Darovi jeseni – slive
Slive so eden od sadežev, ki nam ga v jeseni ponudi narava. Prve slive so v Aziji obirali že pred več kot 2000 leti. Obstaja pa tudi preko 2000 različnih vrst sliv, ki rodijo vse od poletja, pa do jeseni.
Domača sliva – Prunus domestica je sadno drevje. Drevo je srednje bujno in pokončno. Cveti pozno pomladi in je zato odporna proti pozebi. Plodovi, imenovani slive, so drobni, podolgovati, modre do modro-vijoličaste barve. Meso slive je zlato rumene barve in je sočno. Okus? Sladko-kisel in zelo aromatičen. Plodovi zorijo nekje v sredini septembra.
Uporaba?
Slive lahko zaužijemo sveže. Vendar previdno, v kolikor se jih bomo preveč najedli, nam lahko to prinese težave. Težave v obliki trebušnih krčev, nepet in na otip trd trebuh. Spremljali pa nas bodo tudi neprijetni prebavni vetrovi.
Slive so primerne tudi za zamrzovanje. Sveže slive razkoščičimo in zamrznemo. Sama jih najpogosteje zapakiram v vrečke, v različnih količinah, in potem vrečke označim z napisi, za kaj je namenjena dotična količina sliv.
Slive, pa lahko tudi predelamo. Kako? Lahko jih posušimo. Suhe slive so lahko nadvse hranljivo živilo. Ali pa jih skuhamo marmelado. Sama delam marmelado v razmerju: 1 kilogram svežih, razkoščičenih sliv : 500 gramov sladkorja. Ljubitelji kompota, gotovo poznate kompot iz sliv. Odlična je tudi pita iz sliv. Naredite lahko tudi kolač. Sama pa naredim tudi zavitek, ”štrudelj”, po domače. In pa slivovi cmoki, tudi ti so nekaj boljšega, sploh če so pripravljeni doma.
Tisti, ki pa ste bolj gurmansko podkovani, pa gotovo veste, da so slive tudi primerne kot dodatek k perutnini, jagnjetini, govedini in k prekajeni šunki.
In pa, naj ne pozabim na žganje, ”kuhano” iz sliv.
Slive so občutljiv sadež!
Zato pazite (pri nakupu ali pa nabiranju sliv na domačem vrtu), da bodo sadeži čvrsti, a vendar mehki na otip in barve, ki je značilna. Slive morajo vedno prijetno in lepo dišati. Najprimernejše mesto za shranjevanje sliv je hladilnik. Pomembno je, da niso premalo zrele (takrat vam en bodo najbolj teknile). Prav tako pa tudi prezrele slive niso ravno najboljšega okusa.
S slivami nad slabo prebavo!
Res je. V kolikor je vaša prebava bolj počasna, potem strokovnjaki priporočajo uživanje svežih ali pa posušenih sliv. In sicer zjutraj, na tešče. Pripravite pa si jih takole:
- Zvečer v kozarec vode namočite pest razkoščičenih svežih ali suhih sliv in pustite namočene čez noč. Zjutraj jih (na tešče) skupaj z vodo, v kateri so bile namočene, pojejte.
S slivami nad (odvečne) kilograme!
Tudi ta trditev drži. Slive namreč pospešujejo presnovo ogljikovih hidratov v našem telesu. Ker pa slive vsebujejo tudi veliko vitamina E, ta pa zavira procese staranja, so slive odlične ”pomočnice” pri zaviranju nastajanja gub. Uživanje sliv priporočajo tudi ljudem z revmo in ljudem, ki trpijo za boleznimi jeter in ledvic.
Splošno pa naj bi redno uživanje sliv izboljševalo naše splošno počutje, odganjalo slabo voljo, nemir in celo depresijo.
Poleg omenjenega vitamina E, slive vsebujejo še:
- vitamin B
- vitamin C
- baker
- cink
- beta karotene
- pektine
- flavonoidi
- in več antioksidantov kot katerokoli drugo sadje