Ščetkajmo naravno – zobna ščetka Woody
Eno izmed jutranjih in večernih opravil, ki so med zame najbolj zoprnimi, vendar potrebnimi, je umivanje zob. Saj se še spomnite tiste stare rime – ‘vsako jutro, vsak večer, in po jedi venomer, čisti si zobke skrbno, to si piši za uho.‘ Pa ja. Piš’ me v uh. Saj ne, da nimam rada tistega lepega občutka v ustih, ko je vse sveže in zobje niso ‘kosmati’, če so pa za nameček še kolikor toliko beli, je pa sploh terna. V trgovini ali drogeriji na to temo obstaja ogromno izdelkov – od belilnih gelov, do zobnih past za občutljive zobe, naravnih zobnih past, ter navadnih in električnih zobnih ščetk. Iz tega je zrasel kar en manjši kult – kako pa ne bi, saj nas s televizijskega zaslona pozdravljajo lepotice in lepotci s snežno belimi nasmeški, in niti ne predstavljamo si, da bi kakšen zvezdnik na preprogo slučajno zašel z zobmi, tako rumenimi, kot bi si jih sposodil od kakšnega preutrujenega kljuseta v tretjem svetu.
Problem v obliki plombe …
Moj problem se mi je v vsej svoji veličini razodel enega lepega sobotnega jutra prejšnji teden, ko mi je iz zoba izpadla plomba. Moja prva misel? ‘O-joj. Spet bo treba k zobarju.’ In to samo zato, ker sem s prevelikim navdušenjem glodala eno veliko, perfektno kislo jabolko. Izpadu plombe je seveda sledila panika, nato dodatno ščetkanje, kritično preverjanje medzobnih prostorov, da ja ni kakšnega koščka hrane med njimi… Zobozdravnica, ki jo obiskujem, je fajn punca, vendar so tisti njeni svedri, kadar jih uporablja za popravljanje (tudi mojih!) zob, veliko, veliko manj fajn, in čeprav imam rada pekoče začinjeno hrano, ki predstavlja za ostale manj pekočini naklonjene člane moje družine pridobitev izjemno vročih in pekočih jezikov ter definitivno hlajenje omenjenih jezikov z litri vode, se pa na smrt bojim agonije, ki se ji reče vrtanje zoba. Letno čiščenje zobnega kamna je sicer priporočljivo, vendar tudi kar velik udarec za žep – 40 evrov niti ni tako majhna vsota. Dedki in babice so nas učili, da je preventiva boljša kot kurativa, kar mi je dalo še dodatno motivacijo, da svojo ‘zobato’ situacijo popravim tudi sama.
… in iskanje svetega grala – ups, svete ščetke
In tako sem, ko sem prišla domov, z novim datumom za pregled in olajšana, da je ‘luknja’ zapolnjena, šla gledat na internet, če bi le obstajalo kaj takega, ki bi rešilo moj zobarski problem tudi na dolgi rok. Belilni geli so bili že na začetku izločeni iz dirke – poleg tega, da veliko stanejo, lahko ob nepravilni ali prepogosti uporabi poškodujejo zobno sklenino, kar pomeni bolečino ko ješ vročo, mrzlo ali kislo hrano. Brrr. Ne, hvala.
Ker že vrabci na strehi čivkajo, da ni toliko pomembna zobna pasta kot ščetka, sem se odpravila na lov za slednjo. Električne zobne ščetke so videti kul in oh in sploh, vendar so tudi izgovor za lenobo – malce potegneš levo in desno, čutiš, da so zobje čisti, in ajde, gremo. Da ne omenjam koliko stanejo tisti novi nastavki za ščetko, ki naj bi jih menjali vsakih šest mesecev. Naj bi jih, vendar koliko od nas se tega tudi drži? Mogoče veste – ali pa tudi ne – da so zobne ščetke tudi gojišča bakterij, in glede na to, da vnašamo eno in isto ščetko v naša usta vsaj kakšno leto, preden se spomnimo, da jo premenjamo, ni čudno, da je zobozdravstvo precej zaposlena panoga.
