Pegasti badelj proti boleznim jeter
Pegasti badelj, znan pod domačim imenom Marijin osat (po legendi o devici Mariji in osatu) ali bodeča neža ali ostropec, uvrščamo med najkrasnejše bodičasto zdravilno rastje, ki varuje pred bolezni jeter, ki skrbijo za presnavljanje in čiščenje odpadnih snovi iz človeškega telesa. Zraste do dva metra visoko in ga najdemo na sušnih neobdelanih tleh ali na prisojnih kamnitih mestih. Prepoznamo ga po značilnem socvetju rožnato vijolične barve in nazobčanih bodičastih listih z mlečno belimi žilami. Pegasti badelj cveti od junija do septembra; liste nabiramo konec poletja, plodove (semena) pa jeseni, in sicer septembra in oktobra (čeprav so godni za nabiranje že od junija dalje, vendar so težko dosegljivi).
Zdravilne lastnosti pegastega badlja
Izčrpno in nesmotrno bi bilo spregledati zdravilne lastnosti pegastega badlja, ki se v zdravilstvu uporablja že dobri dve tisočletji in s katerimi si pomagamo proti mnogim zdravstvenim težavam, še posebej tistim, ki pestijo jetra. Zatorej za boljši pregled in védenje navajamo sledeče zdravilne lastnosti pegastega badlja, in sicer:
- pegasti badelj ščiti jetra pred strupi in obnavlja poškodovane celice jetrnega tkiva – deluje tudi kot antioksidant (zaradi vsebnosti flavonolignana, in sicer silimarina),
- pegasti badelj deluje tudi kot pomočnik pri normaliziranju previsoke količine jetrnih encimov (vpliva na sintezo le-teh) in pomaga pri ohranjanju normalnega delovanja in zdravja jeter,
- varuje pred boleznimi jeter (ciroza, hepatitis) in zdravi različne jetrne težave (okvare zaradi prekomernega zaužitja alkohola ali zdravil, poškodbe zaradi virusov in strupenih snovi, poškodbe jeter kot posledica zdravljenja rakavih obolenj), do katerih pride zaradi preobremenjenosti jeter,
- učinkovit je pri odpravi težav z boleznimi žolča (nastajanje žolčnih kamnov), zlato žilo in težavami z vranico,
- odpravlja glavobol in migrene,
- pozitivno vpliva na imunski sistem,
- uporablja se proti kačjim ugrizom,
- pegasti badelj zvišuje razpoloženje in zdravi melanholijo,
- deluje kot učinkovito sredstvo za spodbujanje menstruacije,
- pomaga pri luskavici (omili vnetje in tako omeji bujno rast kožnih celic pri luskavici),
- lajša hemoroide,
- uporablja se ga pri nastopu slabosti, morski bolezni ter pri prebavnih motnjah (zaprtje, napihnjenost, zapeka),
- pegasti badelj v obliki obkladka lajša težave s krčnimi žilami in kožnimi razjedami,
- koristi ožilju (emulgira maščobe in razgrajuje holesterolne odložke),
- pegasti badelj aktivno uporabljajo v boju z malarijo,
- uporablja se ga kot protisredstvo pri zastrupitvi z zelenimi mušnicami in za zaščito jeter pred zastrupitvami s kemikalijami (npr. organska topila),
- po novejših raziskavah pa tudi preprečuje raka na prostati (zmanjšuje rast rakastih celic), diabetes tipa 2 in sindrom X (to so težave predvsem starejše populacije; npr. povišanje holesterola, trigliceridov, povišanje krvnega tlaka in sladkorja, porast telesne teže itd.).
Uporaba pegastega badlja
Pegasti badelj je neškodljiva zdravilna rastlina, ki je brez škodljivih stanskih učinkov in ga zato lahko zaužijemo tudi v večjih odmerkih, vendar prevelik odmerek lahko povzroči bruhanje in/ali prebavne motnje. Zaradi slabe topnosti silimarina v vodi ga ne moremo zaužiti s pitjem čaja ali drugi raznih pripravkov iz pegastega badlja, zato se priporoča uporaba v obliki prehranskih dopolnil. Uporaba pegastega badlja pa se priporoča poleg jetrnim bolnikom tudi kadilcem in pasivnim kadilcem ter vsem, ki uživajo prekomerne količine alkohola in vsem kot preventivna zaščita pred obdajajočimi strupi.
Pripravki iz pegastega badlja lahko v večjih odmerkih pospešijo prebavo in delujejo odvajalno.
Deli pegastega badlja, ki se uporabljajo v zdravstvene namene, so semena ter sveži ali posušeni listi (v njih se beleži prisotnost flavonoidov oziroma antioksidantov). Listi se nabirajo konec poletja; ko jih posušimo, jih narežemo na majhne koščke ali po želji zdrobimo v prah, kar uporabimo v čajnih mešanicah ali za pripravo čaja le iz pegastega badlja. Semena, ki jih naberemo v jesenskem času, posušimo ter uporabimo zdrobljene (terilnica) za prašek, suhe izvlečke in tinkture. V lekarnah je pegasti badelj na voljo v obliki tablet (ki vsebujejo koncentriran izvleček pegastega badlja), kapsul in tinkture; možno je kupiti tudi plodove, ki jih nato doma zmelješ (uprašiš) ter zaužiješ skupaj z jogurtom.
