilika, origano, peteršilj, drobnjak…).
Ajdova kaša
Ajdova kaša spada med živila s srednjo vrednostjo glikemičnega indeksa, zato vseeno bodite pozorne, kaj se dogaja z vašim sladkorjem po obroku z njo. Sama nimam težav z njo, zato delim ideje za obroke, ki jo vsebujejo.
Meni najljubša ajdova kaša je le kuhana, odcejena in »popečena« na postekleneli šalotki ali poru, začinjena zgolj s soljo in poprom. Tako pripravljeno ponudim kot prilogo k pečenemu mesu (piščančja prsa), s skledo mešane solate.
Sicer sem velik ljubitelj ajdove kaše in jo pripravljam kot rižote z zelenjavo in piščančjim mesom. Sama ne sledim nobenemu receptu, ker navadno uporabim to, kar najdem v hladilniku, za vas pa sem poiskala nekaj zanimivih predlogov. Klik tukaj in tukaj, lahko pa jo pripravite po tem receptu, le zamenjajte sestavine, ki vam trenutno niso dovoljene (maslo z olivnim oljem).
Rižote
Rižote vam ponujajo res veliko manevrskega prostora za eksperimentiranje in niso nikoli dolgočasne. Sama jih delam po pregledu hladilnika in uporabim tisto meso in zelenjavo, ki jo imam na zalogi. Priprava je enostavna: posteklenim čebulo, dodam na kocke narezano izbrano meso ter poljubno zelenjavo, merico rjavega riža in dve merici vode. Kuham po navodilih proizvajalca. Saj veste- riža ne prekuhajte, ampak naj ostane “al dente”. Velja tudi zamenjati beli riž za rjavega oz črnega. V kolikor ste začetnice v kuhinji, lahko za pripravo okusne rižote sledite temu receptu ali temu.
Testenine
Tudi bele testenine zamenjajte za polnozrnate ali polnozrnate pirine. Velja enako kot pri rižu- nikoli jih ne prekuhajte! Ostanejo naj kuhane »na zob«. Kombinirate jih lahko z neskončno omakami, tudi vašimi najljubšimi, le pri pripravi zamenjajte sestavine, ki vam ne odgovarjajo (olivno olje in nikakor ne maslo, polnozrnata moka za zgostitev in ne bela, pasiran paradižnik brez sladkorja, kisla smetana in ne smetana za kuhanje…). Nekaj idej za okusne omake najdete na tej povezavi, tej in tudi na tej.
Meso in ribe
Kaj bi o mesu, saj veste, pusto meso, piščančja in puranja prsa, pečena na kapljici (olivnega) olja, pusti deli pečene piške, pečenka le takšna, kot vam v normalnih okoliščinah ni všeč- pusta in suha… Brez slabe vesti si lahko privoščite tudi zajčje meso. Sama ga pečem v pečici ali ga dušim z zelenjavo. Priprava pečenega je sila enostavna. Celega zajca namažem z olivnim oljem ter ga položim v pekač. Okrog njega naložim na kose narezano zelenjavo (čebulo, 3 stroke česna, 1 paradižnik, ena paprika, 1 velik korenček), potresem s suhim majaronom ter solim. Pekač pokrijem z alu folijo ter ga postavim v ogreto pečico na 170 stopinj za okrog 3 ure (čas peke je odvisen od starosti zajca, ki ga imate v pekaču). Ko je zajček pečen, zelenjavo spasiram in ponudim kot omako k mesu in prilogi.