Moje zahteve so bile precej preproste – najti nekaj, kar mi ne bo vzelo ogromno časa za uporabo, bo naravno in bo poleg tega, da bo učinkovito belilo moje zobe, poskrbelo tudi za mojo ustno higieno. Vse to ob sprejemljivi ceni. Misija nemogoče? Zgledalo je že tako. Dokler se nisem – čisto po naključju, ker sem brala na neki spletni strani podatke za bioresonanco – skoraj spotaknila ob oglas, ki je oglaševal popolnoma naravno zobno ščetko, ki naj bi imela vse lastnosti, katere sem zahtevala. In jaz seveda ne bi bila jaz, če ne bi šla zadeve še malo preiskat in prekontrolirat 😀
Zobna ščetka Woody
Kot omenja že (pod)naslov, sem naletela na zobno ščetko Woody. V bistvu taka ščetka ni nič drugega kot 15-20 centimetrov dolga lesena paličica, ki ima obseg približno 1 centimeter. Narejena je – oziroma odrezana – od grma arak(latinsko ime Salvadora persica) – in se uporablja tako, da najprej olupimo 1,5 do 2 centimetra lubja od paličice, nato pa olupljen konec žvečimo v ustih dokler se del paličice, ki jo grizemo, ne ‘razcveti’ v vlaknasto ščetko, s katero potem ščetkamo zobe kot običajno. Ni treba vode, gelov ali paste, ker že same učinkovine v lesu paličice delujejo kot čistilo, belilo in zaščita za zobe. Kot voda zadostuje že naša slina. Paličico Woody zobne ščetke lahko uporabimo kjerkoli in kadarkoli, le po dveh dneh moramo uporabljene ščetine odrezati, da se izognemo ‘pestovanju’ bakterij v ščetki. Če je konec, ki ga uporabljamo, izsušen, navodila priporočajo, da ga za 15 minut potopimo v kozarec vode, da se navlaži, in potem začnemo s čiščenjem zob kot običajno.
Sama zadeva je me pritegnila – nič packanja z zobno pasto in vodo – še prevečkrat se mi je v jutranji naglici zgodilo, da sem se poškropila po puloverju ali bluzi, ko sem hitela v šolo – enostavna uporaba in še najboljše, sestavine so naravne. Glede na to, da ogromno časa’prežvečim’ na takšnem ali drugačnem kosu sadja, mi je bilo to pisano na zobe! 😀 Dodaten plus je bil, da je podjetje, ki izdeluje in prodaja to znamko pri nas – Naturalica – slovenskega izvora, torej nobenih sivih las s čakanjem, kdaj bo pošiljka prišla če jo naročim po pošti. Woody se prodaja tudi v drogerijah in trigovinah z zdravo prehrano, tako da dostop ni problem. Ker se bila tudi na njihovi facebook strani, sem opazila – poleg lepe ureditve strani 😀 – da promovirajo prodajo v paketih, torej pet paličic z darilnim etuijem za 12, 55 evra. Kar pomeni približno 2,5 evra na paličico. Na prvi pogled drago, toda zobne ščetke proizvajalca Curaprox, ki so znane po mehkosti in velikemu številu ščetin stanejo, če so tri v kompletu, 10,24 evra, posamezno torej 3,41 evra. Ne bom omenjala električnih ščetk, ker gredo tam cene samo še navzgor, in to ne v dobrem smislu. 🙁
Izkušnje z Woody ščetko
Ko sem se še motala po Woodyjevi spletni strani, sem naletela tudi na prostorček za vprašanja morebitnih kupcev. In ker sem bila zainteresirana, sem seveda morala malce povprašati. Seveda se mi takrat niti sanjalo ni, da je Woody slovenskega porekla, zato sem jo ubrala na dobro staro angleščino 😀 :
Hello, I am wondering if you deliver Woody toothbrushes in Slovenia too and how to go about buying in this case. Thanks and I look forward to your answers,
Irena
Na moje veliko presenečenje sem dobila odgovor že kar naslednji dan, direktno od prijaznega fanta z imenom Dejan:
Pozdravljeni, ga. Irena.
Woodyja pošiljamo tudi v Slovenijo. Za slovenske kupce je poštnina pri naročilu 5-packa, ki stane 12,99 EUR, brezplačna. Temu pakiranju kot darilce dodamo še originalen etui za Woodyja. Plačati je mogoče po povzetju ali po predračunu; pri plačilu po predračunu se izognete stroškom poštne provizije, ki jo poštar zaračuna naslovniku, znaša pa cca 2 EUR.
Če želite naročiti naravno zobno ščetko Woody, tako potrebujemo le vaše sporočilo o načinu plačila in vaš naslov. 🙂
Lepo vas pozdravljam,
Dejan iz ekipe Woody
Ravno njegova prijaznost in dodan smeško z vsemi podatki, ki sem jih želela vedeti, so bili ‘krivi’, da sem naročilo odposlala še preden sem se zavedela, da sem ga sploh napisala!