V kulinariki so v uporabi predvsem listi in bet.
Načini uporabe
Čaj iz semen pegastega badlja
Pri pripravi čaja iz semen pegastega badlja se zaradi mastnega okusa priporoča dodatek janeževih plodov, ki jih zmečkamo v terilnici skupaj s semeni pegastega badlja v razmerju 1:1 (mera je ena čajna žlica).
Priprava: V skodelico damo 1-2 čajni žlici semen pegastega badlja, ki smo jih poprej strli v terilnici, ter jih prelijemo z 1,5 dL vrele vode in pokrijemo. Lahko tudi prelijemo s hladno vodo in hitro prevremo ter pokrijemo. Po 10-20 minutah precedimo in zaužijemo po eno skodelico po obroku.
Čaj iz listov pegastega badlja
Čaj iz listov pegastega badlja je namenjen proti težavam z žolčem in proti manjšim prebavnim motnjam. Proti tovrstnim težavam pomaga tudi zaužitje tinkture iz pegastega badlja (v kozarec vode nakapamo 30 kapljic tinkture), ki jo pijemo pred jedjo, trikrat na dan.
Priprava: Pripravimo skodelico vrele vode (1,5-2 dL) in vanjo stresemo 1 čajno žlico listov, ki smo jih poprej očistili in sesekljali. Pustimo namakati 10 minut in nato precedimo. Poparek zaužijemo pred obrokom, 3 skodelice na dan.
Obkladek iz pegastega badlja
Obkladek je namenjen lajšanju težav s krčnimi žilami in kožnimi razjedami na nogah.
Priprava: 2 čajni žlici strtih semen prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut. Nato sterilno laneno krpo namočimo v pripravljen izvleček ter si z njo prevežemo spodnji del noge oziroma mesto kožne razjede. Obkladek pokrijemo s suho brisačo in pustimo do ohladitve. Ta postopek ponavljamo nekaj tednov oziroma tako dolgo, dokler se zdravstveno stanje ne poboljša.
Posip na jedi
Priprava: Jedilno žlico sveže zmletih semen, ki spominjajo na vonj kakava, potresemo po kosmičih ali uporabimo kot dodatek k drugi jedi ter zaužijemo.
V kulinariki (kot dodatek k začimbam)
Uživamo ga kuhanega in ga pripravimo podobno kot artičoko. (Na spletu je zaslediti obilo receptov.)
Priprava: Dan pred uporabo seme pegastega badlja namočimo v vodo, ki jo na dan uporabe odlijemo. Seme zmeljemo v prah, ki ga narahlo popečemo v pečici ter nato pridamo k soli ali drugim začimbam.
Tinktura iz pegastega badlja
Tinktura iz pegastega badlja učinkuje na čiščenje jeter ter jih obnavlja in pomaga pri njihovem delovanju, saj alkohol izsrka iz zdravilne rastline največ zdravilnih snovi. Obstaja tudi način priprave tinkture iz raztopine semena in alkohola. V nadaljevanju podajam oba recepta.
Priprava: Celotno zel pegastega badlja razrežemo na drobne koščke in jo namočimo v približno 40% alkohol. Mešanico pustimo na soncu oziroma dnevni svetlobi in jo vsakodnevno večkrat premešamo. Po preteku treh tednov pripravek precedimo in ga shranimo v sterilni steklenici na hladno in temno (< 25 stopinj Celzija).
Priprava: V razmerju 1:3 pripravimo raztopino semena pegastega badlja in alkohola (70%) ter pustimo stati nekaj tednov. Ko je pripravek nared, ga uživamo od 0,5 do 1 čajne žličke do 4 krat na dan.
Ekstrakt iz pegastega badlja
Priprava: V razmerju 1:1 pripravimo raztopino pegastega badlja (uporabimo seme ali liste) in alkohola (60%) ter pustimo stati dober teden dni. Raztopino uživamo v obliki kapljic, in sicer 20-40 kapljic do 5 krat na dan.
Tablete iz pegastega badlja
Priporoča se doza 1-2 tableti (200 mg) na dan, za namen zdravljenja kroničnega hepatitisa in ciroze. Najučinkovitejše delovanje izvlečka iz pegastega badlja je ob zaužitju med obroki. *Ob tem se je seveda primerno in priporočljivo posvetovati z osebnim zdravnikom.
Kdaj pegastega badlja ne smemo uporabljati?
Nekateri ljudje so alergični na pegasti badelj zato se njegova uporaba alergikom na to zelišče odsvetuje, kakor se odsvetuje uporaba pripravkov tudi nosečnicam in doječim materam ter vsem, ki imajo težave zaradi zapore pretoka žolča (bolniki z žolčnimi kamni). Uživanje silimarina se odsvetuje pri malignih boleznih jeter (tumorjih na jetrih).
Izkušnje
Sem reden uživalec naravnih pripravkov iz zdravilnih rastlin; pegasti badelj namreč raste na našem zeliščnem vrtu, zatorej ga redno v manjših odmerkih uporabljam kot preventivo v zdravstvene namene. Izkustveno lahko potrdim pozitivne učinke, ki jih navajajo literature in ga priporočam morebitnim uporabnikom.