Je presna hrana res zdrava?
Vsi vemo, da hrana, polna vitaminov in mineralov, ki jo v naše telo vnašamo vsakodnevno, močno vpliva na naš imunski sistem in normalno delovanje telesa in možganov. Ampak, ali ste vedeli, da je za optimalno absorpcijo hranil pomembno tudi to, kaj jemo in kdaj (hladna hrana, presna hrana, topla hrana, pekoča hrana, sladka hrana)?
Recimo, v času jeseni in ko se meseci prevešajo v zimo, je priporočljivo jesti drugačno hrano, kot v pomladnih in poletnih mesecih, saj skozi letne čase naše telo potrebuje drugačna hranila.
Večkrat sem že slišala, da se ljudje odločajo za diete, kjer se jé samo surova oziroma presna hrana in hrana z majhno vsebnostjo maščob. In popolnoma razumem, zakaj gravitirajo k temu tipu diete. Tak način prehranjevanja je vsekakor odličen za razstrupljanje in čiščenje telesa in surova hrana ima veliko potrebnih vitaminov in mineralov, ki spodbujajo naš imunski sistem. Odlično, vendar žal ne v času jeseni in zime, saj takrat lahko s tem telesu povzročimo več škode kot koristi.
Ja, taka dieta v hladnejših mesecih lahko dobesedno poškoduje vaš imunski sistem. Presna hrana in razstrupljanje telesa naj bosta rezervirana za pomladne mesece, ko je telo močnejše in telesu vladajo jetra, ki to lahko prenesejo (več o vladajočih organih leta si lahko preberete v tem članku).
Jeseni so na prestolu telesa pljuča in le-ta so močno povezana z delovanjem našega imunskega sistema. To pomeni, da moramo v teh časih še dodatno skrbeti za pljuča, tako da naš imunski sistem ne bo oslabljen. In z uživanjem samo presne hrane in hrane z majhno vsebnostjo maščob žal delamo ravno obratno.
Naša pljuča obožujejo kislo in pekočo hrano, ki pomaga premikati energijo po telesu. Torej, kaj to pomeni? Da obožujejo toploto! In presna hrana je čisto nasprotje tople hrane. Zato je boljše, če začnemo uživati čim več kuhanih jedi, saj tako lahko napolnimo telo s toploto in ga pripravimo na prihajajoči mraz. Še posebej dobre so raznolike in nasitne tople juhice.
Tudi uživanje dobrih maščob je še kako priporočljivo, saj nas ne le napolnijo, pač pa tudi skrbijo za naše hormone. Med dobre maščobe spadajo avokado, ribe, oreščki, ghee (surovo maslo) in kokosovo olje.
Z vami želim deliti tudi seznam živil, ki so odlična za jesenski letni čas. In zanimivo je, da so to ravno ta, ki v tem času rastejo v naravi: buče, zelje, repa, špinača, fižol, hren, cimet, ingver, česen in čiliji. Pa tudi med in surov kakav sta odlična, zato si brez slabe vesti le privoščite košček ali dva temne čokolade.
Dobro je tudi pitje tople vode in čaja skozi cel dan. Temperatura našega telesa se jeseni spušča, zato moramo poskrbeti, da ga ohranjamo toplega tudi od znotraj navzven.
Če pa res ne morete brez nečesa surovega in zelenega, vaši hrani dodajte spirulino. Spirulina je vrsta alge, polna klorofila in beljakovin, ki ne le nežno razstruplja telo, pač pa ga tudi neguje, zato je primerna za jesenski čas. In ne pozabite tudi na vsakodnevne probiotike, ki krepijo in oživljajo vašo črevesno floro in s tem spodbujajo delovanje imunskega sistema.
Če vse skupaj povzamem, uživanje samo presne hrane jeseni ni priporočljivo. Mogoče mislimo, da bo tak način prehranjevanja podprl naše telo in ga naredil močnejšega, da bo lažje kljuboval vsem virusom (in mogoče bomo tudi izgubili kakšen kilogramček), ampak v času jeseni in zime se nam to lahko maščuje na dolgi rok. Vaše telo je zelo pametno – točno ve kaj in kdaj kaj potrebuje, da lahko deluje najbolje za vas.
Zato pripravite svoje telo na zimo s tem, da hrani dodate pekoča živila in skuhajte čim več hrane. In ne pozabite, da mora vaše telo ostati toplo od znotraj navzven.
Vsebina članka je za osebne namene in ne nadomešča mnenj in nasvetov vašega zdravnika.