Ko sem vprašala, kdaj bo paket prispel, me je Nataša, tudi njihova sodelavka, prijetno presenetila, če že ne kar šokirala, ker je še isti dan, ko sem poslala naročilo, odpisala, da je moj paket že na pošti in da ga lahko pričakujem v roku 1 delovnega dne. Vau, ni kaj – ekipa ve kaj dela.
Danes popoldne sem prejela težko pričakovani paket – na pol sem ga pričakovala šele jutri, vendar sem bila prijetno presenečena, ko je poštar prinesel zraven navadne pošte tudi moj paket. No, ne ravno paket, bolj kuverta, namenjena za hranitev krhkih predmetov. Kot inženir logistike vem, da je pakiranje pomembno, ker ohrani predmet v notranjosti cel in nepoškodovan, in z zadovoljstvom lahko rečem, da je embalaža svoje delo dobro opravila.
Odpiranje je bilo podobno vznemirjenju na božič, pa čeprav ni bilo lučk in spremljajoče glasbe 😀 Paket je vseboval še eno lično izdelano škatlico s petimi paličicami, darilnim etuijem in navodili za uporabo. Same paličice so vakuumsko pakirane, tako da se obdržijo dlje časa.
Dobro, no, ker sem bila zelo radoveden firbec, sem seveda morala Woody zobno ščetko takoj preizkusiti. Z samim odstranjevanjem lubja ni bilo težav – uporabila sem kar rezilo škarij – ker pa je lubje zelo mehko, je šlo lupljenje hitro in gladko. Naslednji korak je bil, da spravim olupljeni konec paličice v usta in jo nežno sežvečim. Tudi to je uspelo, vendar vam okusa ne morem ravno opisati – najboljši približek bi bil, da je kot zelo mila gorčica, pa vendar ne čisto enako. Vsekakor nekaj osvežilnega in nenavadnega, vendar se ne preveč zanašati na moje mnenje, ker so more brbončice, po poročanjih moje drage družinice, na bolj čudni strani spektra, kar se tiče okušanja stvari (krivec je seveda moja ljubezen do začimb in čilija v moji prehrani). Všeč pa mi je bilo, da je okus svež in neprisiljen, čeprav sem včasih malce dvomila, če stvar sploh učinkuje. Če si navajen, da doživiš skoraj srčni napad ob agresivnem občutku raznih ustnih vodic v ustih, je potem tak okus zelo pozitivna sprememba.
Ko sem zgrizla konec paličice Woody zobne ščetke, je bila konsistenca podobna kot pri tršem – in bolj ‘lesenem’ – čopiču za barvanje – torej ravno pravšnja kombinacija trdote in mehkobe, da sem lahko zdrgnila zobe in nisem imela občutka, da bi bili ‘kosmati’. Tudi jezik je bil z lahkoto očiščen, in presenetljivo ne da bi me sililo na bruhanje, kar se mi je pogosto dogajalo ob uporabi navadnih ščetk. Pravzaprav sem bila presenečena, kako sem uživala v tovrstnem čiščenju – nič odpiranja tub, kapljajoče vode, sklanjanja nad umivalniki – samo čiščenje zob kar tako, mimogrede, v lastni sobi, ko sem imela odmor od pisanja. In ko sem končala, sem ravno tako z lahkoto pospravila Woody ščetko nazaj v pripadajoč etui. Brez živciranja, kompleksov in pisanega gledanja, kam je treba kaj pospraviti.
Zaenkrat še nisem opazila kakšne drastične spremembe v barvi zob, to bo pokazal šele čas, toda ob koncu čiščenja sem se znašla v svoji sobi, z gladkimi, nič ‘kosmatimi’ zobmi in svežim občutkom v ustih. In mogoče malo žalosti, da je čiščenje zob tako hitro minilo.
Ali bi priporočila Woody zobno ščetko v uporabo? Več kot 51.180 oseb (facebook podatki,) bi jo. Sama se zaenkrat nagibam k mnenju, da je čiščenje z zobno ščetko Woody zame bila zelo zanimiva in prijetna izkušnja, ki jo bom še velikokrat in z veseljem ponovila.
Malo za šalo:

Vir:[glasbergen.com]
Vir:[glasbergen.com]
Stran: Woody spletna stran