Lovor in čaj iz lovorovih listov
Lovor je nepogrešljiv v kulinariki, a tudi v zdravilstvu in domači zeliščni lekarni se mu težko izognemo, saj je ta rastlina tudi zdravilna, čeprav je morda kar se uporabe v zdravilne namene tiče, nekoliko zanemarjena. Slavili so ga že stari Grki in Rimljani, saj je bil za njih simbol moči, slave in modrosti. Z venci, spletenimi iz listov lovorikovca so celo kronali vladarje, zmagovite vojake in olimpijske zmagovalce.
Lovor, Laurus nobilis, domuje v Sredozemlju, a ga najdemo tudi v Sloveniji, še posebej v obmorskih krajih, pa tudi v notranjosti. Lovor je zimzelen grm, lahko tudi drevo, saj lahko zraste tudi do 10 metrov v višino. Podolgovati, na koncu ostri temno zeleni listi so z vrhnje strani lepi in sijoči, so uporabni predvsem v kulinariki, pa tudi zdravilstvu in imajo prijeten vonj, a sami po sebi niso primerni za zaužitje. Veliki so vse tja do 10 centimetrov. Uporabljamo lahko sveže ali posušene. V pomladnem času boste na grmih opazili belo rumene cvetove, ki kasneje dozorijo v temno vijolične jagode. Iz jagod stiskajo olje, ki je uporabno v zdravilne namene (vnetja, astma, težave z revmo in sklepi, …) pa tudi kozmetične. Iz njih pripravljajo tudi milo.
Liste nabiramo v lepem in suhem vremenu, po tem, ko že nekaj dni ni deževalo, da so listi kar se da polni arome. Z vej potrgamo le lepe in cele liste, katere sušimo v suhem, zračnem in senčnem prostoru. Ko so listi suhi (čeprav, kot že omenjeno, lahko uporabimo tudi sveže), jih shranimo bodisi v platnenih ali papirnatih vrečkah. Posušeni listi sčasoma izgubijo svojo aromo in moč, zato takšne zavržemo.
Uporaba lovora
Lovor izboljša okus mnogim jedem in je recimo nepogrešljiv pri kuhanju fižola v zrnju, saj dodatek lovora pri kuhanju zmanjšuje kasnejše napenjanje in vetrove po zaužitju fižola. Nepogrešljiv je tudi v enolončnicah in omakah, jedeh iz zelja, tudi v marinadah je super.
Je pa lovor pomemben tudi v domači zeliščni lekarni, čeprav je morda nekoliko pozabljen oziroma zapostavljen. Med drugim je bogat z eteričnimi olji in grenčinami.
Zelo dobro se obnese pri zdravljenju prehladnih obolenj. Pomaga zoper kašelj, lajša in zdravi simptome bronhitisa in drugih bolezni dihal. Pomaga tudi do močnejšega imunskega sistema, dobro vpliva na krvni obtok. Pitje čaja iz lovorovih listov blagodejno vpliva tudi na prebavo. Priporoča se tudi ob težavah s sklepi in revmo, tudi izpahih. Pri tovrstnih težavah se priporoča predvsem uporaba kopeli in lovorove kreme.
Čaj iz lovorovih listov
Čaj se priporoča za lajšanje in zdravljenje simptomov prehladnih obolenj in bolezni dihal, pa tudi ob prebavnih težavah, črevesnih krčih, napenjanju in slabosti, pomaga do boljšega apetita in pomaga tudi v primeru razjed na želodcu.
Za skodelico čaja potrebujemo:
- 2-3 lovorove liste (lahko so sveži ali posušeni)
- 250 ml vode
Priprava čaja
Liste bodisi na drobno natrgamo (suhe lahko zdrobimo s prsti) ali nasekljamo (sveže) in jih prelijemo z 250 ml hladne vode, pokrijemo in ko zavre, ob zmernem kuhanju pokrito kuhamo 10 minut. Po tem času čaj odstavimo s štedilnika in pustimo, da stoji še 15-20 minut. Čaj nato precedimo in pijemo. Po želji in okusu mu lahko dodamo med, limono in tudi cimet (tega lahko dodamo že med kuhanjem – dodamo kar celo cimetovo palčko. Priprava čaja pa se pri tem ne spremeni). Čaj pijemo počasi, po požirkih. Na dan lahko spijemo do največ 3 skodelice čaja.
Prispevek ni nadomestilo za posvet z zdravnikom ali farmacevtom.