Dušenega zajca v omaki pripravim tako: polovico zajca na hitro opečem in meso odstranim iz posode. Sama ga pripravljam kar v kosu, ker takšnega dobim od kmeta in ker na koncu, zavoljo otroka, meso odstranim iz kosti ter ga zrežem na male kosce in vrnem v omako. Ve ga lahko razrežete na kose, ki jih pustite kar s kostjo do zaužitja. Na isti maščobi prepražim eno srednjo čebulo, ter dodam na kocke narezano zelenjavo (paradižnik, paprika, korenček, česen, bučka) in na hitro prepražim. Dodam ščepec timijana in žličko bazilike. Meso vrnem v lonec k zelenjavi, zalijem z vodo, solim in popram po okusu. Dušim do mehkega (debelo uro). Nato meso vzamem iz posode, zelenjavo zmiksam, da dobim omako in nato vanjo vrnem (na koščke narezano) meso. Sama v času nosečniškega diabetesa k zajcu jem polnozrnate pirine rezance ali skutine njoke, za ostale člane družine pa so priloge bolj pestre in zanimive. Ponudimo lahko malodane vse (pire krompir, maslen krompir, krompir v kosih, polento, pečeno polento, testenine…).
Seveda ne pozabite na ribe, ki si jih prav tako lahko privoščite brez slabe vesti.
S pečeno postrvjo me pogosto razvaja moj ati, ki se je v procesu moje nosečniške sladkorne res specializiral za to jed. Marinira jo v olivnem olju s sesekljanim česnom in svežim peteršiljem, soli in popra. Kot prilogo si privoščim kakšen košček kuhanega krompirja ter skledo solate. Sama rada pripravim lososa, ki ga mariniram in pečem po tem receptu. Priloge rada menjujem, zato včasih ponudim kuhan rjav riž, pogosto je na krožniku pečena zelenjava (bučke, paprika, kak manjši krompirček, češnjev paradižnik, jajčevec…), krompir z blitvo ali klasiko – krompirjevo solato. Saj veste, pri krompirju morate biti pazljive, da ga ni preveč.
Da bo malo drugače…
Pogrešate kitajsko hrano? Privoščite si jo doma. Zelo preprosto, hitro in zdravo. Piščančja prsa (200 g) narežite na koščke, ter jim dodajte žlico olivnega olja. Premešajte ter dodajte strt česen, ščepec mletega ingverja, sok pol limone ter 3 žlice svetle sojine omake. Premešajte in postavite v hladilnik za vsaj pol ure. Medtem narežite na rezine pol rdeče paprike, pol zelene paprike, en srednji korenček, in en srednji por. Na kančku olja na hitro popecite narezano zelenjavo ter jo odstranite iz ponve (voka). Nato na visoki temperaturi popecite mariniranega piščanca. Ko je pečen dodajte zelenjavo in premešajte ter malo pokuhajte. Če je potrebno, dodajte še šol po okusu oziroma sojino omako. Pridih kitajske vam bo pričaral še kakšen arašid ali žlica sezamovih semen. Ponudite s kuhanim rjavim rižem.
Hrepenite po mehiški? Pripravite si polnozrnate tortilje oz bolj wrap sendvič s priokusom mehike. Približno 200g piščančjih prsi zrežite na rezine. Dodajte žlico olivnega olja in premešajte. Nato dodajte strt česen, origano, kumino ter po želji mešanico mehiških začimb. Meso marinirajte v hladilniku vsaj pol ure. Medtem narežite na rezine pol rdeče paprike, pol zelene in eno manjšo rdečo čebulo ter srednji paradižnik. Zelenjavo popecite v razgreti ponvi ter jo odstavite. Nato popecite še meso, ko je pečeno dodajte pripravljeno zelenjavo, premešajte ter solite po okusu. Polnozrnate tortilje, ki jih dobite v vsaki malo boljše založeni trgovini, popecite po navodilih na embalaži ter jih nadevajte z mesom in zelenjavo. Zraven se prileže še kakšna žlička kisle smetane, nariban sirček in, da zadovoljite razmerje beljakovin, škroba in zelenjave, še kakšna sveža solatka. Zvijte v zavitek ter uživajte.
Si želite pico? Pripravite jo same. Po svojem preverjenem receptu naredite testo iz polnozrnate (pirine) moke. V kolikor ste začetnice, lahko sledite temu receptu, le belo moko zamenjajte s polnozrnato. Pazite pri izbiri omake, ki naj bo seveda brez sladkorja. Nadevajte jo po želji (in omejitvah). Zraven pohrustajte skledo solate.
Pa srečno!