Limonin sirup iz domačega lonca
Na domačem dvorišču nam raste drevo-limonovec. Limonovec nam je prinesel sosed. Drevesce je bilo takrat posajeno v jogurtovem lončku. Podal mi je nasvet, da ga je potrebno “cepiti”, če želimo imeti plodove, sicer bo rastlinica le okrasno drevo… Ker imajo limone v sebi veliko moč tako za zdravje kot lepoto, smo jo presadili, cepili in vzljubili. Že petnajst let nam daje limone. Takšne, dišeče, sočne in kadarkoli sveže. Zdaj raste v večjem koritu. Ker nam je drevo limonovca dalo obilo limonc, si bomo naredili limonin sirup, je padla odločitev!
Če niste prepričani, zakaj bi si doma pripravili limonin sirup, preberite nekaj pozitivnih učinkov tega soka na vaše telo. Morda vas pa le prepriča …
- Limone so vir vitamina C, ki ga naše telo ni sposobno izdelovati samo, zato ga moramo zagotavljati s primerno izbiro prehrane. Limonin sirup je ena od možnosti.
- Limonin sok ima pozitivne učinke na ledvica, saj citronska kislina preprečuje nastanek ledvičnih kamnov.
- Limonin sok izboljša absorbcijo železa v prebavnem traktu.
- Limonin sok zmanjšuje oksidacijo LDL holesterola.
- Kemične spojine v limonini lupini zavirajo nastanek rakavih celic.
- Starostne madeže na koži odstranimo tako, da sok limone namažemo na madež dvakrat na dan. Limonin sok je blago belilo in njegova citronska kislina nežno izbriše pigmentirano kožo.
- Limonin sok pomaga nadzorovati maščobo na lasišču; zmešamo sok ene limone s skodelico vode in nanesemo na mokre lase, pustimo delovati nekaj minut in izperimo.
Sicer je limona drevo iz rodu Citrusov. Drevesu pravimo limonovec. Je plod davnega križanja, verjetno med pomelom in citrono, a že stoletja uspeva kot samostojno drevo. Razmnožuje se s potaknjenci in cepljenjem. Izvor drevesa ni poznan. Znanstveniki predvidevajo, da izvira iz Assama, severne Burme ali Kitajske, od koder je v Evropo prišlo pred drugim stoletjem našega štetja, v času antičnega Rima. Limona je manjše drevo, od 3 do 6 metrov visoko. Mladi poganjki in cvetni lističi so vijoličasti.
Plod je rumene barve, v notranjosti brezbarven, ovalne do skoraj okrogle oblike, navadno z vzboklino pri peclju in ošiljenim krajcem na nasprotni strani. Olupek je lahko grobo hrapav ali gladek, na notranji strani več ali manj obložen z belo spužvasto plastjo, imenovano albedo, ki ni užitna. Rastlina se ponekod goji v okrasne namene, a na splošno se nasadi vzdržujejo za pridobivanje sadežev. Povprečno je pri limoni le 57 % užitne snovi, saj odpade do 40 % teže na olupek in 3 % na semena.
Limona se goji za pridobivanje soka in citronske kisline. Iz olupkov limone se izdeluje kandirano sadje, pridobivajo se esence in pektin. Iz semen pridobivajo olje, ostanki pa gredo v predelavo za živalsko krmo. Osnovne podatke o limonovcu, sem si prebrala na strani Wikipedije.
Preteklo zimo je na drevesu našega limonovca dozorelo kar nekaj kilogramov sadežev. Največ do sedaj. Morala sem jih pobrati, ker želim, da bo drevo spet cvetelo. Odločila sem se pripraviti v večjem loncu limonin sirup. Navsezadnje je okus limone odlična izbira za žejo, seveda ob mešanju hladne navadne ali mineralne vode!
Priprava limoninega sirupa je pravzaprav zelo enostavna. Potrebujemo le nekaj osnovnih sestavin in pripomočke, ki jih imamo v kuhinji.
Sestavine za limonin sirup
- 5 kg limon (domače, bio)
- 15 vrečk citronke
- 7 kg sladkorja
- 10 L vode
Pripomočki:
- 2 večja lonca
- kuhalnica
- tehnica
- cedilo
- deska za rezanje
- nož
- 15 steklenice s pokrovi
Priprava limoninega sirupa:
Vodo zavremo v loncu. Operemo limone in jih narežemo na rezine. Narežemo jih z lupino. Rezine limon nato damo v ohlajeno vodo. Voda mora biti res dobro ohlajena, preden ji dodamo
limone, saj sicer izdelava sirupa ne bo uspela. Vodo z narezanimi limonami namakamo en dan oziroma 24 ur. Drugi dan z rokami limone dobro premečkamo z namenom, da iztisnemo sok. Vzamemo gosto cedilo (jaz sem uporabila dodatno še bombažno belo plenico) in precedimo vodo z limonami v drugi večji lonec. V precejeno raztopino dodamo citronko in sladkor. Vse skupaj premešamo oziroma mešamo, dokler se sladkor popolnoma ne raztopi. Tako pripravljeno raztopino limoninega sirupa nalijemo v čiste steklenice. Potrebujemo jih približno 15.
Limonin sirup redčimo z vodo ali mineralno vodo po okusu. Po želji lahko dodamo kocke ledu ali liste mete.