Regrat in spomladansko razstrupljanje
Narava nam sama od sebe ponuja točno to, kar naše telo v danem trenutku potrebuje. Samo opazovati jo moramo in izkoristiti njene danosti.
Regrat je pri nas najbolj popularen za pomladno regratovo solato, najdemo pa ga lahko na vseh travnikih, zelenicah ter ob poteh. Ker po svetu večinoma raste divje, mu večkrat rečemo tudi ‘uporabni plevel’.
Več o regratovih zdravilnih lastnostih, uporabah, kdaj in kako ga nabirati … pa v naslednjem prispevku!
Zdravilne učinkovine
Regrat je ‘superhrana’, zelo hranilna rastlina, kot nalašč za krepitev zdravja! Njegovi listi in korenine vsebujejo veliko vitaminov in rudnin.
Grenčine dajejo regratu močne diuretične lastnosti, kar pomeni, da spodbuja odvajanje vode. Vsebuje vitamine A, B, C, minerale in veliko kalija, ki nadomesti izgubo te rudnine zaradi povečanega izločanja seča.
Pomaga pri razstrupljanju in čiščenju telesa, ima ugoden vpliv pri motnjah v delovanju ledvic, mehurja, revmatskih obolenjih, lajša izkašljevanje pri prehladih, vpliva na kožo, deluje proti celulitu in čezmerni teži.
Regrat poveča telesne sposobnosti za vsrkavanje železa iz hrane, zato je koristen tudi pri slabokrvnosti; vsebnost vlaknin (inulin) pa preprečuje zastoje hrane v prebavilih in znižuje raven sladkorja v krvi.
Uporabni deli regrata
Pri regratu je za uživanje primerna skoraj cela rastlina. Še posebej uporabni so zeleni listi, ki se uporabljajo tako za zdravilne namene, kot v kulinariki.
Rumeni cvetovi so odlični za pripravo sirupa proti prehladu, nikakor pa ne smemo pozabiti tudi na zdravilne učinkovine regratovih korenin.
Čas za nabiranje regrata
Sezona nabiranja regratovih listov traja od začetka marca do cca. sredine aprila. Regratovi cvetovi se nabirajo od sredine aprila do konca cvetenja.
Če boste šli regrat nabirat na višjo nadmorsko višino, ga boste lahko nabirali dlje, saj bo tam verjetno malo kasneje pognal. Korenine nabirajte med majem in junijem ali med avgustom in oktobrom.
Priprava regratovih listov v solati
Regrat ni samo okusna, ampak tudi zelo zdrava popestritev jedilnika. Enega od dnevnih obrokov nadomestite z regratovo solato, saj je tudi kot samostojni obrok kar nasitna.
Priporočam da regrat zaradi lažjega uživanja razrežete na krajše listke, pripravite pa ga lahko na različne načine:
- Regrat s krompirjem
- Regrat z jajcem
- Regrat s krompirjem in jajcem
- Regrat z ocvirki
- Regrat s toplim, sveže kuhanim fižolom
Vedno nanj narežite še topel krompir ali jajca, da se še malo zmehča.
Regratovi popki
Zmotno je mišljenje, da se regrata ne nabira več, ko v sredini začnejo poganjati popki. Le ti so tudi dragocen vir zdravja, polni vitaminov.
Lahko jih naberete skupaj z regratovimi listi, namočite v vodi in bodo splavali na vrh. Lahko pa jih porežete ali potrgate, očistite, preplaknete z vodo, ter jih v majhnih steklenih kozarcih vložite v naslednji mešanici:
- mešanica 9 % alkoholnega kisa za vlaganje in vode (razmerje 1:3);
- ščepec soli (po želji);
- začimbe (v majhnih količinah): lovorov list, timijan in šetraj.
Regratove popke preprosto prelijte z vrelo mešanico in zaprite.
Gre za posebno specialiteto, ki jo lahko postrežete na primer k narezku ali kot posip po različnih solatah.
Regratovi listi in korenine za pripravo čaja
Tako regratove korenine kot liste lahko tudi posušimo in uporabimo za čaje.
- Regratova korenina deluje kot blago odvajalo, in je uporabna kot (ne premočno) zdravilo proti zaprtju.
- Čaj iz regratovih listov (tudi posušenih), pa je dober za razstrupitev telesa, saj spodbuja odvajanje vode. Posušene regratove liste lahko tako uporabljamo preko celega leta.