Pica malo drugače – recept za testo iz cvetače
Najbolj razširjen način priprave pice je iz bele pšenične moke z obilico sira, ki zelo obremeni prebavila in celotni organizem. Poleg tega stalno uživanje take hrane kaj kmalu botruje k povečani telesni teži in morebitnim zdravstvenim težavam.
Zakaj je pšenična moka problematična?
Dva razloga sta: beljakovina gluten in škrob. Gluten je pravzaprav lepilo, ki poškoduje črevesne resice v debelem črevesju, ki so zadolžene za absorbiranje hranil v kri. Razvije se motnja absorbcije hranil in mikrohranil (mineralov in vitaminov). Pojavijo se prebavne motnje, ki vodijo do poškodb tudi ostalih organov. Druga obremenilna snov je škrob, ki se med prebavo razgradi v molekuli glukoze (sladkor), ki naenkrat dvigne raven krvnega sladkorja. Hitremu dvigu sledi tudi hiter padec sladkorja, posledica je pojav lakote. Verjetno ste že doživeli, da ste bili po klasični pici po uri ali dveh ponovno lačni in ste segli po podobni hrani. Trebušna slinavka poskuša uravnavati z inzulinom visoko nihanje sladkorja, kar s časom lahko privede do diabetesa. Prenajedanje pa vodi v debelost, kajti višek sladkorja se pretvori v maščobne celice.
Kako narediti testo za pico drugače?
V želji, da bi bila pica dobro prebavljiva in bi imela malo kalorij, torej bi bila zdrava različica klasični, sem pomislila ravno na cvetačo, ki pozitivno vpliva na prebavo in presnovo. Vsebuje lahko prebavljive beljakovine (27%), zato je primerna za vse tiste, ki imajo želodčno črevesne bolezni, predvsem z intoleranco na gluten (celiakijo) in tiste z diabetesom.
Cvetača ima še mnogo ostalih podpornih lastnosti za naš organizem. Je diuretik (odvaja vodo), pospešuje obnavljanje krvi, krepi imunski sistem, znižuje krvni tlak, preprečuje okužbe in še kaj bi se našlo. Ima veliko vitamina C (70 mg/100 g cvetače) in mineralov, med njimi izstopa kalij.
Cvetača ima masleno strukturo, zato se odlično oblikuje v testo. Dobro se poda z vso ostalo zelenjavo. Meni je taka pica pregrešno dobra in je ne zamenjam za klasično. Poleg tega jo lahko nadevate po želji, različna zelenjava, ali pa samo siri, pršut, tuna, jajce…po čemer vam srce zaigra. Bodite ustvarjalni!
Testo iz cvetače
- 1 velika skodelica cvetače
- ¼ čajne žličke soli
- ½ origana
- 1 jajce
- 2 žlici pirine moke
Paradižnikova omaka
- 3-4 velike žlice naravne paradižnikove omake
- ¼ čajne žličke soli
- 1 čajna žlička origana
- 1 žlica oljčnega olja
Nadev
- 1 srednja skodelica zelenjave po želji (na sliki: čebula, koromač, pastinak, blitva)
- 1 čajna žlička oljčnega olja
- nekaj ščepcev soli
- mozzarella sir
- parmezan
- kraški pršut
Priprava
- Testo: surovo cvetačo drobno naribamo in dodamo vse ostale sestavine. Dobro premešamo in na peki papirju oblikujemo krog debeline ½ cm. Pekač vstavimo v ogreto pečico na 220 °C. Pečemo 15 min, da testo lepo zarumeni.
- Paradižnikova omaka: v posodici dobro premešamo vse sestavine. Paradižnikova omaka naj bo iz pasiranih paradižnikov, popolnoma naravna brez dodatkov. Le taka bo dala pici res dober okus. Omako enakomerno porazdelimo na pečeno testo.
- Nadev: zelenjavo drobno sesekljamo in premešamo s soljo in oljčnim oljem. Enakomerno jo porazdelimo po paradižnikovi omaki. Vse skupaj damo v pečico za 5 min pri 200 °C. Nato dodamo še na kolute narezano mozzarello in potresemo z naribanim parmezanom. Postavimo še za nekaj minut v pečico, da se sir zmehča. Serviramo na krožnik in po želji okrasimo še s kraškim pršutom.
- Dober tek