Domače rmanovo mazilo
Rman, Achillea millefolium, je zelišče, ki je mnogim zelo dobro poznano in ga uporabljajo v zdravilne namene, saj je rman v zeliščarstvu zelo cenjen. Najpogosteje ga posušimo in uporabimo za pripravo rmanovega čaja. Poznamo pa tudi druge rmanove pripravke, med drugim tudi rmanovo mazilo. Rmanovo mazilo lahko na povsem enostaven način pripravimo tudi sami. V spodnjem prispevku vas bom tako v sliki kot besedi vodila skozi postopek priprave, ki je res enostaven, le nekaj časa si morate vzeti.
Še prej pa vas povabim, da si o samem rmanu in njegovih zdravilnih učinkih preberete v mojem prejšnjem prispevku: Rman, zelišče, ki zdravi vse!
Uporaba rmanovega mazila
Rmanovo mazilo je vsestransko uporabno, saj zaradi svojih sestavin (med drugim čebelji vosek in olivno olje) na našo kožo deluje negovalno, zato vam bo koža hvaležna, če jo boste po tuširanju namazali z rmanovim mazilom.
Sicer pa se rmanovo mazilo lahko uporablja kot:
- mazilo za nego kože na rokah (še posebej v zimskem času),
- mazilo za nego stopal in odpravljanje trde, razpokane kože na petah,
- učinkovito je za zdravljenje razpokanih bradavic pri doječih materah,
- zdravi najrazličnejše spremembe na koži,
- zdravi oz. pomaga celiti rane,
- blaži tudi težave s hemoroidi …
Recept za domače rmanovo mazilo
Za pripravo približno 350 ml rmanovega mazila boste potrebovali:
- 40 g cvetov in listov rmana,
- 250 g kokosovega masla (maščobo),
- 1,5 dl olivnega olja,
- 25 g čebeljega voska (čebelji vosek lahko prilagajate svojim željam, saj z njim uravnavate ”trdoto” mazila).
Postopek priprave rmanovega mazila
Po tem, ko smo nabrali rman, mu osmukamo liste in (najlažje kar s škarjami) odrežemo cvetove. Potrebujemo jih (skupaj listov in cvetov) 40 g. Uporabimo le lepe liste in cvetove. Slabše zavržemo.
V kozico damo kokosovo maslo (maščobo), prilijemo olivno olje in dodamo cvetove in liste rmana. Na nizki temperaturi segrevamo tako dolgo (na steklo keramičnem štedilniku segrevam na stopnji 2), da se kokosovo maslo povsem stopi. Nato malenkost povečamo moč štedilnika in vse skupaj segrevamo do točke, ko se pričnejo delati mehurčki (tik pred vreliščem). A pozor! Pazimo, da ne zacvrči, zato takoj, ko se začno pojavljati prvi mehurčki vse skupaj odstavimo s štedilnika.
Vse skupaj postavimo v nekoliko hladnejši prostor in pustimo, da stoji 24 ur (lahko tudi dlje). Sama tokrat nisem uspela rmanovega mazila narediti prej, pa je vse skupaj stalo okoli 36 ur. Nič hudega.
Vsebina v kozici se bo v tem času strdila in tako jo najprej, preden nadaljujemo z izdelavo rmanovega mazila, ponovno postavimo na štedilnik in na nizki temperaturi segrejemo. Toliko, da vsebina v kozici ponovno postane tekoča.
Sedaj vse skupaj precedimo skozi zelo gosto cedilo, še bolje pa je, če precedimo skozi gazo. Precejeno rmanovo mazilo vlijemo nazaj v kozico (kozico pred tem obrišemo s papirnato brisačko in odstranimo morebitne delce rmana). Kozico postavimo na štedilnik in dodamo še čebelji vosek, ki ga med mešanjem (na nižji temperaturi) počasi stopimo v rmanovem mazilu. Tudi tu pazimo, da vsebina v kozici slučajno ne bi zacvrčala, zato čebelji vosek topimo počasi.
Ko je čebelji vosek staljen, je čas, da vsebino v kozici prelijemo v pripravljene posodice za shranjevanje kreme.
Tako, rmanovo mazilo je pripravljeno. Pustimo ga na sobni temperaturi (oz. v poletnem času prestavimo v hladnejši prostor) in počakamo, da se strdi. Nato posodice z domačim rmanovim mazilom zapremo in mazilo hranimo v hladilniku.
Naj tudi vam dobro služi domače rmanovo mazilo.