Islandski lišaj – odličen za lajšanje kašlja
Islandski lišaj (Cetraria islandica), poznan tudi pod ljudskimi imeni: pljučni mah, grenki mah, islandski mah, bohinjski mah, gorski mah, gorjanski mah, gorski lišaj, grenivc …, je razširjen po celotni severni polobli, severni Evropi, Sibiriji in Severni Ameriki. Raste v hladnih predelih, na planjavah s suhimi tlemi, kot tudi v nedostopnih gozdovih iglavcev. Torej, islandski lišaj lahko najdemo na visokih pašnikih in med skalami. Še posebno pogost je na odprtih prostorih, ki so pogosto izpostavljeni močnemu vetru. Za razliko od drugih lišajev ta rastlina raste na tleh in v skupinah.
Foto: Rob Hille
Struktura te večletne rastline najbolj spominja na mah. Spada med grmičaste rastline, ki zrastejo v višino do 15 cm in je ne delimo na korenino, steblo in liste. Islandski lišaj je namreč sestavljen iz žlebastih vejic, ki so na vrhu razširjene in razbrazdane. Tista stran rastline, ki je bolj izpostavljena soncu, je olivne barve, medtem ko je spodnja stran svetlosiva z belimi lisami.
Islandski lišaj nima cvetov. Sveži listi so usnjasto-žilavi, medtem ko so suhi izrazito krhki in lomljivi. Rastlina ima slab vonj in je neokusna, ima grenek in sluzast okus. Nabira se izključno takrat, ko je suho vreme, ne glede na letni čas.
Zdravilno delovanje islandskega lišaja
Naravna pomoč pri težavah dihalnih poti
Islandski lišaj je preverjeno sredstvo za pomoč proti kašlju in se najpogosteje uporablja pri zdravljenju številnih respiratornih težav. Ta rastlina odlično sprošča bronhije. Zahvaljujoč dragoceni sluzi (ima je preko 50 odstotkov) spodbuja dozorevanje sekreta in pomaga pri izkašljevanju.
Visoka raven lihenina deluje na sluznico protivnetno, kar potrjujejo tudi številne raziskave. Zato se za to rastlino pogosto reče, da je rastlinski antibiotik. Priporočajo jo v primeru vseh vrst prehladov, pljučnice in vnetij grla, kašlja, bronhitisa, hripavosti in tuberkuloze.
Čaj iz islandskega lišaja
Za pripravo tega blagodejnega napitka potrebujete eno polno žličko posušene rastline in 2 dl vrele vode. Islandski lišaj dajte v vrelo vodo in pustite stati deset minut. Po tem času napitek precedite in ga pijte v majhnih požirkih.
Čaja iz islandskega lišaja ne sladkajte, še posebno ne s sladkorjem. Obvezno ga pijte, če ste prehlajeni ali imate kakšno respiratorno težavo.
Čajna mešanica za blaženje hripavosti
Zelo dobra mešanica je mešanica polovice timijana in polovice islandskega lišaja. Polno čajno žlico te mešanice prelijemo z 2,5 dl vrele vode, počakamo pet minut ter čaj precedimo. Lahko popijemo eno skodelico tega čaja dva do trikrat dnevno.
Čaj za bronhitis in astmo
Da je islandski lišaj čaj, ki bi ga morali piti vsi, ki imajo težave z dihalnimi organi, vas bo prepričal naslednji recept:
Potrebujete:
- 30 g lapuhovih listov
- 30 g trpotca
- 40 g preslice
- 20 g lipe
- 20 g ametistaste možine
- 20 g islandskega lišaja
- 10 g vijolice
- 10 g navadnega ožepka
Žlico mešanice prelijte z 2,5 dl vrele vode. Posodo pokrijte in jo pustite stati dve minuti, po tem dobro precedite in popijte največ dve skodelici dnevno.
Tinktura iz islandskega lišaja
Islandski lišaj se poleg čajev in sirupa lahko uporablja tudi v obliki tinkture.
20 g islandskega lišaja prelijte z 1 dl 70-odstotnega alkohola in pustite stati deset dni. Zatem precedite in jemljite 15 do 20 kapljic dnevno, s sokom ali z vodo.
Islandski lišaj za nosečnice in doječe matere
Tinktura islandskega lišaja je zelo koristna za nosečnice, ker blaži slabost in bruhanje. Brez skrbi jo lahko jemljete med tem obdobjem nosečnosti, razen če vam vaš ginekolog ne reče drugače.
Tudi doječim materam priporočajo islandski lišaj v obliki tinkture, saj spodbuja proizvodnjo mleka. Vendar pa morajo doječe matere biti previdne in se v primeru vnetja dojke ali bradavic tej rastlini izogibati. Pred vsako uporabo pa je seveda nujno, da se posvetujete s svojim ginekologom.
Stranski učinki uporabe islandskega lišaja
Vedno se je dobro posvetovati s strokovnjakom (zdravnikom ali farmacevtom), preden se odločite islandski lišaj uporabiti v zdravilne namene.