Zelena zelenjava in kako jo uporabiti
Zelena barva je povezana s pomladjo – časom prenove, osvežitve in vitalne energije.
Zagovorniki zdrave prehrane trdijo, da je zelena zelenjava (špinača, blitva, solata, šparglji,…) vir zdravja. Sodobne zdravstvene raziskave njihove trditva potrjujejo. Zelena zelenjava vsebuje veliko kalcija (K), magnezija (Mg), železa (Fe), fosforja (P) in cinka (Zn). Vsebuje tudi vitamine A, C, E in K. Polna je vlaknin, folne kisline, antioksidantov, klorofila in mnogo drugih mikrohranil.
Bolj podroben pogled zelene zelenjave nam pokaže, da pozitivno deluje na:
- prebavo,
- pomaga vzpostavljati črevesno floro,
- krepi delovanje imunskega sistema,
- izboljšuje delovanje jeter, ledvic in mehurja,
- dviguje energijo,
- krepi delovanje srca in ožilja,
- deluje kot preventiva pred rakastimi obolenji,
- pomaga pri topljenju odvečnih kilogramov.
Izbira zelene zelenjave je pestra skozi vse leto. Najboljše pa je, če posežemo po sezonski. V spomladanskem času imamo v izobilju regrad, čemaž, motovilec, koprive, šparglje, mlado špinačo in blitvo. Najdemo lahko tudi petršilj, liste zelene, rukolo, kodrolistni ohrovt, radič, zeleno salato, …
Priprava zelene zelenjave
Priprava zelene zelenjave je pestra, saj jo lahko uporabimo na zelo veliko različnih načinov.
- V solati: zelenjavo z mehkimi listi uporabimo v solati, dodamo še kuhano jajce in izbrano ostalo zelenjavo
- Sokovi in smutiji: Tukaj lahko zmešamo vse, kar nam je všeč in si tako pripravimo odličen čistilni ali krepčilen napitek. Izbirajte med različnimi kombinacijami sadja in zelene zelenjave. To je idealna rešitev za vse, ki imajo vitamine raje v kozarcu kot na krožniku.
- Juhe: Pripravite jo lahko z dodatkom krompirja ali smetane. Izbirate lahko med parglji, blitvo, koprivami,… Juhica bo ogrela želočke in nas okrepila.
- Kuhano v kropu ali na sopari: Zelenjavo s tršimi listi (ohrovt, blitva) na hitro pokuhajte v kropu ali sopari. Pazite le, da ne pretiravate s kuhanjem, saj toplota uničuje učinkovine v zelenjavi.
- Omleta: Poljubno narezano zelenjavo na hitro popražite na mačobi (olje, maslo,…), kateri lahko dodate čebulo in zalijte z jajci ter poljubno začinite.
Gojenje zelene zelenjave
Gojenje zelene zelenjave je preprosto in ne zahteva posebne nege. Gojimo jo lahko na balkonih (več Vrtiček na balkonu), vrtičkih, visokih gredah (več: Ustvarimo si vrtiček na visoki gredici) ali njivah. Vzgajamo jo lahko celo leto in jo tako imamo ves čas na izbiro. Ko pobiramo pridelek zelenja, je zelo pomembno, da ga shranimo v hladilniku. Izredno hitro namreč zelenja izgublja vodo in njihove koristne snovi pričnejo razpadati (predvsem vitamin C). Posledično ga je potrebno porabiti najkasneje v dveh dneh.
Pomlad je čas zelene zelenjave, ki je močan vir mineralov, vitaminov in antioksidantov. Vse te snovi delujejo pozitivno na nas, saj nam pomagajo prečistiti telo in obnoviti energijo, ki nam je velikokrat primanjkuje. Igrajte se z njeno pripravo, saj jo lahko uživate svežo ali kuhano.