Ustvarimo si vrtiček na visoki gredici
V zadnjih letih je vse bolj priljubljeno vrtičkarstvo v visokih gredah, še posebej tam, kjer je na razpolago malo obdelovalnih površin, so tla onesnažena ali pa so vrtna tla enostavno pretrda. Prednost visokih gred je v tem, da lahko boljše izkoristimo prostor in višino ter si olajšamo obdelovanje, saj rastline obdelujemo stoje, brez čepenja na tleh ali sklanjanja. Na manjšem prostoru pridelamo več pridelka, saj lažje nadziramo kakovost zemlje, vlago in škodljivce. V visokih gredah lahko gojimo različne zelenjavnice, zelišča ali dišavnice. Okrasne rastline so s svojimi različnimi strukturami, višinami, barvami cvetov in plodov, prav tako čudovit dekorativen element ob hiši ali v okrasnem vrtu.
Izgled visoke gredice
Visoko gredo postavimo na mesto, kjer bo obilo sonca preko celega dneva. Oblike gredic so različne, pravzaprav se lahko z oblikami igramo in tako naredimo vrt zanimivejši in privlačnejši. Priporočljiva višina grede je med 50 in 60 centimetri, dolžino lahko izberete poljubno. Izberite širino, ki vam bo omogočala enostavno obdelavo. Njihovo ogrodje je lahko narejeno iz lesa, kamnov, zidakov, šibovja ali kakšnega drugega materiala. Gredo lahko postavimo na zemljo (vrt ali njiva) ali na tlakovce. Kadar postavljamo gredo na vrt ali njivo, najprej odstranimo zgornjih 20-30cm rodovitne plasti zemlje, ki jo bomo vrnili nazaj v gredico in sicer na zadnjo plast, kamor bomo kasneje sadili.
Kako naredimo visoko gredico?
Vsaka greda ima 3 osnovne plasti. Kadar gredo postavljamo na zemljo, je dobro spodaj namestiti mrežo. Tkanost mreže naj bo tolikšna, da bo preprečevala vstop voluharjem v našo gredico. Nad mrežo in ob notranje stene gredice lahko namestimo izolacijo. Zelo dober izolator je ovčja volna ali filc, ki s svojim vonjem odganja nekatere škodljivce. Uporabimo lahko tudi stiropor. Sledi plast drenaže, skozi katero se bo odcejala voda. Uporabimo razne olesenele odpadke, suhe veje, dračje, vlažno listje, slamo. Na vrh nasujemo kompost oziroma kompostno zemljo. Med drenažno plastjo in kompostom lahko uporabimo lepenko, ki bo privlačila različne koristne mikroorganizme. Nazadnje nasujemo najkakovostnejšo zemljo, v katero bomo sejali ali sadili rastline, dodamo gnojilo in zastirko. Nekaj zastirke bo preko poletja naravno propadlo, hkrati pa se bo ohranjala naravna vlaga.
Priporočljivo je, če visoko gredo pripravimo v jesenskem času, da se do pomladi vse plasti dobro sesedejo in po potrebi dodamo vrhnji sloj zemlje. Če nam to ne uspe, jih lahko pripravimo spomladi, saj je čisto vsak čas primeren za vrtičkanje. Kadar imamo več visokih gredic, je zelo pomembno, da imamo dovolj prostora med njimi. Priporočljivo je pustiti toliko prostora med njimi, da lahko vmes zapeljemo samokolnico. Zastirko lahko uporabimo tudi na potkah, med gredicami.
Kaj sadimo?
Na visoke grede lahko sadimo mešane posevke, vendar pri tem upoštevamo pravilo dobrega in slabega soseda. Možnih kombinacij je veliko, paziti je potrebno le, da ne sadimo skupaj rastlin, ki jih ogrožajo skupne bolezni ali škodljivci (npr. paradižnik in krompir). Prav tako ne sadimo skupaj rastlin iz iste družine (npr. grah in fižol), temveč mednje posadimo drugo rastlino in še vedno so lahko skupaj v gredi.