Zeleni smuti, ki poživi duha in telo
So virusi in gripa tudi pri vas pustili posledice, kot so utrujenost, nerazpoloženost in vsesplošna izčrpanost? Predstavljam vam recept za krepčilen zeleni smuti, poln vitaminov, ki poživi duha in telo. Priporočam. 🙂
Kaj potrebujemo za zeleni smuti
Za zeleni smuti potrebujete pest špinače, eno banano, sok pol limone, sok pol limete, sok pol pomaranče in vodo – količina vode je odvisna od tega, kako tekoč smuti si želite.
Prav nič ne bo narobe, če s količinami malo eksperimentirate, jih dodajate ali, kot se včasih primeri, ko ni časa za sprehod v trgovino, kak citrus tudi izpustite. Najokusnejši je pa, zame, še vedno osnoven recept.
Vse sestavine zmiksate in že pijete okusen zeleni smuti, primeren za zdrav začetek dneva ali kot krepčilo skozi cel dan. Pa na zdravje.
Poglejmo še nekaj zdravilnih učinkovin sestavin našega zelenega smutija.
Špinača
Na inštitutu za nutricionistiko pišejo, da špinača vsebuje več deset različnih vrst flavonoidov in da je bogata tudi s karotenoidi, ki imajo protivnetne učinke. Pravijo, da so raziskave pokazale, da špinača zavira nadaljni razvoj in rast rakavih celic želodca ter upočasnjuje nastanek raka kože. Je bogat vir antioksidantov in zato pomaga pri preprečevanju bolezni povezanih z oksidativnim stresom, predvsem bolezni ožilja, kot sta ateroskleroza in zvišan krvni pritisk. Špinača je eno redkih živil bogatih z vitaminom K, ki je pomemben za zdravje kosti. Špinača v večjih količinah vsebuje tudi karotenoide, predvsem lutein in zeaksantin. Oba sta pomembna antioksidanta za delovanje oči. Uživanje špinače poveča njuno koncentracijo v telesu, kar posledično pomaga pri ohranjanju zdravja oči in preprečevanju očesnih bolezni.
Špinača je prav tako odličen vir železa, ki je pomembna sestavina hemoglobina, ki po telesu prenaša kisik. Pomanjkanje železa lahko povzroči utrujenost in vpliva na delovanje večine organov, med drugim tudi možganov in imunskega sistema. Prav tako je železo pomembno za ohranjanje zdravih celic, kože, nohtov in las.
Banana
Banane so zelo nasitne, saj vsebujejo veliko ogljikovih hidratov. Prav tako vsebujejo veliko kalija, ki pomaga odgnati utrujenost ter veliko vitamina A in vitamina C, kot vitaminov skupine B. Banane delujejo preventivno in zdravilno pri visokem krvnem tlaku, odvajajo vodo iz telesa ter delujejo razstrupljajoče, zdravijo vneto želodčno sluznico, znižujejo raven holesterola ter krepijo imunski sitem in pomagajo pri slabem spanju.
Limona
Poglavitna učinkovina limon je vitamin C. Limone krepijo imunski sistem, lase in nohte. Pospešujejo nastajanje želodčne kisline ter izboljšujejo beljakovinske razmere v telesu. Izboljšujejo tudi izkoristek železa za celično dihanje ter aktivirajo presnovo kalcija za kosti in zobe, prav tako krepijo ožilje in preprečujejo krvavitev dlesni. Pospešujejo rast celic in tako delujejo pomlajevalno. Sproščajo maščobe in pomagajo pri shujševalnih kurah. Prav tako pomagajo pri razkisanju telesa.
Limeta
Limone in limete imajo podobne zdravilne učinke, po okusu pa se precej razlikujejo. Limete imajo manj kisline in več soka kot limone ter dišijo bolj aromatično, enako kot limone pa osvežujejo dah, delujejo antibakterijsko, preprečujejo srčno-žilne bolezni ter znižujejo holesterol in sladkor v krvi. Limetin sok znižuje glikemični indeks hrane tudi za 30 odstotkov. Limeta vsebuje klacij in folno kislino in naj bi preprečevala nastanek rakavih celic. Sveže iztisnjen sok vsebuje limonsko kislino, ki preprečuje nastajanje ledvičnih kamnov.
Pomaranča
Pomaranče so bogate z vitaminom C, ki daje vitalnost, krepi duhovne sposobnosti in nas ohranja vitke.
Pomaranče pospešujejo presnovo, poživljajo duha in pomagajo pri sposobnosti koncentracije, krepijo spolno slo in potenco, krepijo imunski sitem in pospešujejo nastajanje krvi, blagodejno vplivajo na lase in vezivna tkiva, zaustavljajo razne krvavitve kot npr krvavitve dlesni in krvavitve iz nosu ter pomagajo pri shujševalnih kurah.