Limonino melisni sirup
V teh toplih dneh je melisa prav lepo pognala in zrasla. Poleg nje, v večjem loncu pa raste limonovec. Zamislila sem si, da ju združim. Pripravila sem ju kot sirup, ki ga redčimo z vodo ali pa ga dodamo k čaju. Kombinacija je dala sirup, ki je rahlo kisel, a aromatičen zaradi blagodejne melise. Moj sin pravi, da je naravnost top sirup. Mu bo že za verjeti, saj je grozno občutljiv na okuse.
Melisa je kraljica našega vrta. Prva je, ki nas spomladi razveseli. S svojo temno zeleno barvo ali pa nežnim značilnim vonjem, ki ostane med prsti, ko se dotaknemo njenih listov. Torej že samo prisotnost melise deluje pozitivno na razpoloženje!
Njen učinek je pater Simon Ašič opisal, da pomirja krče, ureja prebavo, krepi in poživlja srce, razkužuje, celi rane, pomirja migreno, omedlevico, premočno bitje srca in blaži slabost. Pomagala naj bi pri depresiji in neredni menstruaciji. Je sploh še treba dvomiti v njeno rast na vrtu?
Limonovec je še ena rastlina, ki je nepogrešljiva pri naši hiši. Tudi v letošnji pomladi nas je razveselil z obilo limonami. Sprva smo limone uporabljali le za dodatek k pecivu, morda njen sok v čaju. Značilno kislost limon daje citronska kislina. Deluje kot naravni konzervans, lajša prebavo in pomaga raztapljati ledvične kamne. Limone so po okusu kisle, a v našem telesu delujejo ravno nasprotno – alkalno, saj se zaradi visoke vsebnosti kalija v limonah sproži reakcija, ki nevtralizira nastajanje kislin. Limonin, ki so ga odkrili v limoni se uspešno absorbira v našem telesu. Limonin deluje proti raku na ustih, koži, pljučih, prsih, želodcu in debelem črevesju.
Domač limonino melisin sirup
Torej, če združimo aromo domače melise in limone, dobimo pomirjajočo vitaminsko alkalno pijačo. Meni se delo zelo olajša, če si najprej pripravim pripomočke in surovine (sestavine).
Pripomočki:
- dva večja lonca
- večjo kuhalnic
- cedilo
- bombažna tkanina – plenica
- lijak
- zajemalka ali 0,5 l lonček
- 15 steklenic s pokrovi po 1 L
Sestavine:
- 10 l prekuhane vode
- 3 kg limon
- šop melise (boljše več, kot manj)
- 8 kg kristalnega sladkorja
- 140 g citronke
Postopek:
V prvem večjem loncu zavremo vodo in jo pustimo, da se ohladi. Lonec prekrijemo z večjo krpo. Tako preprečimo morebitne nepotrebne dodatke, ki letijo po zraku, ko krožimo med pripravami … Med tem časom operemo limone (v našem primeru, najboljše seveda – domače) in doma narezano meliso.
S pranjem odstranimo prah in morebitne smeti. Limone narežemo na kolobarje, ki niso predebeli. Vsipamo jih v že ohlajeno vodo. Dodamo narezano meliso. Vse skupaj pustimo stati en dan. Če je kakšna ura več, ne bo nič narobe. Priporočljivo je, da je vsebina pokrita.
Drugi dan vsipamo na-tehtani sladkor in citronko ter vse skupaj premešamo s kuhalnico. Mešamo dokler se sladkor ne raztopi.
Operemo si roke, si nadenemo lateks rokavice, ker z rokami narezane kolobarje limone in melise dobro pretlačimo oz. stisnemo. Na ta način dobimo sirup, ki ga je potrebno še precediti.
V drugi večji lonec si nastavimo cedilo in bombažno tkanino. Z lončkom pričnemo prenašati neočiščen sirup na cedilo. Tako precedimo celotno količino. Delo je zamudno, sladko!
Na koncu s pomočjo lijaka in lončka napolnimo oprane in suhe steklenice. V našem primeru smo napolnili in dobili 14 steklenic limonino melisinega sirupa.